Skip to content

Příběh prvního anglického mafiána: Potopí ho až obyčejná krajka!

Stal se prvním, komu se podařilo jako prvnímu ovládnout takřka celé londýnské podsvětí. Měl velké charisma a ruka zákona na něj byla krátká. Seznamte se, Jon Wild, zločinec, který se nakonec zhoupne na oprátce.

Jonathan Wild (1683–1725) se dívá na soudce. V koutcích úst mu hraje letmý úsměv. Vypadá jako sama nevinnost. A přitom je to on, kdo ovládl londýnské podsvětí. Ti, kdo se nepoddali, chtěli konkurovat nebo se prohřešili proti Wildovým pravidlům, byli nemilosrdně vydáni policii a popraveni.

Ze zlodějíčka se stane hlava podsvětí.

Za sebou má 15letou praxi ve světě lapků, vrahů a k tomu se může titulovat ředitelem většiny londýnských nevěstinců. Policie mu zobe z ruky – štědře jí platí. Londýn se chvěje strachem. Ti, které okradl, mohou své věci dostat zpět.

Samozřejmě za pořádně vysokou cenu. A pokud ohrnou nos či nemají dost peněz? Zboží pak putuje lupičskou obchodní sítí z Británie na kontinent.

To není filmový plakát, ale oznámení, že Wild bude viset.

„Jsem slušný občan města Londýna, pomohl jsem dopadnout okolo 70 zločinců, lupičů, vrahů a zlodějů, a to vůbec nepočítám kapsáře či jiné méně významné darebáky. Jsem nevinen.“ Těch 70 nebožáků jsou samozřejmě ti, kteří odmítli jeho pravidla.

Jenže král zlodějů nepočítá se zradou!

Nakonec ho usvědčí obyčejná krajka.

Jeden z jeho dopravců byl zadržen a mluvil. Scotland Yard tak dostává potřebný vítr do plachet. Ačkoliv Wildovi vše prochází 15 let beztrestně, dnes je usvědčen za krádež krajky – a samozřejmě, jako obvykle, jednání a prodej majitelce!

Král podsvětí bledne. Přeprodávání kradených věcí je stejně trestné jako sama krádež, a tak místo milosti dostává Jonathan Wild nakonec oprátku.

Foto: wikipedia.org, shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …