Skip to content
reklama
reklama

Přísně střežené tajemství: Zůstali v Krkonoších ještě nějací spiritisté?

blank

V přítmí chalupy sedí kolem stolu osm lidí. Drží se za ruce se svými sousedy. Jejich obličeje jsou stažené soustředěním. Se zavřenýma očima pronášejí jedním hlasem: Zavítejte k nám, dobří duchové, a poučujte nás, abychom uposlechli vaší rady.

“ Jedna žena sebou škubne. Její ruka najde tužku. V transu kreslí na papír před sebou obraz podivné rostliny, která snad nepochází z tohoto světa.

Na konci devatenáctého a v první polovině dvacátého století patří spiritismus, též nazývaný duchařina, k oblíbené kratochvíli horalů z Krkonoš. Ve stovkách chalup se po večerech scházejí malé skupinky lidí na takzvaných seancích.

Společně se snaží navázat spojení s duchovním světem. Věří, že duchové jim mohou poskytnout radu, sílu i spojení s přírodou. Duchové skrz média píší vzkazy, hovoří, či kreslí obrazy bizarních rostlin a živočichů.

Proč se tolik obyvatel Krkonoš obracelo ke spiritismu? Patří tato tajemná tradice do minulosti, nebo v horách dosud žijí „duchaři“, jak se jim říkávalo?

spiritistická kresba
Takto vypadá jedna z kreseb vystavena v novopackém muzeu. Vedly ruku jejího malíře duchové?

Posedlost oním světem

Spiritistickou nauku do Krkonoš přinesl na sklonku devatenáctého století továrník z Horního Starého Města u Trutnova Ignác Etrich (1879 – 1967). Nejvíce ji však zpopularizoval Karel Sezemský (1860 -1922), který byl iniciátorem edice Spirit a vydavatelem časopisu Posel záhrobní.

V roce 1889 měl spiritismus asi šedesát tisíc příznivců. Největší oblibě se těšil na Novopacku, Jilemnicku a Vysocku. Někteří badatelé soudí, že krkonošské horaly přivedla ke spiritismu nespokojenost z církví, jiní argumentují jejich osamělostí, která je přiměla k ponoření se do jejich nitra.

Co bylo skutečným důvodem, však nikdo neví. Jisté je, že spiritisté v Krkonoších přežili i druhou světovou válku a v šedesátých letech se také tajně scházeli v Českém ráji. Za komunistů se museli setkávat v tajnosti, neboť tehdejší režim se na spiritismus díval jako na nežádoucí pověru.

Právě v Českém ráji prý v roce 1966 jistá paní Horáková z Nové Paky předpověděla, že posledním komunistickým prezidentem se stane Gustav Husák (+1991). Sdělili jí snad tuto informaci duchové?

Paseky nad Jizerou
Spiritisté se prý scházeli i v jedné z chalup v Pasekách nad Jizerou.

Svědectví duchů

V Krkonoších dodnes žijí pamětníci spiritistických seancí. V duchovním světě prý hledali především duchovní útěchu a na duchařská setkání vzpomínají v dobrém. Někdy však byli svědky událostí, z kterých je doslova mrazilo v zádech.

Pan Adámek například vzpomíná, že spiritisté se scházeli v Pasekách nad Jizerou v chalupě zvané Na Boušíně. Zde se prý stal svědkem následující příhody: „Najednou jsem slyšel tu starou tetku, která neuměla ani německy, nebo jinak než česky.

Hovořila perfektní angličtinou, víte, já už se tenkrát učil anglicky. Moc toho nepověděl, ten duch, jen že je tady a že zase odchází. Já otamtud utíkal pryč, to bylo moc…“ Znamená to, že se spiritistům opravdu podařilo navázat spojení se záhrobím?

duch
Mstí se duchové těm, kdo toho prozradí příliš mnoho?

Utajená společnost

Stopa spiritistů se ztrácí v devadesátých letech. Tehdy krátce vystoupí z utajení, ale vzápětí zase zmizí ze scény. Přesto mnohé nasvědčuje tomu, že v Krkonoších dodnes působí. „Jsem přesvědčen o tom, že jsem několik spiritistů potkal, ale nepřiznali to.

Když jsem se mezi ně snažil infiltrovat, začali couvat,“tvrdí etnolog Libor Dušek (*1983). Dostat se mezi duchaře není nijak lehké. Člověk totiž prý musí nejprve získat důvěru média. Navíc se spiritisté obávají ztráty svých schopností v případě, že by někomu prozradili, čím se zabývají.

Příliš se zajímat o spiritismus může být údajně i velmi nebezpečné. Říká se totiž, že duchové se mstí těm, kteří prozradí některá z jejich tajemství. Mnohým novinářům se prý smazaly záznamy z diktafonů, další zažili nevysvětlitelné výpadky elektřiny, nebo se dokonce stali obětí nehody.

Šíří tyto historky spiritisté jenom proto, aby odradili nenechavé šťouraly? Nebo jsou skutečně na světě síly, s kterými si není radno zahrávat?

Foto: www.spektrumzdravi.cz, www.muzeum.cz, dragon-online.blog.cz
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...