Skip to content
reklama
reklama

Proměna podle idolu: Oslava, nebo parodie sebe sama?

Kdo je krásný? No přece ten, o kom se to říká! Proč tedy nebýt stejně atraktivní? Mít alespoň nos jako Claudie Schiffer, poprsí Katie Price, či bradavky Victorie Beckham. Jenže mnohým to nestačí – chtějí od hlavy až k patě vypadat jako obdivovaná celebrita, a není málo těch, kteří jdou ve vysněných představách o kráse ještě dál …

Podle zahraničních zdrojů je padesát procent televizních spotů zaměřeno na fyzickou atraktivitu. Se slavnými osobnostmi z reklam se mnozí jedinci ztotožňují, a věří, že když se jim budou podobat, dočkají se stejného obdivu.

Některým stačí, na Instagramu, Facebooku, Snapchatu či Twitteru přikrášlit podle idolu své virtuální Já, jiní přistupují k drobným „estetickým retuším“ obličeje, nebo k plastickým úpravám části těla, aby vzbudili pozornost.

Skutečnými „celebritami“ na sociálních sítích jsou lidé, kteří se do svých idolů postupně „převtělují“. Za každou plastickou operaci sbírají „lajky“, a opájejí se návštěvností svých blogů. Zatímco ženy si u plastických chirurgů nejčastěji „kupují“ podobu Angeliny Jolie, Kim Kardashian, Britney Spears či Lady Gaga, muži „kradou“ image Davidu Beckhamovi či Justinu Bieberovi. Živé atrapy slavných chodí po celém světě, a někteří se tím dokonce živí.

blank
Touha vypadat alespoň trochu jako Angelina Jolie přivede mnohé ženy na plastickou chirurgii.

„Identifikace se známými osobnostmi přináší v první řadě přesvědčení o vlastní výjimečnosti. Pro tyto jedince je charakteristický přehnaný sebeobraz a silná potřeba vzbudit pozornost a obdiv. Vedle těchto megalomanských a exhibicionistických tendencí se u nich projevují i narcistické sklony, od velikášských pocitů výjimečnosti a důležitosti, až k nadřazenosti,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek z Mostu. „Pokud člověk není přirozeně uznáván ve svém okolí nebo v ženském či mužském světě, může mít tendence k úniku od reality. V extrémním případě může propadnout alkoholu, drogové závislosti nebo učinit neuvážené rozhodnutí.

A tím zásadní změna vzhledu je.“

blank
Jednou z nejběžnějších plastických operací je zvětšení ňader.

Vedle „dvojníků celebrit“ můžete na sociálních potkávat oživlé kultovní panenky Barbie, Keny, filmové hrdiny, postavy z japonských seriálů, ale také elfy či fantastická zvířata. Vedle plastických operací jsou v posledních letech hitem tělesné modifikace: rozeklaný jazyk, elfí uši, rohy, křídla, či speciálně tvarované předměty implantované pod kůži, ještě dotvořené tetováním, piercingem, a jinými technikami body art.

Zájem mají především mladí lidé. Jejich motivace k proměně není jen identifikační nebo provokativní, ale také erotická, spirituální, či umělecká: „Tyto změny vzhledu přinášejí, stejně jako plastické operace, viditelný efekt, na který reaguje široké okolí okamžitě.

Tento zájem dotyčného na jednu stranu uspokojuje, na druhou přivádí k dalším úpravám vzhledu,“ říká Mgr. Křenek, a dodává: „Díky opakovaným zákrokům se však tito lidé víc než vysněnou postavou stanou karikaturou sebe sama…“

blank
Na plastických operacích si lze vypěstovat i závislost.

To, že se lidské tělo vzdaluje originálu a přirozenosti, je do určité míry ovlivněno současnými možnostmi chirurgie a také názorem, že s vlastním tělem si každý může dělat, co chce. Přestože řada lékařů ve světě svým pacientům ochotně splní i neobvyklá přání, je postoj většiny plastických chirurgů k zásadním proměnám zdrženlivý, a to nejen kvůli zdravotním komplikacím: „Plastická chirurgie se postupně vyčlenila z chirurgie a dalších chirurgických oborů proto, aby řešila problémy pacientů nejen z hlediska funkčního, ale i estetického,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny v Praze. Podle jeho slov hrají při rozhodování o jakémkoli zákroku důležitou roli dva faktory: „Prvním je proveditelnost výkonu z anatomického hlediska, druhým, a někdy zcela zásadním je psychický stav pacienta.“

Také modifikátoři upozorňují zájemce o proměnu, že zákroky jsou nevratné a riskantní, a snaží se odfiltrovat jedince, kteří jednají v náhlém záchvatu nadšení, nebo nemají náhled. Podle britské profesorky Nichol Rumseyové z Centra pro výzkum vzhledu se v mnoha případech neřeší psychické problémy a poruchy, které touhu lidí po extrémních plastických zákrocích vyvolávají, například symptomy dysmorfofobie.

blank
Plastická chirurgie nejen zkrášluje, ale hlavně může výrazně pomoci lidem, které postihl nějaký úraz.

„Plastická chirurgie je dnes běžnou součástí životního stylu, protože přináší zdravotní i kosmetický efekt zároveň. Většina zákroků je dnes i finančně dostupná, takže pokud vás trápí jakékoli kosmetické vady a nedostatky, neodkládejte návštěvu odborníka,“ říká MUDr. Záruba, a dodává: „Na konzultaci seznámíte lékaře se svými představami, získáte podrobné informace o průběhu a rizicích operace, výsledném efektu a rekonvalescenci.“ Byť se nakonec může stát, že zodpovědný lékař nakonec výkon operace nedoporučí.

Foto: Pinterest, CelebrityABC.com, turner, PlastyTalk, The Express Tribune
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...
Genetické hrátky nekončí: Dočkáme se návratu tasmánského tygra?
21stoleti.cz

Genetické hrátky nekončí:...

Americko-australský vědecký tým se chystá v...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...