Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život.
„Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá se, že měl pravdu. Rodina Kennedyů zažila tragédie, které by se daly popsat jako z nejhoršího hororu.
Smrt Johna F. Kennedyho v roce 1963 při atentátu v Dallasu otřásla celým světem.
Jeho bratr Robert, senátor a kandidát na prezidenta, byl zastřelen v roce 1968. Jejich sestra Kathleen zemřela při leteckém neštěstí v roce 1948. A to je jen zlomek tragédií, které stíhají Kennedyovy.
Edward Kennedy, ačkoliv se dožil 77 let, čelil smrti v letecké havárii v roce 1964 a jeho dcera Kara zemřela na infarkt v roce 2011. Synovi Edwardovi Jr. musela být v roce 1973 amputována noha kvůli rakovině.
Rodinné prokletí se nevyhnulo ani Rosemary Kennedy, sestře Johna F. Kennedyho. V roce 1941 podstoupila lobotomii, která ji na mentální úrovni odsoudila k životu dvouletého dítěte. Až mnohem později se pravda o zákroku dostala na veřejnost.
Stíny tragédií se prolínají i s milenkami Kennedyů. Marilyn Monroe, s níž měli poměry jak John, tak Robert, zemřela za podivných okolností v roce 1962. Dodnes se spekuluje, zda za její smrtí nestojí právě bratři Kennedyové.
Klan Kennedyů, ať už kvůli kletbě, nebo náhodě, nese těžké břemeno tragédií a tajemství. Jejich příběh je fascinujícím a zároveň smutným svědectvím o tom, že ani moc, bohatství a sláva neochrání před stíny osudu.
„Šťastlivec rodiny“
A to zdaleka není vše. Další z bratrů Kennedyových, Edward (1932–2009), přezdívaný Teddy, dlouhodobý senátor za Massachussetts, sice skoná až v 77 letech v důsledku mozkového nádoru, ale v život ohrožující situaci se ocitá hned dvakrát.
V roce 1964 se zřítí v letounu do jabloňového sadu. Z vraku ho vytáhnou na poslední chvíli. Má těžce poraněná záda, proraženou plíci a množství zlomenin.
V nemocnici stráví půl roku a je to právě on, kdo o rodu Kennedyových prohlásí, že „tam nahoře nás někdo nemá rád.“ V roce 1969 pak sjede svým autem z mostu do vody a během nehody zahyne jeho osmadvacetiletá sekretářka.
Amputovaná noha, jízda pod vlivem a infarkt ve fitku
V roce 1980 Edward Kennedy neúspěšně kandiduje na amerického prezidenta. Ani jeho dětem se nevede nejlépe, co se rodinného prokletí týče. Synovi Edwardovi Jr. musí roku 1973 amputovat nohu v jeho pouhých 12 letech kvůli rakovině kostí.
Druhý syn Patrick, který je americkým kongresmanem za stát Rhode Island, to roku 2006 napálí pod vlivem alkoholu do betonových zábran v centru Washingtonu. Přežije, ale musí podstoupit léčení závislosti.
Jeho sestra Kara pak roku 2011 umírá ve svých 51 letech na infarkt, který dostane ve fitness centru.
Hrdinná smrt při službě vlasti
Útrapy se nevyhnou ani několika dalším z osmi sourozenců bývalého amerického prezidenta.
Jeho starší bratr, Joseph P. Kennedy Jr. (1915–1944), odchází v poslednímu ročníku ze studií práv na Harvardu, aby se přihlásil do amerických námořních rezerv.
Po absolvování 25 ostrých leteckých akcí v Atlantiku při obraně vlasti proti nacistickým ponorkám se vrací zpět do USA. Jako dobrovolník se v roce 1944 přihlásí k účasti na tajné operaci Afrodita, která má za cíl zničení kotviště německých ponorek na Helgolandu.
Předčasný výbuch bombardéru
Vzlétá k ní v bombardéru B-24 Liberator, který je přestavěn na dálkově naváděný dron, naložený téměř 10 tunami výbušnin. Primitivní technologie neumožňují letoun ovládat během vzletu. Ten tak musí být ručně pilotován Kennedym.
Po dosažený výšky 600 metrů je pak přepnut na dálkové ovládání a Kennedy spolu s druhým pilotem mají vyskočit s padákem. Start se zdaří, ale dříve, než stihnou oba piloti vyskočit, celý letoun předčasně ve vzduchu exploduje.
Při leteckém neštěstí na jihu Francie pak umírá v roce 1948 i Kennedyho sestra Kathleen.
Hloupá sestra v internátní škole
Dalším neštěstím v rodině, které alespoň nevede k předčasnému úmrtí, je nepovedená lobotomie prezidentovy mladší sestry Rosemary.
Protože u ní dojde k přidušení při porodu, od malička vykazuje pomalejší vývin a nižší inteligenci než její nadaní a úspěšní sourozenci. Vedle toho, že má horších studijní výsledky, u ní dochází k záchvatům a prudkým výkyvům nálad.
Rodiče ji proto posílají do dívčího konventu, kde ji vzdělávají a vychovávají řádové sestry. Rosemary odtud několikrát uteče.
Lobotomie pro Rosemary
Její odbojnost se zhoršuje v pubertě, rodiče se navíc obávají jejích kontaktů s muži, které by mohly vést k nechtěnému těhotenství, což by ohrozilo pověst rodiny a slibnou politickou budoucnost jejích bratrů.
V listopadu 1941 proto objednává Rosemary její otec na lobotomii, která má zmírnit její „nezvladatelnost“.
Při zákroku, který se nyní už neprovádí, dojde k přerušení nervových vláken, spojujících mozkový lalok s ostatními částmi mozku, což má léčit závažné duševní poruchy.
V USA provádějí tento zákrok ve 40. letech dva chirurgové, Walter Freeman a James Watts, ačkoli někteří neurologové zákrok kritizují a poukazují na to, že mění osobnost pacienta.
Neúspěšný zákrok a odhalené tajemství
Právě tito dva chirurgové provedou zákrok i u Rosemary Kennedy. Operace se však nezdaří a místo „omezení přílišné impulzivnosti a prostořekosti“ vede u dívky k výraznému snížení jejího intelektu. Po zákroku je Rosemary na úrovní dvouletého dítěte.
Není schopna chodit ani mluvit, pomočuje se. Rodina ji tedy odklidí do ústavu a vysvětluje její zmizení ze společenského života „vrozenou mentální vadou“. Až mnohem později vyjde najevo pravda. V ústraní se Rosemary dožije 86 let.
Postupně se k ní rodina začne opět hlásit. Spekuluje se, zda to nebyla právě ona, kdo před zákrokem rodinu proklel za to, co se jí chystala provést…
Podivná smrt Kennedyho milenky
* Reprezentativní vzhled a šarm Johna Fitzgeralda Kennedyho působí na mnoho žen. Se svojí budoucí manželkou Jacqueline Bouvier se seznamuje v květnu 1951 na večeři, ale k zásnubám dojde až o dva roky později.
Mezitím se JFK intimně sblíží s Audrey Hepburn i Marilyn Monroe.
* K nejslavnějšímu setkání mezi ním a Monroe dochází v roce 1962, kdy mu v poloprůsvitných šatech zpívá na velké společenské akci přání k narozeninám. O tři měsíce později je ve svém domě nalezena mrtvá.
* Marilyn Monroe umírá 4. srpna 1962 za podivných a dosud nevyjasněných okolností. Předpokládá se, že se neúmyslně předávkovala lékem Nembutalem, který užívala na nespavost, zkombinovaným se šampaňským.
* Spekuluje se však, zda za její smrtí nestojí právě bratři Kennedyovi, John a Robert, kteří s ní oba měli intimní poměr. Údajně se báli, aby nezpůsobila skandál. S její smrtí ale s velkou pravděpodobností neměli nic společného.