Proces s nacisty, kteří páchali zločiny proti lidskosti právě probíhá. Rudolf Hess ale nakonec odchází s rozsudkem na doživotí. Soudci přihlédli k tomu, že se potají snažil dostat do Velké Británie a vyjednat tam mír za Hitlerovými zády.
Rudolf Hess (1894–1987) je během norimberského procesu obviněn ze všech čtyř bodů obžaloby, tedy spiknutí, zločinů proti míru, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Po projednání soudci dospějí k názoru, že je vinen podle prvních dvou bodů, protože se podílel na agresi proti Rakousku, Československu a Polsku.
Podíl na zločinech
„Existují důkazy o tom, že se podílel na vydávání zločinných rozkazů a že podle všeho věděl o zločinech páchaných na východě.
Pro výrok o vině však nejsou dostatečné,“ uvádí německý novinář Joe J. Heydecker (1916–1997), který působil jako zpravodaj během celého norimberského procesu, a jeho kolega Johannes Leeb (*1932) v podrobné reportáži o průběhu líčení.
Rus má smůlu
Hessův let do Anglie se u soudu rovněž projednává a právě kvůli zproštění viny v dalších dvou bodech obžaloby dostává Hess jenom doživotí.
Proti rozsudku se ovšem ohrazuje jeden ze soudců, Rus Alexandr Volčkov, který vidí jako jediný přiměřený trest smrt. Není mu to ovšem nic platné.