Skip to content

Prokázáno: Aboriginci jsou nejstarší civilizací na světě!

První rozsáhlá studie genomu domorodých australských obyvatel prokázala to, o čem se dosud pouze diskutovalo. Aboriginci jsou oficiálně nejstarší civilizací na světě starou přibližně 50 000 let. Nová studie byla zveřejněna v časopise Nature.

Vědci spolupracující s Cambridgeskou univerzitou provedli první rozsáhlou studii, ve které zkoumali DNA původních obyvatel Austrálie. Spolupracovali přitom se staršími aboriginských kmenů a kmenů z Papuy Nové Guineje.

Celkem tak získali vzorky od 83 australských domorodců a 25 Papuánců, díky čemuž mohli sekvenovat jejich kompletní genetickou informaci.

Aboriginci.1
Podle nového výzkumu je aboriginská civilizace stará zhruba 50 000 let.

Afriku opustili před 72 000 lety

Dosud se někteří vědci domnívali, že Aboriginci pocházejí ze samostatné migrace, která nastala dříve než u zbytku euroasijských lidí. Autoři nové studie ale uvádí, že většina mimo africké populace však pochází z migrace, která nastala zhruba před 72 000 lety a nakonec se šířila napříč všemi světadíly.

Zhruba před 50 000 lety pak jedna skupina dosáhla prehistorického kontinentu Sahul, který se skládá z dnešní Austrálie, Papuy Nové Guineje a Tasmánie. K jejich oddělení pak došlo zhruba před 10 000 lety kvůli stoupající hladinou moře, která zároveň tyto populace zcela izolovala.

Aboriginci.2
Kontinent Sahul zanikl zatopením pevniny (světle modrá barva).

Nová studie přinesla i záhady

Zvláštní je tak z pohledu vědců právě odlišnost mezi populací z Austrálie a Papuy Nové Guineji. K tomu podle nového výzkumu došlo zhruba před 37 000 lety. Přitom rozdělení prehistorického kontinentu vodou v té době ještě nebylo zdaleka dokončené.

Výzkumníci se domnívají, že by za to mohlo být odpovědné zaplavení Carpentarské pánve. Fascinující je také genetická různorodost původních Australanů. Populace z jihovýchodní části kontinentu se od té severovýchodní liší více, než například původní Američané od kmenů ze Sibiře.

Aboriginci.3
Vědci zkoumali i původní obyvatele Papuy Nové Guineje.

Jazyk je starý pouze 4 000 let

Přestože podle DNA je civilizace Aboriginců stará zhruba 50 000 let, jejich jazyk je o poznání mladší. Podle odborníků na jazyk je to pouze 4 000 let. Vědci se tak dlouhodobě zabývají tímto zřejmým nepoměrem.

Jednou z možných odpovědí by tak byla jakási druhá migrace, která by proběhla právě v tomto období. Pokud tomu tak ale bylo, pak tito záhadní poutníci doslova zmizeli z genofondu původních Australanů.

„Je to skutečně zvláštní scénář. Pár přistěhovalců se objeví v různých komunitách. Mění způsob, jakým lidé mluví a myslí a pak zmizí, jako duchové,“ řekl vedoucí autor studie Eske Willerslev pro Nature.

O důvodech, ať už byli náboženské či jiné, se mohou vědci jen dohadovat. Z genetického hlediska jde ale o velkou neznámou.

1985.0060.1019
Aboriginští muži a chlapci hrající tradiční gnorri v roce 1922.

Nová neznámá skupina hominidů

Díky rozboru DNA vědci také nalezli zatím neznámé skupiny hominidů, kteří se zkřížili s moderními lidmi. Podle studie zhruba čtyři procenta genomu domorodých Australanů pochází právě od těchto dosud neznámého lidského příbuzného.

Podle výzkumníků šlo pravděpodobně o vzdálené příbuzné Denisovanů, kteří se dostali při své migraci do blízkosti kontinentu Sahul.

Foto: wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články