Skip to content
reklama

Proč lidé chodí k lékaři až když kašlou krev?

Stále více lidí odkládá vyšetření, přestože pociťují určité symptomy nemoci, důvod je prostý – s pokračujícím rozvojem technologií se lidé přestávají bát. To je však podle lékařů největší problém v boji s rakovinou.

Rakovina plic patří celosvětově mezi ty nejrozšířenější a do nového programu zacíleného na včasné odhalení nemoci by se lidé mohli začít přihlašovat od roku 2021. Foto: Pixabay

Podle lékařů by celá akce záležela víceméně na preventivních vyšetřeních, na které by zájemce posílal přímo jejich praktický doktor. „To se může dít už teď, ale samozřejmě to nemá charakter cíleného vychytávání.

Screening, který bude podporovaný i nějakou mediální kampaní a guideliny (pokyny) u lékařů, začne cíleně lidi zvát a cíleně je vychytávat,“ řekl Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

V České republice každý rok onemocní v průměru sedm tisíc lidí rakovinou plic, až 90 procent z nich kvůli kouření, ať už aktivnímu, nebo pasivnímu. „V současné době je mírný trend poklesu kuřáků v populaci, ale stále je to jedna třetina České republiky.

Lidé se nebojí. Když dotyčný kouří a kašle, tak mu to přijde zcela normální. Když se charakter kašle změní, dotyčný začne vykašlávat hlen nebo krev nebo začne mít bolestivé metastáze, teprve pak přijde.

Ale to už je samozřejmě velmi pokročilé stadium onemocnění,“ uvedla Martina Vašáková z České pneumologické a ftizeologické společnosti.

blank
Program se má zaměřovat převážně na lidi ve věku od 55 do 74 let, jež vykouří minimálně jednu krabičku cigaret denně. Foto: Pixabay

Podle specialistů se tak rakovina diagnostikuje příliš pozdě, a to až ve třetím, nebo čtvrtém stadiu, přitom aby mohlo dojít ke skutečně úspěšné léčbě, je třeba ji odhalit již v prvním, či druhém stadiu.

Ženy v ohrožení

Stále více žen umírá na zhoubný nádor plic. Mezi roky 2007 a 2017 narostl v Česku počet těchto žen o více než 26 procent. Vyplývá to z dat Národního onkologického registru. Podle Duška může být jednou z příčin to, že stále více žen začalo v posledních několika dekádách kouřit.

Samozřejmě ten nádor nevznikl za jeden rok. Když teď vidíme ten nárůst, tak se bavíme o dámách, kterým je padesát let plus a musí to mít opravdu nakouřeno. Je to tedy jev, který začal dvacet třicet let zpátky, možná ještě více,“ dodal Dušek.

blank
U nich by měli lékaři zachytit případný nádor včas, a zvýšit tak podíl pacientů, u kterých lze nádor odstranit, ze současných 15 procent na 50 procent. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články