Skip to content

Proč hrál Charles Darwin žížalám na klavír?

Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na klavíru několikrát důrazně zmáčkne durový akord. V tom to začne v nádobě žít. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jakoby se snažili prchat.

Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv, Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně vnímají vibrace.

Britského vědce Charlese Darwina (1809–1882) všichni znají jako zakladatele evoluční teorie, převratné myšlenky, která spolehlivě vysvětluje vývoj a dělení živočišných druhů na základě přirozeného výběru.

Jedná se však pouze o zastřešující pojem, jehož krovy tvoří spletitá realita živého světa, které se nejen Darwin, ale všichni další biologové, snaží skrze pozorování a experimenty co nejlépe porozumět.

A někdy mohou cesty za poznáním vypadat poněkud bizarně. Své o tom ví i Darwin, jenž se zajímá o život snad ve všech jeho formách. Pozoruje ptáky, brouky, korýše, masožravé rostliny i žížaly…

Darwin patří mezi nejvýznamnější vědce 19. století.

Pozornost zanedbávaným Darwin se zrovna prochází zahradou se svým strýcem. Ten během povídání ledabyle ukáže na část zahrady, kde prý kdysi vysypal popel a vápno, přičemž nejspíš díky činnosti žížal se propadly hlouběji do půdy.

Strýc ještě ujde pár kroků než si všimne, že mladý zeť zůstal stát a upřeně hledí na ono místo v zahradě. Stejně jako nikoho před ním, ani jeho až do nynějška nenapadlo vážněji se zamyslet nad tím, zdali růžoví půdní červíci nejsou také k něčemu dobří.

Od nynějška jim ale nedostatek pozornosti bohatě vynahradí. „Jsou to opomíjená stvoření, která v nevyčíslitelných milionech přeměnila půdu podobně jako korály přeměnily tropické moře,“ velebí Darwin žížaly.

blank
Na tento klavír anglický vědec žížalám hrál.

Přátelé do deště Zkoumáním vlivu žížal na půdotvorný proces se anglický vědec zabývá dobrých 40 let, tedy prakticky po celý svůj vědecký život. Nutno dodat, že si Darwin i v pokročilém věku nebojí zašpinit ruce.

Pravidelně prozkoumává půdu a dokonce vypočítá, že v každém jejím akru (asi 4000 metrů čtverečných) se nachází v průměru 53 767 žížal. Také chce zjistit, jak velký mají vliv na mísení půdy. Do země proto jednoho dne vloží několik tzv.

červích kamenů, které mají podobu postaveného válce a pravidelně měří jeho postupné noření do země, což se děje následkem toho, jak pod ním žížaly provrtávají a jedí zeminu… Dešťovky ale nenechá jen tak venku na dešti, nýbrž je v hojném počtu ubytuje u sebe doma.

K jejich akomodaci využije jak svou studovnu, tak i místnost s kulečníkem.

blank
Darwin byl patrně prvním, kdo se začal o dešťovky vědecky zajímat.

Nevděční posluchači „Prokrista, co se stalo?“ zhrozí se manželka Emma, když z laboratoře svého muže uslyší ostrý výkřik hodný paviána. Vtrhne proto do místnosti a ulevena zjištěním, že je Charles v pořádku položí logickou otázku, kdo že to tady tak křičel.

Nato jí Darwin vysvětlí, že právě zkoumá sluchové smysly žížal a na nebohé červíky proto z plných plic křičí. Ti však vstříc jeho hřmotnému tenoru zůstávají stoicky klidní. Darwin z toho správně usoudí, že žížaly zkrátka sluchové ústrojí nemají.

Co však vnímají velmi silně, jsou vibrace. Když nádobu s nimi položí na horní desku klavíru a začne na něj důrazně hrát, žížaly začnou jakoby prchat.

blank
Vědecké dílo o tvorbě ornice a vlivu červů na ni Darwin vydal rok před smrtí.

Vybíraví strávníci U dešťovek zkoumá i apetit. Do jejich výběhů (nebo spíše výplazů) jim na staniolové fólii servíruje různé potraviny a sleduje nejen, které jedí a které ne, ale i jak moc, nebo málo jim chutná.

Všimne si, že nejraději mají třešně a mrkev a také raději než maso si dají tuk. „Soudě podle jejich horlivosti po určitých jídlech si musí jedení užívat,“ píše v díle Tvorba ornice působením červů, které jako své vůbec poslední, vydává v roce 1881.

Jen první rok se ho prodá na 6000 výtisků, což je více než za stejné období zaznamenala kniha O původu druhů. Darwin umírá v dubnu 1882, jeho ostatky jsou uloženy ve Westminsterském opatství.

Foto: Wikimedia Commons, časopis Punch, English-heritage.org.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...