Nesou jejich jméno, přestože je objevil či vymyslel někdo jiný. Pařížská ikona rozhodně není vy jímkou! Které notoricky známé názvy jsou vlastně špatně?
Už 132 let nese proslulá věž jméno francouzského architekta Gustava Eiffela (1832-1923). Za svůj originální vzhled, který nadchnul i rozohnil mnoho lidí z celého světa, ovšem vděčí někomu jinému!
Byla by moc obyčejná
V květnu 1884 vypíše francouzská vláda soutěž o stavbu, která bude zrealizována v příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce. Co bude asi tak nejlépe vyjadřovat národní hrdost?
Se svým nápadem přichází i Maurice Koechlin (1856-1946), zaměstnanec kanceláře Gustava Eiffela, a s pomocí spolupracovníka Emila Nouguiera (1843-1897) vytvoří nákres 300metrové kovové věže.
Eiffel je k návrhu nejprve skeptický, přijde mu příliš strohý a nechá ho tedy vylepšit architektem Stephenem Sauvetrem. Ten přidá hlavně zdobné prvky, původní Koechlinova silueta zůstává víceméně stejná.
Eiffel pak dokáže stavbu především správně prosadit. A pokračování příběhu už známe…
Kdo objevil Halleyovu kometu?
Také by vás nejprve napadlo, že je to zbytečná otázka? Nenechte se zmást, proslulý anglický astronom Edmond Halley (1656–1742) to nebyl!
Jednu z nejznámějších komet, která čas od času prožene svůj prachový ohon slunečními paprsky a pozemšťanům tak připraví úchvatnou podívanou na nebi, pozorují lidé už od starověku.
Ze záznamů víme, že neujde zrakům čínských astronomů okolo roku 240 př. n. l., dost možná se jí ale někteří všimnou ještě dříve.
V éře novověké astronomie na ni v roce 1607 zamíří dalekohled německý astronom Johannes Kepler (1571–1630) a teprve v roce 1682 Edmond Halley. Až ten si však všimne skutečnosti, že komety pozorované v letech 1531, 1607 a 1682 se chovají až podezřele stejně!
„Pravděpodobně se jedná o jedno a totéž těleso,“ prohlásí na setkání Královské společnosti v Londýně a předpoví návrat komety na rok 1758.
Nakonec má malé zpoždění, objeví se v březnu 1759, ovšem to je způsobeno jen gravitačním vlivem Saturnu a Jupiteru. Halleyova teorie je správná! A první kometa, u níž je objevena periodická dráha, dostane jméno na jeho počest.
A kdo je autorem Hippokratovy přísahy?
Ve starém Řecku ji nejspíš skládali studenti přijatí do lékařské školy na ostrově Kós. Dodnes je v upravené verzi jedním ze základů lékařské etiky. Od koho Hippokratova přísaha pochází? Od praotce lékařů Hippokrata (460-377 př. n. l.) to s největší pravděpodobností není!
Věhlasná přísaha je jedním z nejznámějších dokumentů souboru Corpus Hippocraticum (Hippokratův soubor), které je tvořeno asi sedmdesáti svazky o lékařské teorii i praxi, pocházejícími z 3. – 5. století př.
n. l.
Starořecké dílo dělí lékařství na diagnózu, prognózu a terapii a odlišuje tím Hippokratovské myšlenky od všech ostatních lékařských škol té doby. O žádné z částí z Corpus Hippocraticum se ale neví jistě, že by ji napsal sám Hippokratés.
Nejspíš je to dílo jeho žáků a následovníků, představitelů Hippokratovy školy. A stejné je to i s Hippokratovou přísahou.
Text například zakazuje interrupce a eutanazii, což bylo za Hippokratovy doby povoleno a ještě někteří jeho žáci tyto zákroky běžně prováděli.
Podle historiků jsou autory přísahy nejspíš Pythagorejci.