Skip to content

Proměna podle idolu: Oslava, nebo parodie sebe sama?

Kdo je krásný? No přece ten, o kom se to říká! Proč tedy nebýt stejně atraktivní? Mít alespoň nos jako Claudie Schiffer, poprsí Katie Price, či bradavky Victorie Beckham. Jenže mnohým to nestačí – chtějí od hlavy až k patě vypadat jako obdivovaná celebrita, a není málo těch, kteří jdou ve vysněných představách o kráse ještě dál …

Podle zahraničních zdrojů je padesát procent televizních spotů zaměřeno na fyzickou atraktivitu. Se slavnými osobnostmi z reklam se mnozí jedinci ztotožňují, a věří, že když se jim budou podobat, dočkají se stejného obdivu.

Některým stačí, na Instagramu, Facebooku, Snapchatu či Twitteru přikrášlit podle idolu své virtuální Já, jiní přistupují k drobným „estetickým retuším“ obličeje, nebo k plastickým úpravám části těla, aby vzbudili pozornost.

Skutečnými „celebritami“ na sociálních sítích jsou lidé, kteří se do svých idolů postupně „převtělují“. Za každou plastickou operaci sbírají „lajky“, a opájejí se návštěvností svých blogů. Zatímco ženy si u plastických chirurgů nejčastěji „kupují“ podobu Angeliny Jolie, Kim Kardashian, Britney Spears či Lady Gaga, muži „kradou“ image Davidu Beckhamovi či Justinu Bieberovi. Živé atrapy slavných chodí po celém světě, a někteří se tím dokonce živí.

Touha vypadat alespoň trochu jako Angelina Jolie přivede mnohé ženy na plastickou chirurgii.

„Identifikace se známými osobnostmi přináší v první řadě přesvědčení o vlastní výjimečnosti. Pro tyto jedince je charakteristický přehnaný sebeobraz a silná potřeba vzbudit pozornost a obdiv. Vedle těchto megalomanských a exhibicionistických tendencí se u nich projevují i narcistické sklony, od velikášských pocitů výjimečnosti a důležitosti, až k nadřazenosti,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek z Mostu. „Pokud člověk není přirozeně uznáván ve svém okolí nebo v ženském či mužském světě, může mít tendence k úniku od reality. V extrémním případě může propadnout alkoholu, drogové závislosti nebo učinit neuvážené rozhodnutí.

A tím zásadní změna vzhledu je.“

Jednou z nejběžnějších plastických operací je zvětšení ňader.

Vedle „dvojníků celebrit“ můžete na sociálních potkávat oživlé kultovní panenky Barbie, Keny, filmové hrdiny, postavy z japonských seriálů, ale také elfy či fantastická zvířata. Vedle plastických operací jsou v posledních letech hitem tělesné modifikace: rozeklaný jazyk, elfí uši, rohy, křídla, či speciálně tvarované předměty implantované pod kůži, ještě dotvořené tetováním, piercingem, a jinými technikami body art.

Zájem mají především mladí lidé. Jejich motivace k proměně není jen identifikační nebo provokativní, ale také erotická, spirituální, či umělecká: „Tyto změny vzhledu přinášejí, stejně jako plastické operace, viditelný efekt, na který reaguje široké okolí okamžitě.

Tento zájem dotyčného na jednu stranu uspokojuje, na druhou přivádí k dalším úpravám vzhledu,“ říká Mgr. Křenek, a dodává: „Díky opakovaným zákrokům se však tito lidé víc než vysněnou postavou stanou karikaturou sebe sama…“

Na plastických operacích si lze vypěstovat i závislost.

To, že se lidské tělo vzdaluje originálu a přirozenosti, je do určité míry ovlivněno současnými možnostmi chirurgie a také názorem, že s vlastním tělem si každý může dělat, co chce. Přestože řada lékařů ve světě svým pacientům ochotně splní i neobvyklá přání, je postoj většiny plastických chirurgů k zásadním proměnám zdrženlivý, a to nejen kvůli zdravotním komplikacím: „Plastická chirurgie se postupně vyčlenila z chirurgie a dalších chirurgických oborů proto, aby řešila problémy pacientů nejen z hlediska funkčního, ale i estetického,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny v Praze. Podle jeho slov hrají při rozhodování o jakémkoli zákroku důležitou roli dva faktory: „Prvním je proveditelnost výkonu z anatomického hlediska, druhým, a někdy zcela zásadním je psychický stav pacienta.“

Také modifikátoři upozorňují zájemce o proměnu, že zákroky jsou nevratné a riskantní, a snaží se odfiltrovat jedince, kteří jednají v náhlém záchvatu nadšení, nebo nemají náhled. Podle britské profesorky Nichol Rumseyové z Centra pro výzkum vzhledu se v mnoha případech neřeší psychické problémy a poruchy, které touhu lidí po extrémních plastických zákrocích vyvolávají, například symptomy dysmorfofobie.

Plastická chirurgie nejen zkrášluje, ale hlavně může výrazně pomoci lidem, které postihl nějaký úraz.

„Plastická chirurgie je dnes běžnou součástí životního stylu, protože přináší zdravotní i kosmetický efekt zároveň. Většina zákroků je dnes i finančně dostupná, takže pokud vás trápí jakékoli kosmetické vady a nedostatky, neodkládejte návštěvu odborníka,“ říká MUDr. Záruba, a dodává: „Na konzultaci seznámíte lékaře se svými představami, získáte podrobné informace o průběhu a rizicích operace, výsledném efektu a rekonvalescenci.“ Byť se nakonec může stát, že zodpovědný lékař nakonec výkon operace nedoporučí.

Foto: Pinterest, CelebrityABC.com, turner, PlastyTalk, The Express Tribune
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Znovuobjevení kresby Panny Marie. Zázrak, nebo chemie?
enigmaplus.cz

Znovuobjevení kresby Panny...

V roce 2007 vytvořila skupina umělců v Mexiku...
Soused vzal na mého manžela sekeru
nasehvezdy.cz

Soused vzal na mého manžela...

Spoustu let jsme se manželem těšili,...
Perníková chaloupka Ráby u Pardubic
epochanacestach.cz

Perníková chaloupka Ráby u...

Pokud plánujete...
Exorcisté mají letos plné ruce práce. Viní z toho současnou pandemii
enigmaplus.cz

Exorcisté mají letos plné ruce...

Pandemie koronaviru má po celém světě nejrůznější...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Katastrofa klepe na dveře
21stoleti.cz

Katastrofa klepe na dveře

Scénář jako z katastrofického...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Život s duchy pod jednou střechou lidem spíše nevadí, zjistil průzkum
enigmaplus.cz

Život s duchy pod jednou...

Strašidelné domy stojí po celém světě. A nejnovější...
Konec jedné velké lásky?
nasehvezdy.cz

Konec jedné velké lásky?

Legendární herečka Pavla Tomicová (58), která...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Nová metoda výběru spermií může významně zvýšit šance na otěhotnění
21stoleti.cz

Nová metoda výběru spermií může...

S problémem neplodnosti se v České republice v současnosti potýká...
Jaeger-LeCoultre: potápěčské hodinky z rodiny Polaris
iluxus.cz

Jaeger-LeCoultre:...

Dva nové modely obohatily kolekci Polaris, jde o...