Přítomnost pohlavně přenosného vysoce rizikového lidského papilomaviru (HPV), který dlouhodobým působením v organizmu ženy způsobuje rakovinu děložního čípku, potvrdí či vyloučí HPV DNA test. Lze o něj požádat v rámci preventivní gynekologické prohlídky.
V České republice bude pro ženy ve věku 35 až 45 let nově hrazen z veřejného zdravotního pojištění.
Lékaři v České republice diagnostikují přes 800 nových případů rakoviny děložního čípku ročně a každý den na ni zemře jedna žena. V 95–100 % je v těle pacientky s cervikálním karcinomem přítomen vysoce rizikový lidský papilomavirus (HPV).
„Onemocnění se vyvíjí plíživě, dlouho nemá žádné příznaky, ale předejít se mu dá. Velice spolehlivé řešení představuje vakcinace proti lidským papilomavirům, ideálně když je zkombinována s prevencí.
Klasická forma má podobu odběru cytologie, tedy buněčného stěru z povrchu děložního čípku.
Modernější a výrazně citlivější metodou je testace na přítomnost papilomavirů,“ uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.
Test dokáže upozornit na riziko vzniku karcinomu děložního čípku
HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, ve většině případů ji však zlikviduje přirozená obranyschopnost organizmu. Pokud virus v těle přetrvává, může způsobit zhoubné onkologické onemocnění.
Citlivost cytologického stěru (vyšetření stěru z děložního čípku hodnocené mikroskopicky v akreditované laboratoři), který ženy absolvují v rámci preventivních gynekologických prohlídek, se pohybuje mezi 60–75 %.
Proto celá řada zemí přistupuje k modernizaci screeningové metody stanovením DNA samotného původce onemocnění – vysoce rizikových typů HPV. Zařazení testu HPV DNA do prevence přináší lékařům i jejich pacientkám významný benefit:
mimořádně vysokou spolehlivost v předjímání možného budoucího rizika. Takovou informaci neumí podat žádné jiné dostupné vyšetření.
HPV DNA test má být v ČR nově hrazen z veřejného zdravotního pojištění
Prevence karcinomu děložního čípku patří dlouhodobě mezi hlavní priority Ministerstva zdravotnictví ČR v oblasti ženského zdraví.
Na základě platných nařízení 2) je pro prevenci odebírán jednou ročně cytologický stěr, jehož cílem je odhalit buněčné změny spojené s předrakovinovými stadii onemocnění na děložním čípku.
Nejzásadnější bariérou pro dostatečnou účinnost prevence je podle lékařů nedostatečný zájem českých žen: screeningu se jich každoročně účastní méně než 60 %. Zvýšení jejich zájmu lze dosáhnout trvalou a srozumitelnou edukací.
Světová zdravotnická organizace (WHO) označila vzrůstající výskyt HPV onemocnění z epidemiologického hlediska za závažnější epidemii než HIV a současně vyzvala ministerstva zdravotnictví a zdravotní instituce jednotlivých zemí světa, aby se problematikou intenzivně zaobíraly.
Rozhodnutím ministerstva zdravotnictví se k výzvě WHO připojuje i Česká republika.
Zařadí se tím mezi země, jako je Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie, Německo či Nizozemí, kde se HPV DNA test stal nedílnou součástí preventivních gynekologických vyšetření.
Zatímco dosud byl u nás test identifikující vysoce rizikové typy HPV viru při prevenci hrazen pacientkami jako nadstandardní výkon, nyní by měl vejít v platnost návrh na hrazení testu zdravotními pojišťovnami pro ženy ve věku 35 až 45 let.
Rizikové pacientky zůstanou pod lékařskou kontrolou
„HPV DNA test žena nepociťuje nijak jinak než jako běžný odběr z děložního čípku.
Je to velice moderní laboratorní metoda,“ popisuje průběh vyšetření MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D. Doplnění programu prevence o testování na přítomnost nebezpečných subtypů lidského papilomaviru ukáže na rizikové pacientky, kterým je zapotřebí nabídnout intenzivnější sledování.
Čím dříve se rozvoj onemocnění zachytí, tím více se zlepšuje prognóza a zároveň se snižuje finanční náročnost léčby. Včasná diagnóza může mnoha pacientkám zachránit život.
Ženám, jejichž výsledek na HPV DNA vyjde negativní, přináší test cenné dlouhodobé uklidnění.
Z klinického hlediska je prokázané, že je-li HPV vyšetření ve věku nad 30 let negativní, tato žena má velmi nízkou pravděpodobnost, že se u ní v následujících deseti letech rozvine nádor.
K rozvoji předrakovinových změn totiž dochází v průměru za 15 let od infekce vysoce rizikovými typy HPV.