Skip to content
reklama
reklama

Proč se co říká? Nebe a dudy, něco za lubem a nohy na ramenou

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Tentokrát se podíváme, proč bereme nohy na ramena a co to znamená, když máme něco za lubem. Zjistíme něco více o původu slova nestor a také si připomeneme některé srpnové pranostiky. A co takhle nebe a dudy?

… nebe a dudy

Když se řekne nebe a dudy, znamená to, že je mezi dvěma věcmi obrovský rozdíl. Zkrátka je nelze srovnávat. Zatímco význam sousloví je jasný, otazníky zůstávají nad jeho původem. O tom se nic bližšího neví.

Podobné je však například prohlášení, že se nemají míchat jablka s hruškami. V gastronomii tento mix nepředstavuje nějak zásadní problém, ale jinak to znamená, že se nemají plést dohromady dvě záležitosti, které spolu nesouvisí, byť to tak na první pohled může vypadat.

Epocha dodává:

I když o vzniku spojení nebe a dud nic nevíme, jedním z nejpůvabnějších vylíčení takového rozdílu je český film se stejným názvem, tedy Nebe a dudy (1941). Líčí příběh sobeckého a nerudného továrníka Bartoše v podání Jaroslava Marvana (1901-1974), kterého po úrazu zachrání chudý dělník Fábera a pečuje o něj ve své chalupě spolu s dcerou a dvěma malými osiřelými synovci.

Továrník má důvod zatajit svou pravou identitu a tak o humorné i dojemné situace není nouze. Dobrosrdečného pečovatele ztvárnil Jindřich Plachta (1899-1951).

blank
Vzít nohy na ramena často nepotřebují jen závodníci. (Foto: Alex4663 / Pixabay)

vzít nohy na ramena

Co to znamená, pokud někdo vezme nohy na ramena? Je to jednoduché: musí se spasit útěkem. A ten musí být tak rychlý, že se může zdát, jakoby se nohy při úprku dotýkaly ramen. Ostatně, pokud se lidé snaží dostat z nějaké nebezpečné situace, je jim celkem jedno, jak přitom vypadají.

Estetická stránka věci je v tuto chvíli nedůležitá. Hlavní je dostat se včas do bezpečí!

Epocha vysvětluje:

A jak se ještě dá podle hovorové řeči utíkat? Třeba „vzít dráhu“ nebo „zahnout kramle“. Také se může běžet „s vyplazeným jazykem“ nebo „ostošest“. A co třeba „vypařit se jako pára nad hrncem“? Prostě zmizet z místa, kde to pro nás z nějakého důvodu není příjemné nebo bezpečné.

U málokterých z popsaných způsobů úniků lze určit, jak tyto popisy či přirovnání vlastně vznikly. Důležité však je, že i dnes víme, co znamenají a dokážeme je podle toho užívat.

blank
Mít něco za lubem mohli mít i dávní mlynáři. (Foto: József Kelemen / Pixabay)

mít něco za lubem

Pokud máte nějaký tajný úmysl, se kterým se zatím nechcete nikomu svěřit a máte k tomu pádný důvod, pak máte „něco za lubem“. A co je to vlastně lub? Může jít o postranní část smyčcových hudebních nástrojů spojující horní a dolní desku, ale v tomto případě se zajdeme podívat do mlýna, kde se dříve mlelo obilí.

V tomto prostředí býval lub dřevěný kryt mlýnských kamenů, za kterým zůstávalo vždy malé množství mouky, i když se zdálo, že mlynář odevzdal vše, co měl. Někdy šlo o nepozornost, ale často o úmysl.

Epocha dodává:

A tak mlynářům tehdy zůstávalo něco, o čem většinou nikdo jiný nevěděl. Podobné je to dnes, ale ne s moukou, nýbrž s nějakými tajnostmi. Obvykle jde o určitý úmysl, který si lidé nechávají pro sebe a navenek se tváří tak, aby na nich nikdo nic nepoznal.

Pokud vás zajímá, jak fungoval vodní mlýn, můžete se na něj zajít podívat třeba do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm do části, zvané Mlýnská dolina.

blank
Pokud je v srpnu hodně hub, dá se prý čekat zima s velkým množstvím sněhu.(Foto: Heike Frohnhoff / Pixabay)

… nestor

Za nestora je označován člověk, který je v některé oblasti nejstarší, nejzkušenější a respektovaný, může jít třeba o vědu či umění. Pokud bychom se chtěli dopátrat původu tohoto pojmu, musíme se podívat do bájí antického Řecka.

Jde totiž o pojem, odvozený od muže jménem Nestór, nejstaršího a nejmoudřejšího účastníka trójské války.

Epocha přibližuje:

Nestór je hrdina, nejstarší a nejrozvážnější ze všech achájských vůdců bojujících u Tróje. Uctívá ho celé Řecko. Má za sebou život plný odvážných skutků a s radou nebo prosbou o urovnání sporů se na něj jako na nejmoudřejšího s důvěrou obrací mnozí lidé.

Navštíví ho dokonce Télemachos, syn ithackého krále Odyssea, a žádá o radu, jak naložit s drzými nápadníky jeho matky Pénelopé.

blank
Nestór se podle bájí těšil všeobecné úctě.(Foto: Dave & Margie Hill/Kleerup / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

srpnová úroda

Srpen je měsícem vrcholícího léta a sklizně různých druhů ovoce i dalších plodin. Hodně pranostik se proto týká úrody: „Na svatého Vavřince (10.8.) hop zemáky do hrnce.“ „Slunce-li o Nanebevzetí Panny Marie (15.

8.) svítí, lze hojnost vína se nadíti.“ „Ke svatýmu Rochu (16.8.) bejvá hojnost hrachu.“

Epocha doplňuje:

Ale nejde zdaleka jen úrodu. Naši předkové pečlivě sledují počasí v srpnu a odhadují podle něj, jaké budou nadcházející měsíce. Tvrdí třeba, že „Srpen z počátku-li hřeje, zima pak se dlouho sněhem skvěje.

“ A i když je velká úroda hub potěšující, má to být předzvěstí tuhé zimy: „Moc hub srpnových – moc vánic sněhových.“ A kupodivu bouřky přinášejí lepší výhledy: „Hřímá-li v srpnu, praví se, že budoucího roku hojná úroda a množství deště jest k doufání.“

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Niki Vogt / Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...