Ruská špionážní technologie nabízí nevšední pohled do tajného života hlodavců na jihu Kanady v rezervaci Green Mountains Nature Reserve. Vědci díky ní zjistí, že čipmank východní, hlodavec z rodu veverkovitých, je velmi chytrý!
Kanadští vědci vůbec poprvé připojí čipmankům na krk límce se špionážními mikrofony ruské výroby pro digitální nahrávání, podle Guinnessovky nejmenší na světě – 2,8 cm. Chtějí zjistit, jak mezi sebou komunikují.
Díky špionážní technice mohou lépe nahrávat a analyzovat jejich „štěbetání“, podobné ptačímu cvrlikání, než se statickými mikrofony, které doposud užívali.
Rozdíly v osobnostech
„Zajímám se hlavně o rozdíly mezi jednotlivci v jejich hlasovém projevu a dalším chování,“ říká studentka biologie Charline Couchouxová z Quebecké univerzity v Montrealu, která zkoumala 21 čipmanků.
Charline objevila, že mezi čipmanky jsou rozdíly v osobnostech: někteří jsou odvážní a výbojní, jiní plaší a bázliví. Detailní rozbor hlasových projevů ukázal, že ti odvážnější vydávají varovné zvuky jen tehdy, je-li predátora skutečně nablízku.
Jsou také agresivnější v bojích s ostatními čipmanky o území a vydávají více zvuků, které znamenají dominanci.
Jiné rozdělení fauny?
Plaší jedinci naopak varují ostatní i při falešném poplachu, kdy jen zašustí listí. Bázlivci při bojích také žádné zvuky nevydávají. Výzkum zjistil, že čipmankové jsou mazaní a komunikují podobně jako kočkodani.
Navíc jsou citliví na chování jedinců kolem sebe. Podrobné výzkumy komunikace zvířat vědcům možná v budoucnu umožní dělit faunu i podle jiných kritérií, než doposud.