Domů     Proč se co říká? Nebe a dudy, něco za lubem a nohy na ramenou
Proč se co říká? Nebe a dudy, něco za lubem a nohy na ramenou

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Tentokrát se podíváme, proč bereme nohy na ramena a co to znamená, když máme něco za lubem. Zjistíme něco více o původu slova nestor a také si připomeneme některé srpnové pranostiky. A co takhle nebe a dudy?

… nebe a dudy

Když se řekne nebe a dudy, znamená to, že je mezi dvěma věcmi obrovský rozdíl. Zkrátka je nelze srovnávat. Zatímco význam sousloví je jasný, otazníky zůstávají nad jeho původem. O tom se nic bližšího neví.

Podobné je však například prohlášení, že se nemají míchat jablka s hruškami.

V gastronomii tento mix nepředstavuje nějak zásadní problém, ale jinak to znamená, že se nemají plést dohromady dvě záležitosti, které spolu nesouvisí, byť to tak na první pohled může vypadat.

Epocha dodává:

I když o vzniku spojení nebe a dud nic nevíme, jedním z nejpůvabnějších vylíčení takového rozdílu je český film se stejným názvem, tedy Nebe a dudy (1941).

Líčí příběh sobeckého a nerudného továrníka Bartoše v podání Jaroslava Marvana (1901-1974), kterého po úrazu zachrání chudý dělník Fábera a pečuje o něj ve své chalupě spolu s dcerou a dvěma malými osiřelými synovci.

Továrník má důvod zatajit svou pravou identitu a tak o humorné i dojemné situace není nouze. Dobrosrdečného pečovatele ztvárnil Jindřich Plachta (1899-1951).

Vzít nohy na ramena často nepotřebují jen závodníci. (Foto: Alex4663 / Pixabay)
Vzít nohy na ramena často nepotřebují jen závodníci. (Foto: Alex4663 / Pixabay)

… vzít nohy na ramena

Co to znamená, pokud někdo vezme nohy na ramena? Je to jednoduché: musí se spasit útěkem. A ten musí být tak rychlý, že se může zdát, jakoby se nohy při úprku dotýkaly ramen.

Ostatně, pokud se lidé snaží dostat z nějaké nebezpečné situace, je jim celkem jedno, jak přitom vypadají. Estetická stránka věci je v tuto chvíli nedůležitá. Hlavní je dostat se včas do bezpečí!

Epocha vysvětluje:

A jak se ještě dá podle hovorové řeči utíkat? Třeba „vzít dráhu“ nebo „zahnout kramle“. Také se může běžet „s vyplazeným jazykem“ nebo „ostošest“. A co třeba „vypařit se jako pára nad hrncem“?

Prostě zmizet z místa, kde to pro nás z nějakého důvodu není příjemné nebo bezpečné. U málokterých z popsaných způsobů úniků lze určit, jak tyto popisy či přirovnání vlastně vznikly. Důležité však je, že i dnes víme, co znamenají a dokážeme je podle toho užívat.

Mít něco za lubem mohli mít i dávní mlynáři. (Foto: József Kelemen / Pixabay)
Mít něco za lubem mohli mít i dávní mlynáři. (Foto: József Kelemen / Pixabay)

… mít něco za lubem

Pokud máte nějaký tajný úmysl, se kterým se zatím nechcete nikomu svěřit a máte k tomu pádný důvod, pak máte „něco za lubem“. A co je to vlastně lub?

Může jít o postranní část smyčcových hudebních nástrojů spojující horní a dolní desku, ale v tomto případě se zajdeme podívat do mlýna, kde se dříve mlelo obilí.

V tomto prostředí býval lub dřevěný kryt mlýnských kamenů, za kterým zůstávalo vždy malé množství mouky, i když se zdálo, že mlynář odevzdal vše, co měl. Někdy šlo o nepozornost, ale často o úmysl.

Epocha dodává:

A tak mlynářům tehdy zůstávalo něco, o čem většinou nikdo jiný nevěděl. Podobné je to dnes, ale ne s moukou, nýbrž s nějakými tajnostmi. Obvykle jde o určitý úmysl, který si lidé nechávají pro sebe a navenek se tváří tak, aby na nich nikdo nic nepoznal.

Pokud vás zajímá, jak fungoval vodní mlýn, můžete se na něj zajít podívat třeba do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm do části, zvané Mlýnská dolina.

Pokud je v srpnu hodně hub, dá se prý čekat zima s velkým množstvím sněhu.(Foto: Heike Frohnhoff / Pixabay)
Pokud je v srpnu hodně hub, dá se prý čekat zima s velkým množstvím sněhu.(Foto: Heike Frohnhoff / Pixabay)

… nestor

Za nestora je označován člověk, který je v některé oblasti nejstarší, nejzkušenější a respektovaný, může jít třeba o vědu či umění. Pokud bychom se chtěli dopátrat původu tohoto pojmu, musíme se podívat do bájí antického Řecka.

Jde totiž o pojem, odvozený od muže jménem Nestór, nejstaršího a nejmoudřejšího účastníka trójské války.

Epocha přibližuje:

Nestór je hrdina, nejstarší a nejrozvážnější ze všech achájských vůdců bojujících u Tróje. Uctívá ho celé Řecko. Má za sebou život plný odvážných skutků a s radou nebo prosbou o urovnání sporů se na něj jako na nejmoudřejšího s důvěrou obrací mnozí lidé.

Navštíví ho dokonce Télemachos, syn ithackého krále Odyssea, a žádá o radu, jak naložit s drzými nápadníky jeho matky Pénelopé.

Nestór se podle bájí těšil všeobecné úctě.(Foto: Dave & Margie Hill/Kleerup / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Nestór se podle bájí těšil všeobecné úctě.(Foto: Dave & Margie Hill/Kleerup / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

… srpnová úroda

Srpen je měsícem vrcholícího léta a sklizně různých druhů ovoce i dalších plodin. Hodně pranostik se proto týká úrody:

„Na svatého Vavřince (10.8.) hop zemáky do hrnce.“ „Slunce-li o Nanebevzetí Panny Marie (15.8.) svítí, lze hojnost vína se nadíti.“ „Ke svatýmu Rochu (16.8.) bejvá hojnost hrachu.“

Epocha doplňuje:

Ale nejde zdaleka jen úrodu. Naši předkové pečlivě sledují počasí v srpnu a odhadují podle něj, jaké budou nadcházející měsíce.

Tvrdí třeba, že „Srpen z počátku-li hřeje, zima pak se dlouho sněhem skvěje.“ A i když je velká úroda hub potěšující, má to být předzvěstí tuhé zimy: „Moc hub srpnových – moc vánic sněhových.“ A kupodivu bouřky přinášejí lepší výhledy:

„Hřímá-li v srpnu, praví se, že budoucího roku hojná úroda a množství deště jest k doufání.“

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Niki Vogt / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Klimatickým trendům navzdory: Dohodli se zde snad vlekaři s čarodějnicemi?
Letošní zima se u nás s přídělem sněhu příliš nevyznamenala a tento trend prý bude pokračovat. Přírodní sníh se stává luxusní komoditou a umělé zasněžování sjezdovek nutností. Přesto existuje místo, které se stává stále více záhadou. Metr přírodního sněhu ve druhé polovině března? V tom musí být nějaké čáry máry, nemyslíte?! Tato záhada nese označení „moravský ledovec“ […]
Alpa nad zlato?
Historie značky Alpa se začala psát v roce 1913, kdy si Josef Veselý z Brna nechal zaregistrovat ochrannou známku Alpa a začal na trh dodávat francovku s charakteristickou mentolovou vůní. Svoji typickou modrou etiketu se žlutou hvězdou však Alpa získala až později, a to v roce 1930 zásluhou akademického malíře arch. L. Heilbrunna, jenž pracoval […]
Möbiova páska: Nemožné, ale přesto existující!
Dvourozměrný předmět má rub a líc, třírozměrný výšku, šířku a hloubku. Co když ale najednou nic z toho neplatí? Taková věc je mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát… Vezměte si obyčejný proužek papíru, dlouhý třeba 30 cm, a konce slepte k sobě. Ovšem ne jen tak jednoduše do kruhu, jeden z konců předtím o […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet