Domů     Proč se co říká? Volání do lesa, moldánky a záchranná nit
Proč se co říká? Volání do lesa, moldánky a záchranná nit

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes se podíváme, co znamená, když někdo nemá „dělat Zagorku“, kdo a kdy natahuje moldánky a co se ozývá z lesa. A také zjistíme, jak spolu souvisí říjnové a lednové počasí a jak může pomoci Ariadnina nit.

… nedělej Zagorku

Nedávno zesnulá zpěvačka Hana Zagorová (1946-2022) po sobě zanechala spoustu skvělých písniček a fascinující životní příběh. A také populární hlášku, kterou zná i mladší generace, která už na hitech Hany Zagorové nevyrůstala. Jak vlastně vznikla a co znamená?

Diskuze o tom se rozhoří dokonce i v Show Jana Krause, kde je zpěvačka v roce 2014 hostem.

Epocha vysvětluje:

Zatímco moderátor Jan Kraus (*1953) tvrdí, že popisuje někoho, kdo má o sobě vysoké mínění a dělá kvůli tomu dusno, sama zpěvačka řekne, že podle ní znamená, že se člověk upejpá anebo je plachý. A to prý ona sama rozhodně je.

Dodává také, že ji přirovnání těší a jen ať ho lidé používají.

Tvrdí se, že hláška pravděpodobně vznikla v souvislosti s filmem Trhák (1980), kde jí nadbíhá Juraj Kukura (*1947), zatímco ona je dlouho nerozhodná a není schopná se vyjádřit, zda o něj také stojí nebo ne.

Když se v říjnu nechce listí ze stromů, bude prý tuhá zima.(Foto: Peggychoucair / Pixabay)
Když se v říjnu nechce listí ze stromů, bude prý tuhá zima.(Foto: Peggychoucair / Pixabay)

… natahovat moldánky

Pokud se malé děti chystají k pláči, obvykle přitom mají typický výraz, který nenechává nikoho na pochybách, že se za chvíli rozpoutá koncert. Lidově se této grimase říká „nabírat“ nebo „natahovat“.

Mohou to však samozřejmě dělat i dospělí lidé, to není vyloučeno. Ale co když se k tomu přidá slovo moldánky? Tedy natahovat nebo nabírat moldánky. Pokud si vysvětlíme, co moldánky znamenají, pak bude rázem všechno mnohem jasnější.

Epocha dodává:

Moldánky se říká hudebnímu nástroji a sice dudám. Když se do nich zkušený dudák opře, zvuky, které se ozvou, se pláči skutečně podobají. A víte, kde vzaly dudy svůj původ?

Používají je už v antickém Řecku, ale původně jsou jednoduchým dechovým nástrojem, užívaným už před 4000 lety v Egyptě a v přední Asii. Odtud urazí dlouhou cestu do Evropy, kam je s sebou vezmou nejenom pastýři, ale také arabsko-turečtí nájezdníci.

Zde projdou vývojem a mnoho evropských národů má pro ně nejenom vlastní pojmenování, ale také specifickou modifikaci.

Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá!(Foto: StockSnap / Pixabay)
Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá!(Foto: StockSnap / Pixabay)

… říjnové pranostiky

Je zvláštní, že i když souvislost mezi říjnovým a lednovým počasím detailněji prozkoumají meteorologové až v 1. polovině 20. století, naši předkové o tom mají jasno už mnohem dříve.

Jak jinak si lze vysvětlit množství pranostik, které tyto dva měsíce srovnávají a podle října předpovídají počasí v prvním měsíci roku?

Epocha dodává:

Říká se třeba: „Studený říjen – zelený leden.“ nebo „Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.“ a dokonce „Mrazy v říjnu – hezky v lednu; krásný říjen – studený leden.“ Vyplatí se prý ale také sledovat přírodu, například stromy:

„Když dlouho listí v říjnu nespadne, tuhá zima se přikrade.“ anebo ptáky: „Když se v říjnu táhnou ptáci blízko k stavení, bude tuhá zima.“ a také hmyz: „Je-li v říjnu mnoho vos a sršánů, přijde studená a dlouhá zima.“

Když Ariadna usnula, Théseus ji nechal na ostrově pro boha Dionýsa.(Foto: Carlos Reusser / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Když Ariadna usnula, Théseus ji nechal na ostrově pro boha Dionýsa.(Foto: Carlos Reusser / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

… Ariadnina nit

Ariadnina nit je pomoc, která může najít cestu z problémů, je to klíč k řešení složitých záležitostí i vodítko ze začarovaného kruhu obtíží.

Název je odvozen od niti krétské princezny Ariadny, která podle antické řecké mytologie pomůže najít hrdinovi Theseovi, synovi athénského krále Aigea, cestu ze smrtícího labyrintu a zachrání mu tak život.

Ten si totiž značí cestu k východu pomocí klubka, darovaného princeznou a ohavné a zlé monstrum z labyrintu, které si chce na princi pochutnat, přijde zkrátka.

Epocha přibližuje:

Děsivou bytostí z bludiště na Krétě je tvor s hlavou býka a tělem člověka jménem Mínótaurus, který se živí lidským masem. Z Athén jsou sem posíláni mladí chlapci a dívky, aby sloužili jako potrava pro tuto bestii.

Všemu udělá přítrž až princ Théseus, který Mínótaura usmrtí a díky nitce najde cestu zpět ze spletitého labyrintu. Princeznu Ariadnu poté požádá o ruku, ale nakonec ji ponechá na ostrově Naxos, aby si ji mohl vzít bůh Dionýsos.

… jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Pokud uslyšíte toto tvrzení, jde o to, že svým vlastním jednáním si určujeme způsob, jakým se k nám bude chovat naše okolí. Jestliže budeme lhostejní, ironičtí, nespolehliví nebo třeba neurvalí, nemůžeme čekat, že nám to ostatní lidé budou tolerovat.

Nanejvýš nějaký čas, protože si třeba mohou myslet, že neprožíváme právě pohodové životní období.

Epocha doplňuje:

A potom nám to jaksepatří vrátí. Je to vlastně něco na způsob ozvěny. Co zavoláte, to uslyšíte. A pokud nám to dojde a změníme svůj přístup, je to jen pro naše dobro.

Podobné přísloví je třeba „Na hrubý pytel hrubá záplata“. Jestliže se někdo permanentně chová jako arogantní hlupák nebo nejde pro vulgární slova daleko, pak se s ním v rukavičkách zkrátka a dobře jednat nedá.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Frank Liebmann / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Zajímavosti
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Zajímavosti
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Zajímavosti
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
reklama
zajímavosti
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
reklama
záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz