Skip to content

První moderní silák: Britského Samsona zabila láska!

Chlapík se zapře nohama, zkontroluje opratě a kývne. Vozka práskne bičem a koně zaberou. Jeho svaly se napnou, žíly na krku vystoupí, ale to je všechno. Marně vozka práská bičem a koně zabírají ze všech sil.

Ačkoli je synem tesaře a otec ho bere do učení, aby mu časem mohl předat firmu, mladý Thomas Topham (1710-1749) se zhlédne ve zcela jiné profesi. Chce být hostinským a najme si londýnskou hospůdku U Rudého lva.

Zpočátku to žádná sláva není. Teprve když začne hosty bavit svými siláckými kousky, začnou se hrnout. A tak mladý silák nalévá, ohýbá hřebíky a kasíruje.

thomas_topham_barrel_lifting_strongman
Jeho nejslavnější kousek se sudy vážícími 833 kg.

Cínovou mísu sroluje jako palačinku

„Byl první, kdo začal převádět klasické silácké kousky. Stejné jako dnešní siláci,“ říká britský historik Alexander White. Během prvního veřejného vystoupení v roce 1733 udrží koně, který se snaží táhnout ze všech sil.

Prostředníkem láme troubele malých dýmek zapřené o ukazovák a prsteník, úderem o předloktí ohýbá pohrabáče do pravého úhlu. Když si promne ruce popelem, aby mu to neklouzalo, dokáže v roce 1737 srolovat tříkilovou cínovou mísu jako palačinku.

Úžas budí 28. května 1741 kdy se před očima admirála Edwarda Vernona (1684–1757) a početného publika vyhoupne na malé lešení, přehodí přes záda speciální postroj a zvedne tří spojené sudy vážící 833 kilogramů.

Kromě siláckých kousků navíc diváky baví zpěvem písně Mad Tom. „Ovšem hlasem tak hlubokým, že je to až nelidské,“ vzpomíná očitý svědek.

800px-John_Theophilus_Desaguliers
Manažer Dr. John T. Desaguliers

Manažer ho proslaví, láska zabije

Je také první silák, který má svého, byť samozvaného, manažera. Dr. John T. Desaguliers (1683–1744) zaznamenává a propaguje jeho úspěchy, a také si ho najímá jako osobního strážce na svých cestách. Během těch navíc sjednává veřejná vystoupení, kterými si „britský Samson“ přijde na slušnou sumu i slávu.

Spokojený a úspěšný život vede až do 10. srpna 1749, kdy zjistí, že zatímco cestuje a vydělává, manželka je mu nevěrná. V záchvatu zoufalého vzteku vezme nůž, ženu probodne, a pak zakrvácené ostří použije na sebe.

Svému zranění podléhá o tři dny později. Je ironií, že manželka útok přežije, uzdraví se a zdědí tučnou sumu, kterou po sobě devětatřicetiletý silák zanechal.

9104319
náhrobek slavného siláka.
Foto: archiv, wiki, BillionGraves.com, http://www.historicperformance.net
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …