S poněkud nevšedním nápadem, jak léčit deprese, přišli v nedávné době čeští vědci. Mají v plánu využít látku zvanou psilocybin, jež se v přírodě nachází v lysohlávkách.
Dle vyjádření odborníků se prozatím jedná o experimentální léčbu. Vzájemné účinky budou zkoumat vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).
Jako první přijde na řadu srovnání s jiným antidepresivem, konkrétně ketaminem, který se vyznačuje rychlým nástupem účinku. Výzkumníci jsou přesvědčeni, že by mohl mít psilocybin delší antidepresivní účinek, přičemž z terapií vyplývá jeho bezpečnost.
Čeká se na testy
Nyní přichází na řadu mnohaměsíční testování, aby se účinky postupně ověřily. „Ve druhé fázi klinického hodnocení budeme hodnotit účinnost a dobu trvání antidepresivního účinku psilocybinu v porovnání s ketaminem.
Studie je dvojitě zaslepená, tedy ani pacient, ani zkoušející lékař neví, kdo jakou látku dostane,“ vyjádřil se ke studii lékař Tomáš Páleníček z NUDZ.
Lékaři do studie zařadili 60 pacientů s různými fázemi deprese. „Pokud půjde vše podle plánu, doufáme, že prvního pacienta budeme moci zařadit na podzim letošního roku,“ dodal Páleníček.
Vědci by rádi novou studii využili k léčbě pacientů, u kterých nezabírá konvenční léčba.