Domů     Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
29.4.2024

Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život.

„Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá se, že měl pravdu. Rodina Kennedyů zažila tragédie, které by se daly popsat jako z nejhoršího hororu.

Smrt Johna F. Kennedyho v roce 1963 při atentátu v Dallasu otřásla celým světem.

Jeho bratr Robert, senátor a kandidát na prezidenta, byl zastřelen v roce 1968. Jejich sestra Kathleen zemřela při leteckém neštěstí v roce 1948. A to je jen zlomek tragédií, které stíhají Kennedyovy.

Rodina Kennedyů je poznamenána tragickými událostmi, včetně atentátů, leteckých neštěstí a předávkování drogami.
Rodina Kennedyů je poznamenána tragickými událostmi, včetně atentátů, leteckých neštěstí a předávkování drogami.

Edward Kennedy, ačkoliv se dožil 77 let, čelil smrti v letecké havárii v roce 1964 a jeho dcera Kara zemřela na infarkt v roce 2011. Synovi Edwardovi Jr. musela být v roce 1973 amputována noha kvůli rakovině.

Rodinné prokletí se nevyhnulo ani Rosemary Kennedy, sestře Johna F. Kennedyho. V roce 1941 podstoupila lobotomii, která ji na mentální úrovni odsoudila k životu dvouletého dítěte. Až mnohem později se pravda o zákroku dostala na veřejnost.

Stíny tragédií se prolínají i s milenkami Kennedyů. Marilyn Monroe, s níž měli poměry jak John, tak Robert, zemřela za podivných okolností v roce 1962. Dodnes se spekuluje, zda za její smrtí nestojí právě bratři Kennedyové.

Klan Kennedyů, ať už kvůli kletbě, nebo náhodě, nese těžké břemeno tragédií a tajemství. Jejich příběh je fascinujícím a zároveň smutným svědectvím o tom, že ani moc, bohatství a sláva neochrání před stíny osudu.

Existuje spekulace o
Existuje spekulace o „kletbě Kennedyů“, která stíhá rodinu.

„Šťastlivec rodiny“

A to zdaleka není vše. Další z bratrů Kennedyových, Edward (1932–2009), přezdívaný Teddy, dlouhodobý senátor za Massachussetts, sice skoná až v 77 letech v důsledku mozkového nádoru, ale v život ohrožující situaci se ocitá hned dvakrát.

V roce 1964 se zřítí v letounu do jabloňového sadu. Z vraku ho vytáhnou na poslední chvíli. Má těžce poraněná záda, proraženou plíci a množství zlomenin.

V nemocnici stráví půl roku a je to právě on, kdo o rodu Kennedyových prohlásí, že „tam nahoře nás někdo nemá rád.“ V roce 1969 pak sjede svým autem z mostu do vody a během nehody zahyne jeho osmadvacetiletá sekretářka.

Amputovaná noha, jízda pod vlivem a infarkt ve fitku

V roce 1980 Edward Kennedy neúspěšně kandiduje na amerického prezidenta. Ani jeho dětem se nevede nejlépe, co se rodinného prokletí týče. Synovi Edwardovi Jr. musí roku 1973 amputovat nohu v jeho pouhých 12 letech kvůli rakovině kostí.

Druhý syn Patrick, který je americkým kongresmanem za stát Rhode Island, to roku 2006 napálí pod vlivem alkoholu do betonových zábran v centru Washingtonu. Přežije, ale musí podstoupit léčení závislosti.

Jeho sestra Kara pak roku 2011 umírá ve svých 51 letech na infarkt, který dostane ve fitness centru.

Rosemary Kennedyová, sestra Johna F. Kennedyho, podstoupila lobotomii, která ji mentálně poškodila.
Rosemary Kennedyová, sestra Johna F. Kennedyho, podstoupila lobotomii, která ji mentálně poškodila.

Hrdinná smrt při službě vlasti

Útrapy se nevyhnou ani několika dalším z osmi sourozenců bývalého amerického prezidenta.

Jeho starší bratr, Joseph P. Kennedy Jr. (1915–1944), odchází v poslednímu ročníku ze studií práv na Harvardu, aby se přihlásil do amerických námořních rezerv.

Po absolvování 25 ostrých leteckých akcí v Atlantiku při obraně vlasti proti nacistickým ponorkám se vrací zpět do USA. Jako dobrovolník se v roce 1944 přihlásí k účasti na tajné operaci Afrodita, která má za cíl zničení kotviště německých ponorek na Helgolandu.

Předčasný výbuch bombardéru

Vzlétá k ní v bombardéru B-24 Liberator, který je přestavěn na dálkově naváděný dron, naložený téměř 10 tunami výbušnin. Primitivní technologie neumožňují letoun ovládat během vzletu. Ten tak musí být ručně pilotován Kennedym.

Po dosažený výšky 600 metrů je pak přepnut na dálkové ovládání a Kennedy spolu s druhým pilotem mají vyskočit s padákem. Start se zdaří, ale dříve, než stihnou oba piloti vyskočit, celý letoun předčasně ve vzduchu exploduje.

Při leteckém neštěstí na jihu Francie pak umírá v roce 1948 i Kennedyho sestra Kathleen.

Saoirse Kennedy Hill, vnučka Roberta Kennedyho, se předávkovala drogami v roce 2019.
Saoirse Kennedy Hill, vnučka Roberta Kennedyho, se předávkovala drogami v roce 2019.

Hloupá sestra v internátní škole

Dalším neštěstím v rodině, které alespoň nevede k předčasnému úmrtí, je nepovedená lobotomie prezidentovy mladší sestry Rosemary.

Protože u ní dojde k přidušení při porodu, od malička vykazuje pomalejší vývin a nižší inteligenci než její nadaní a úspěšní sourozenci. Vedle toho, že má horších studijní výsledky, u ní dochází k záchvatům a prudkým výkyvům nálad.

Rodiče ji proto posílají do dívčího konventu, kde ji vzdělávají a vychovávají řádové sestry. Rosemary odtud několikrát uteče.

Rodina Kennedyů je symbolem amerického snu a moci.
Rodina Kennedyů je symbolem amerického snu a moci.

Lobotomie pro Rosemary

Její odbojnost se zhoršuje v pubertě, rodiče se navíc obávají jejích kontaktů s muži, které by mohly vést k nechtěnému těhotenství, což by ohrozilo pověst rodiny a slibnou politickou budoucnost jejích bratrů.

V listopadu 1941 proto objednává Rosemary její otec na lobotomii, která má zmírnit její „nezvladatelnost“.

Při zákroku, který se nyní už neprovádí, dojde k přerušení nervových vláken, spojujících mozkový lalok s ostatními částmi mozku, což má léčit závažné duševní poruchy.

V USA provádějí tento zákrok ve 40. letech dva chirurgové, Walter Freeman a James Watts, ačkoli někteří neurologové zákrok kritizují a poukazují na to, že mění osobnost pacienta.

Neúspěšný zákrok a odhalené tajemství

Právě tito dva chirurgové provedou zákrok i u Rosemary Kennedy. Operace se však nezdaří a místo „omezení přílišné impulzivnosti a prostořekosti“ vede u dívky k výraznému snížení jejího intelektu. Po zákroku je Rosemary na úrovní dvouletého dítěte.

Není schopna chodit ani mluvit, pomočuje se. Rodina ji tedy odklidí do ústavu a vysvětluje její zmizení ze společenského života „vrozenou mentální vadou“. Až mnohem později vyjde najevo pravda. V ústraní se Rosemary dožije 86 let.

Postupně se k ní rodina začne opět hlásit. Spekuluje se, zda to nebyla právě ona, kdo před zákrokem rodinu proklel za to, co se jí chystala provést…

Edward Kennedy, další bratr Johna F. Kennedyho, se ocitl v několika život ohrožujících situacích.
Edward Kennedy, další bratr Johna F. Kennedyho, se ocitl v několika život ohrožujících situacích.

Podivná smrt Kennedyho milenky

* Reprezentativní vzhled a šarm Johna Fitzgeralda Kennedyho působí na mnoho žen. Se svojí budoucí manželkou Jacqueline Bouvier se seznamuje v květnu 1951 na večeři, ale k zásnubám dojde až o dva roky později.

Mezitím se JFK intimně sblíží s Audrey Hepburn i Marilyn Monroe.

* K nejslavnějšímu setkání mezi ním a Monroe dochází v roce 1962, kdy mu v poloprůsvitných šatech zpívá na velké společenské akci přání k narozeninám. O tři měsíce později je ve svém domě nalezena mrtvá.

John F. Kennedy Jr., syn Johna F. Kennedyho, zemřel při havárii letadla v roce 1999.
John F. Kennedy Jr., syn Johna F. Kennedyho, zemřel při havárii letadla v roce 1999.

* Marilyn Monroe umírá 4. srpna 1962 za podivných a dosud nevyjasněných okolností. Předpokládá se, že se neúmyslně předávkovala lékem Nembutalem, který užívala na nespavost, zkombinovaným se šampaňským.

* Spekuluje se však, zda za její smrtí nestojí právě bratři Kennedyovi, John a Robert, kteří s ní oba měli intimní poměr. Údajně se báli, aby nezpůsobila skandál. S její smrtí ale s velkou pravděpodobností neměli nic společného.

Foto: Creative Commons
Související články
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz