V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.
Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud vzaly svá pojmenování některé druhy pečiva a proč jedna hodná koza kdysi přišla o roh. A proč se vepřům nezavděčíme perlami? To se v článku také dozvíte a připomeneme si i pár zářijových pranostik.
… pýcha předchází pád
Pýcha je ošklivá lidská vlastnost. Ne nadarmo je hned prvním ze sedmi hlavních hříchů podle katolické tradice, které tak mistrně zpodobnil sochař rakouského původu Matyáš Bernard Braun (1684-1738) v areálu bývalého vojenského zaopatřovacího ústavu v Kuksu.
Kdo se chlubí, povyšuje, má o sobě přehnané mínění a pohrdá ostatními, může očekávat, že se mu jeho chování jednou vymstí a z výšin, kde se vidí, bude muset pod tlakem okolností nedobrovolně sestoupit.
Epocha dodává:
Ale nemusí jít jen o pád fyzický, ke kterému může dojít třeba tehdy, když někdo machruje dejme tomu na sjezdovce a pak si ošklivě natluče. Nadměrným sebevědomím si můžeme přivodit i pád jiného druhu.
Dostat na dno se lze i finančně, společensky a klidně také duševně. Pýcha se považuje za prapůvod všeho zla v mnoha náboženstvích. A dokonce i jeden z hlavních staroindických eposů Mahábhárata popisuje celou čtyřicítku znaků pýchy! Za opak pýchy se pak považuje pokora.
… pranostiky na září
Pokud počasí dovolí, můžeme si v září užít krásné babí léto.
Proto se říká, že „Září je máj podzimu.“, ale na druhou stranu jiná pranostika varuje, že „Po teplém září zle se říjen tváří.“ A protože teplé počasí s sebou přináší často také bouřky, můžeme se třeba dočkat bílých Vánoc: „Bouřka v září, sníh v prosinci.“
Epocha připomíná:
V tomto měsíci se celkově hodně pranostik točí okolo počasí i úrody.
„Neprší-li o Marie narození (8.9.), bude suchý podzim.“ anebo „Svatý Václav (28.9.) v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.“ Naději, že „Kolem svatého Václava nové léto nastává.“ potvrzuje i další pranostika:
„Je-li svatý Michal (29.9.) jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle.“ Tyto výhledy ale kazí málo optimistické tvrzení, že „Na svatého Jeronýma (30.9.) stěhuje se k nám už zima.“
… žemle & spol.
Při snídani si pochutnáváme na různých druzích pečiva. Někdo má rád třeba žemli. Její název vychází z německého výrazu (die) Semmel. Jiný si s chutí dá rohlík. Jeho název je považován za zdrobnělinu od slovanského slova roh (neboli výčnělek).
A co houska? Slyšíte tam název domácí drůbeže? Máte pravdu, protože kdysi měla tvar, připomínající sedící husu (staročesky húska).
Epocha přibližuje:
A co když má někdo chuť na sladké? Pak si může dopřát třeba palačinku. Pojmenování sladké jemné placky podle časopisu Naše řeč (1940) má základ v maďarském slově palacsinta čili omeleta.
A sáhnout můžeme také třeba po briošce, která může mít mnoho podob, od věnce přes uzlík až k bochníku, často s rozinkami. Peče se ze sladkého kynutého těsta, podobajícímu se mazanci.
A jméno vychází z jejího francouzského názvu, kde se této nadýchané pochoutce říká brioche.
… roh hojnosti
Roh hojnosti je symbolem bohatství a dostatku, pocházející z antiky. Jde o nádobu v podobě rohu, naplněnou různými zemědělskými produkty a někdy i zlatými mincemi. Ve starověké řecké mytologii o něm najdeme několik příběhů.
Jeden z nejznámějších vypráví o bohu Diovi, jehož otec Kronos všechny své děti polykal. Matka Dia zachrání a ukryje ho na Krétě.
Epocha doplňuje:
Tam se o něj starají nymfy, které ho krmí medem a koza Amaltheia mu dává mléko. Malý silák Zeus jí jednou při hře utrhne roh. Ten získá zázračnou moc neustále se plnit hojností jídla a nakonec ho získá bohyně štěstí Tyché.
V novověku je roh hojnosti v umění symbolem blahobytu a je zobrazen i na několika státních vlajkách a znacích. V USA existuje tradice, spojující roh hojnosti se Dnem díkůvzdání.
… házet perly sviním
Jistě jste se už někdy setkali s radou, aby někdo neházel perly sviním. Je to logické. Vepři perly neocení, i když jde o velmi cenné drahokamy, protože nejsou k jídlu. A kde vzalo toto varování svůj původ?
Jde o jeden z biblických výroků, které přešly do běžné mluvy. Jak přesně zní? „Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.“
Epocha vysvětluje:
Tato moudrost zaznívá z Ježíšových úst v Matoušově evangeliu. Můžeme si ji pro každodenní život vyložit tak, že se nevyplácí investovat námahu, čas, práci (a vlastně cokoliv) na někoho, kdo si toho neváží a ani si to nezaslouží.
Za první z toho nebude mít žádný užitek a za druhé, pokud by šlo třeba o hlubší myšlenky, které není s to pochopit, nebo vzácnou věc, kterou nezná, může ho to rozrušit natolik, že to v něm vyvolá agresivitu.