Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu!
Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane se tu uznávaným vědcem.
Vyniká v oblasti informatiky či umělé inteligence, znám je svým kombinováním fyziky a filozofie a jeho největší vášní je kybernetika. Věda o tom, jak se přenášejí informace v živých organismech a ve společnosti.
Vraťme se s ním na chvíli o více než 60 let zpět, kdy je celý svět samozřejmě jiný než dnes. Když však už tehdy dá Heinz dohromady všechny své znalosti a dostupná fakta, jeho budoucnost nevidí vůbec růžově…
Rovnice soudného dne
Co může ohrozit lidstvo? Nejvíce se bojíme válek a jaderných zbraní, nárazu asteroidu, smrtící epidemie, fatální změny klimatu či snad ovládnutí lidí roboty. Heinz von Foerster ale vidí příčinu „konce světa“ zdánlivě banální – přelidnění planety!
Již v roce 1960, kdy žije na Zemi pouhých 2,75 miliard obyvatel, ho trápí skutečnost, že za poslední století byl nárůst populace vyšší, než se očekávalo.
Vezme tedy historické i současné údaje a za pomoci svých kolegů sestaví složitou matematickou rovnici, která je zveřejněna 4. 11. 1960 v časopise Science pod názvem Rovnice soudného dne.
Jejím výsledkem má být okamžik, kdy již lidé ve svém počtu nebudou schopni normálně fungovat a dle slov autora se „umačkají k smrti“. A co tedy vyšlo? Pátek 13. listopadu 2026, zároveň i 115. výročí Foersterových narozenin!
Zastavte růst!
Nejde o to, že by se lidé na planetu již nedokázali naskládat. Ovšem mnohem víc lidí bude potřebovat i víc jídla.
Už dávno před Foesterem varuje například anglický ekonom Thomas Robert Malthus (1766-1834), že pokud se lidská rasa nepřestane tak rychle rozmnožovat, nakonec vyčerpá dostupné zásoby potravy.
Čím dál větší spotřeba znamená víc pozemků potřebných k pěstování plodin, ty ale budou naopak ubývat s procesem urbanizace.
Celý tento proces dospěje podle Foerstera právě v roce 2026 do kritického bodu, odkud již nepovede žádná cesta. Aby lidem ve 20. století pomohl situaci včas zvrátit, doporučuje zasáhnout do neustále se zvyšující porodnosti.
Po celém světě používat antikoncepci a například pro rodiny, které mají více než dvě děti, zavést vyšší daně.
Zatím buďme v klidu…
Za pouhých 64 let od chvíle, kdy nás Foerster varuje před koncem světa, světová populace narostla o více než 5 miliard! K dubnu 2024 je počet lidí na planetě 8,1 miliard a číslo narůstá stále rychleji.
Od doby sepsání Foersterovy rovnice navíc lidé potřebovali jen 40 let na to, aby se jejich počet na Zemi zdvojnásobil (v roce 1960 chodily po planetě necelé 3 miliardy lidí, s příchodem 21. století už je to 6 miliard).
Údaje OSN předpovídají do roku 2050 rovných 10 miliard lidí a do roku 2100 možná více než 11 miliard!
Konec světa kvůli přelidnění či nedostatku potravin by však dle dnešních odborníků nastat neměl. Naopak by se v příštím století, díky růstu vzdělanosti a životní úrovně, měla populace zase snižovat.
I když tyto optimistické předpovědi nezahrnují války či nenadálé katastrofy, do roku 2026 snad můžeme být ještě v klidu.
Ostatně i sám Foerster prý po návalu kritiky k jeho rovnici dodává, že jde o pouhou spekulaci a jeho výpočty mají sloužit spíš k zamyšlení o budoucnosti světa.