Domů     Proč Giuseppe Garibaldi opustil manželku pár hodin po svatbě?
Proč Giuseppe Garibaldi opustil manželku pár hodin po svatbě?
11.2.2020

„Další gratulant,“ pomyslí si Giuseppe Garibaldi, když po skončení svatebního obřadu přijímá gratulace. Namísto klasického blahopřání k „málo pláčům, zato hodně kudrnáčům“ však od neznámého obdrží anonymní dopis.

Z něj se dozví, že jeho novomanželka čeká dítě s jiným mužem. S nařčením ji ještě ten den konfrontuje, ale ta se nezmůže na zapírání. Je to tak!

Málokdo se tak zasadí o sjednocení italských zemí na Apeninském poloostrově jako Giuseppe Garibaldi (1807–1882).

Na začátku 19. století je tato evropská „kozačka“ protkána hned několika samostatnými ministáty, ale dosud chybí někdo, kdo by za ně dokázal pořádně zatáhnout, přivázat k sobě a na jejich vrcholu vykouzlil nerozpletitelnou smyčku.

Nelehkého úkolu se v roce 1834 zhostí právě Garibaldi. V čele stejně smýšlející skupiny vlastenců rozpoutá revoluci, ale zakrátko je nucen prchnout.

Láska mezi střelami

V roce 1835 zakotví v Jižní Americe. Zarputilého bojovníka proti zlovolné vrchnosti ale v sobě nezapře ani zde. Ihned se tu zapojí do snah malé Republiky Rio-Grandese osamostatnit se od brazilské nadvlády.

Během tohoto konfliktu se seznámí se svou první ženou, Anitou Marií de Jesus Ribeiro da Silvou (1821–1849). Zakrátko si řeknou své „ano“.

„Méně romantická část tohoto příběhu je, že Anita neváhala opustit svého umírajícího manžela, který byl zraněn v boji,“ píše italská novinářka Maria Paola Maciociová. Garibaldi to s ní ale nemá vůbec lehké.

Překvapivě je to právě Anita, kdo do jejich manželství přimíchává trochu té „itálie“. Na svého manžela ukázkově žárlí a v jednom kuse na něho tlačí, aby si oholil vousy a ostříhal vlasy, neboť s nimi se na něj ostatní ženy lepí jak uniforma na zpocená záda.

Fešák Garibaldi se ožení celkem třikrát.
Fešák Garibaldi se ožení celkem třikrát.

Válečná houpačka

Anita svého muže doprovází i na zpáteční cestě do Itálie, kam se Garibaldi vrací v roce 1848. Doufá, že poté, co se do čela Papežského státu dostal otevřeně liberální papež Pius IX. (1792–1878), půjde sjednocení Itálie o poznání snadněji.

Zde se ale Garibaldi osudově unáhlí, neboť do Říma vstoupí s ozbrojeným vojskem, tzv. Rudými košilemi. Vystrašený Pius nečeká až si z jeho mitry (papežské čepice) někdo udělá terč a volá si na pomoc francouzskou armádu.

Pak je to zase naopak italský zbojník, kdo nestíhá utíkat. Pár dní nato přichází další krutá rána. Anita nedaleko italské Ravenny umírá na malárii.

Pius IX. vyhlásil amnestii pro politické vězně a též zrušil cenzuru.
Pius IX. vyhlásil amnestii pro politické vězně a též zrušil cenzuru.

Období hledání

V následujících letech Garibaldi napne plachty a korzuje oceány. Trvaleji zakotví až roku 1856 v Londýně, kde se setká s nadanou pianistkou Emmou Robertsovou. Dokonce se zasnoubí, ale brzy zjistí, že se k sobě nehodí.

„Všude s sebou bere sluhy. Obědvá klidně tři hodiny. Jenom měsíc takového života by mě zabil,“ postěžuje si Ital. S Robertsovou přesto zůstanou důvěrnými přáteli.

Poté se sblíží i s anglo-německou spisovatelkou Elpis Melenou, ale vyhlídky na šťastný vztah si sám pokazí, když si během jejich známosti bokem upeče dítě se svou služkou Battistinou Ravello (1830–1906).

Anita umírá krátce po návratu do Itálie. V době smrti je těhotná.
Anita umírá krátce po návratu do Itálie. V době smrti je těhotná.

Podivný vzkaz

Garibaldimu už pomalu táhne na 60 let, když potkává teprve 18letou Giuseppinu Raimondi (1841–1918). Po sérii neúspěchů je mladice hrnoucí se do chomoutu vítanou změnou. Dne 24. ledna 1860 jsou sezdáni… Za pár hodin je však po manželství.

Ženich totiž záhy po obřadu obdrží psaní, v němž ho kdosi upozorňuje, že se jeho nová manželka ještě donedávna pelešila s jinými, přičemž s jedním počala dítě.

„Takovou urážku nedokázal skousnout a rozhodl se jít soudní cestou, která se však ukázala být delší a úmornější, než čekal,“ píše Maciociová s tím, že zrušení sňatku dosáhne až po téměř 20 letech!

Je to právě po této nešťastné epizodě, kdy Garibaldi odjede dobýt nejdříve Sicílii a poté celý Apeninský poloostrov.

Král Viktor Emanuel II. nechce zůstat Garibaldimu nic dlužen.
Král Viktor Emanuel II. nechce zůstat Garibaldimu nic dlužen.

Raději dojí kozy

Ke sjednocení Itálie dojde v roce 1861 pod rukama krále Viktora Emanuela II. (1820–1878) a ten na Garibaldiho zásluhy nezapomene. Nabídne mu celá panství a tituly, ale ten o žádná taková privilegia nestojí.

„Ze svých kořistí nikdy netěžil osobní prospěch. Nadále vlastnoručně dojil kozy a málokdy měl víc než jeden kus oblečení,“ píše o Garibaldově skromné povaze současný americký historik John P. McKay.

Jakmile je dobojováno, odstěhuje se na svůj ostrůvek Caprera při sardinijském pobřeží, ale ani zde si nedá se ženami pokoj. V pokročilém věku 73 let si vezme svoji pečovatelku a matku svých tří dětí, Francescu Armosino (1846–1923). Dva roky nato srdce italského revolucionáře přestane bít.

Foto: Wikimedia, Public Domain Pictures
Související články
Historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Historie
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Historie
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Historie
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
reklama
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný