Domů     Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud vzaly svá pojmenování některé druhy pečiva a proč jedna hodná koza kdysi přišla o roh. A proč se vepřům nezavděčíme perlami? To se v článku také dozvíte a připomeneme si i pár zářijových pranostik.

… pýcha předchází pád

Pýcha je ošklivá lidská vlastnost. Ne nadarmo je hned prvním ze sedmi hlavních hříchů podle katolické tradice, které tak mistrně zpodobnil sochař rakouského původu Matyáš Bernard Braun (1684-1738) v areálu bývalého vojenského zaopatřovacího ústavu v Kuksu.

Kdo se chlubí, povyšuje, má o sobě přehnané mínění a pohrdá ostatními, může očekávat, že se mu jeho chování jednou vymstí a z výšin, kde se vidí, bude muset pod tlakem okolností nedobrovolně sestoupit.

Epocha dodává:

Ale nemusí jít jen o pád fyzický, ke kterému může dojít třeba tehdy, když někdo machruje dejme tomu na sjezdovce a pak si ošklivě natluče. Nadměrným sebevědomím si můžeme přivodit i pád jiného druhu.

Dostat na dno se lze i finančně, společensky a klidně také duševně. Pýcha se považuje za prapůvod všeho zla v mnoha náboženstvích. A dokonce i jeden z hlavních staroindických eposů Mahábhárata popisuje celou čtyřicítku znaků pýchy! Za opak pýchy se pak považuje pokora.

Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)

… pranostiky na září

Pokud počasí dovolí, můžeme si v září užít krásné babí léto.

Proto se říká, že „Září je máj podzimu.“, ale na druhou stranu jiná pranostika varuje, že „Po teplém září zle se říjen tváří.“ A protože teplé počasí s sebou přináší často také bouřky, můžeme se třeba dočkat bílých Vánoc: „Bouřka v září, sníh v prosinci.“

Epocha připomíná:

V tomto měsíci se celkově hodně pranostik točí okolo počasí i úrody.

Neprší-li o Marie narození (8.9.), bude suchý podzim.“ anebo „Svatý Václav (28.9.) v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.“ Naději, že „Kolem svatého Václava nové léto nastává.“ potvrzuje i další pranostika:

„Je-li svatý Michal (29.9.) jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle.“ Tyto výhledy ale kazí málo optimistické tvrzení, že „Na svatého Jeronýma (30.9.) stěhuje se k nám už zima.“

Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)
Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)

… žemle & spol.

Při snídani si pochutnáváme na různých druzích pečiva. Někdo má rád třeba žemli. Její název vychází z německého výrazu (die) Semmel. Jiný si s chutí dá rohlík. Jeho název je považován za zdrobnělinu od slovanského slova roh (neboli výčnělek).

A co houska? Slyšíte tam název domácí drůbeže? Máte pravdu, protože kdysi měla tvar, připomínající sedící husu (staročesky húska).

Epocha přibližuje:

A co když má někdo chuť na sladké? Pak si může dopřát třeba palačinku. Pojmenování sladké jemné placky podle časopisu Naše řeč (1940) má základ v maďarském slově palacsinta čili omeleta.

A sáhnout můžeme také třeba po briošce, která může mít mnoho podob, od věnce přes uzlík až k bochníku, často s rozinkami. Peče se ze sladkého kynutého těsta, podobajícímu se mazanci.

A jméno vychází z jejího francouzského názvu, kde se této nadýchané pochoutce říká brioche.

Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)
Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)

… roh hojnosti

Roh hojnosti je symbolem bohatství a dostatku, pocházející z antiky. Jde o nádobu v podobě rohu, naplněnou různými zemědělskými produkty a někdy i zlatými mincemi. Ve starověké řecké mytologii o něm najdeme několik příběhů.

Jeden z nejznámějších vypráví o bohu Diovi, jehož otec Kronos všechny své děti polykal. Matka Dia zachrání a ukryje ho na Krétě.

Epocha doplňuje:

Tam se o něj starají nymfy, které ho krmí medem a koza Amaltheia mu dává mléko. Malý silák Zeus jí jednou při hře utrhne roh. Ten získá zázračnou moc neustále se plnit hojností jídla a nakonec ho získá bohyně štěstí Tyché.

V novověku je roh hojnosti v umění symbolem blahobytu a je zobrazen i na několika státních vlajkách a znacích. V USA existuje tradice, spojující roh hojnosti se Dnem díkůvzdání.

… házet perly sviním

Jistě jste se už někdy setkali s radou, aby někdo neházel perly sviním. Je to logické. Vepři perly neocení, i když jde o velmi cenné drahokamy, protože nejsou k jídlu. A kde vzalo toto varování svůj původ?

Jde o jeden z biblických výroků, které přešly do běžné mluvy. Jak přesně zní? „Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.“

Epocha vysvětluje:

Tato moudrost zaznívá z Ježíšových úst v Matoušově evangeliu. Můžeme si ji pro každodenní život vyložit tak, že se nevyplácí investovat námahu, čas, práci (a vlastně cokoliv) na někoho, kdo si toho neváží a ani si to nezaslouží.

Za první z toho nebude mít žádný užitek a za druhé, pokud by šlo třeba o hlubší myšlenky, které není s to pochopit, nebo vzácnou věc, kterou nezná, může ho to rozrušit natolik, že to v něm vyvolá agresivitu.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay, en.wikipedia.org Titulka (Foto: JA2020 / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz