Skip to content

Proč budoucího císaře vyhodili z nevěstince?

Nenápadný muž oblečený jako zámožný, i když ničím nevýrazný měšťan, využije jednoho dne roku 1778 služeb lehkých žen ve vídeňské čtvrti Spittelberg. Když si ale dostatečně užije a má zaplatit, částka se mu najednou zdá přemrštěná. Nikdo netuší, že sem v převleku dorazil sám císař.

Po delším dohadování se muže obsluhující personál jednoduše rozhodne vyhodit ze dveří ven. „Obloukem této brány vyletěl císař Josef II.,“ stojí pak dosud v podloubí uvnitř restaurace v dnešní vídeňské uličce Johanna Gutenberga číslo 13. Hostem tehdy nebyl nikdo jiný, než budoucí rakouský císař Josef II. (1741–1790).

Ve vídeňské Gutenberggasse 13 je dodnes hostinec. Kdysi ho navštívil i rakouský císař.
Ve vídeňské Gutenberggasse 13 je dodnes hostinec. Kdysi ho navštívil i rakouský císař.

Nenaplněné manželství

Rakouský panovník se s oblibou inkognito vydává uspokojovat svoje sexuální potřeby do nevěstinců v habsburské metropoli. Bývá tam pravidelným hostem hlavně během svého nenaplněného druhého manželství s Marií Josefou Bavorskou (1739–1767) a po její smrti. Marie Josefa se Josefovi II. totiž nelíbila a údajně se s ní odmítl intimně sblížit.

Marie Josefa Bavorská, císařova druhá žena. Manželství údajně zůstalo nenaplněné.
Marie Josefa Bavorská, císařova druhá žena. Manželství údajně zůstalo nenaplněné.

Zruší komisi cudnosti

Ve vztahu k prostitutkám je Josef II. jinak velmi benevolentní. Zatímco jeho matka Marie Terezie (1717–1780) zřídí Komisi cudnosti, která působí u mravnostní policie a jejímž úkolem je přistihovat in flagranti různé dvojice, její syn se k těmto otázkám staví mnohem tolerantněji. Komisí zruší.

Jeho matka Marie Terezie se snaží prostituci potírat.  Marně.
Jeho matka Marie Terezie se snaží prostituci potírat. Marně.

K prostituci je tolerantní

Za jeho racionálním postojem stojí zřejmě i skutečnost, že služeb lehkých žen sám využívá. Proto když například v roce 1787 navrhuje vídeňská lékařská fakulta a policejní ředitelství, že je nutné všechny oblasti, kde pracují prostitutky podrobit kontrole, jenom pronese, že „v tom případě by bylo nutné vybudovat střechu nad celým světem“.

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Kuriozity
Zobrazit více …