Skip to content
reklama

První vánoční strom v Československu má Brno!

Úplně prvním vánočním stromem na českých náměstích je strom republiky v Brně. K jeho vztyčení vede srdceryvný příběh o nalezeném nemluvněti. Tradice rozsvěcování vánočních stromů v českých městech pak přetrvá až do dnešních dnů.

Průkopníkem se v této otázce stává spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Ten jednoho mrazivého večera roku 1919 objeví v lese opuštěné děvčátko. Poté, co zjistí, že jde o odložené dítě chudé matky samoživitelky, přijde s nápadem zřízení dětského domova.

Potřebuje na něj ale sehnat spoustu peněz a bezradně přemítá, kde je vezme.

Tradici veřejných vánočních stromů v Československu zažehl příběh opuštěné Lidušky.

Bílovický les Inspiraci nachází až v dánské Kodani, kde pod ozdobeným stromem lidé pořádají sbírku na chudé děti. Brněnské náměstí Svobody je prvním místem v zemi, kde je strom republiky vztyčen. Píše se 14.

prosinec roku 1924. Ozdobený a osvětlený smrk pochází z lesa u Bílovic nad Svitavou. Peníze se pod stromem sbírají sice pomalu, ale trpělivost růže přinese a o čtyři roky později je položen základní kámen dětského domova Dagmar, který je o rok později dokončen.

blank
Spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek se otevření dětského domova nedočká.

Praha je pozadu Těsnohlídek trpící od mládí depresemi se slavnostního okamžiku nedočká, ještě před ním totiž spáchá sebevraždu. Další města se k tradici vánočního stromu přidávají až roky poté, Plzeň po dvou letech a Praha hned následující rok.

Foto: Wikimedia, Shutterstock.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články