Skip to content

Prospěšná káva: Co o ní ještě nevíte?

Káva. Rozšířený a populární horký nápoj. Věděli jste ale, že je káva pro lidský organismus zdravá? Díky antioxidantům, které jsou až 500krát účinnější než u vitaminu C.

Zvyšuje energetický potenciál

Káva opravdu pomáhá, aby se lidé cítili méně unavení a zvýšili svou energetickou úroveň. Děje se tak díky kofeinu, který je reálně nejběžněji užívanou psychoaktivní látkou na světě. Některé studie ukázaly, že káva zvyšuje různé aspekty fungování mozku, jako například paměť, nálada, bdělost nebo energetickou hladinu.

Káva zlepšuje fyzickou výkonnost.
Káva zlepšuje fyzickou výkonnost.

Pomáhá spalovat tuky

Kofein se jako doplněk vyskytuje téměř v každém komerčním přípravku na hubnutí, jelikož je prokázané, že pomáhá spalovat tuky. Některé studie ukazují, že může zvýšit rychlost metabolismu o 3-11 %.

Kofein je součástí většiny preparátů na hubnutí.
Kofein je součástí většiny preparátů na hubnutí.

Tekutý životabudič

Kofein zvyšuje adrenalin, který pomáhá tělo nasměrovat tak, aby bylo připraveno na intenzivní fyzickou námahu. Může zlepšit fyzickou výkonnost v průměru o 11-12 %.

Snižuje riziko chorob

Cukrovka – Diabetes postihuje asi 300 milionů lidí na celém světě. Pro onemocnění je typická zvýšená hladina cukru v krvi. U pijáků kávy bylo prokázáno o 23-50 % nižší riziko než u lidí, kteří kávu nepijí. Alzheimerova nemoc – Bohužel dodnes není na tuto nemoc žádný lék. O to víc záleží na prevenci a snížení rizika onemocnění. Podle studií může pití kávy snížit riziko propuknutí choroby až o 65 %. Parkinsonova choroba – Stejně jako u Alzheimerovy nemoci, ani u této choroby není zatím známý žádný lék, u konzumentů kávy je ale riziko sníženo o 32-60 %. Cirhóza jater – Ukazuje se, že káva může chránit i proti cirhóze. Lidé, kteří pijí 4 a více šálků kávy denně, mají až o 80 % nižší riziko onemocnění touto chorobou. Deprese – Ve studii Harvardské univerzity dospěli vědci k závěru, že ženy, které pijí 4 a více šálků denně, měly o 20 % nižší riziko deprese. Další studie došla k závěru, že u těch, kteří pili 4 a více šálků denně, je o 53 % méně pravděpodobné, že spáchají sebevraždu. Rakovina – Káva může být, podle výzkumů, i ochranou proti několika druhům rakoviny – jater, tlustého střeva a konečníku. Například u rakoviny jater se díky kávě riziko snižuje až o 40 %.

Káva prodlužuje život

Vzhledem k tomu, že u pijáků kávy je méně pravděpodobné mnoho nemocí, dává smysl, že káva pomáhá žít déle. Ve studiích se ukázalo, že riziko smrti se u mužů snižuje o 20 %, u žen je procento ještě nepatrně vyšší, a to 26 %.

Tento účinek se zdá být zvláště silný u diabetiků 2. typu.

Díky svým účinkům prodlužuje život.
Díky svým účinkům prodlužuje život.
Foto: Shutterstock
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články