Domů     Příběh pokémonů: Všechny chytit máš!
Příběh pokémonů: Všechny chytit máš!
26.1.2017

Už jste o nich určitě někdy slyšeli. O roztodivných příšerkách, které se před více než 20 lety vydaly na cestu do dětských srdcí, aby se následně staly jejich pevnou součástí.

V poslední době o sobě dávají vědět prostřednictvím hry Pokémon Go, která zvedá dříve zavilé povaleče z gauče a posílá je do světa.

Hra je však jen posledním článkem dlouhého řetězu, na jehož počátku je tvořivá mysl chlapce s Aspergerovým syndromem a na konci fenomén, který ani s přibývajícími léty neztratil nic ze svého lesku. Vstupte s námi do světa pokémonů.

Doktor Brouk

Ten příběh zní skoro jako pohádka. O tom, jak hoch se zdravotním handicapem ke štěstí přišel. Japonec Satoši Tadžiri (*1965) vyrůstá na předměstí Tokia a většinu volného času tráví tím, že pozoruje a sbírá brouky.

Fascinuje ho různorodost jejich barev, tvarů i dovedností. Svou zálibou je tak pohlcen, že mu spolužáci začnou přezdívat Doktor Brouk.

Hmyzí říše poskytuje Tadžirimu útočiště před nástrahami okolního světa umocněnými Aspergerovým syndromem (porucha autistického spektra). V lůně přírody živí svůj velký sen – chce se stát entomologem.

Ten se ovšem rozplyne souběžně s tím, jak městská zástavba pohřbívá loviště brouků pod tunami betonu. Dospívající Tadžiri tak přesměruje svůj zájem jinam. Uhranou ho videohry. Začne je nejen hrát, ale zároveň se intenzivně zajímá o to, jak fungují.

V 17 letech se dává do psaní a vydávání vlastního fanzinu (fanouškovského časopisu) nazvaného Game Freak, zaměřeného na videohry.

Skrz něj se seznámí s Kenem Sugimorim (*1966), společně zanadávají na špatnou kvalitu většiny dostupných her a nakonec se rozhodnou pustit se do vývoje svých vlastních. Odtud je už jen krůček k velkému nápadu.

Červená a zelená

Ten se zrodí v Tadžiriho hlavě poté, co v roce 1990 zahlédne slavnou herní konzoli gameboy a možnost jejího propojení kabelem s druhým přístrojem.

Ze vzpomínek na dětství, kdy se vydával na lovecké hmyzí výpravy, začne skládat ideu hry spočívající ve sbírání příšerek, v zápasení s nimi, jejich výměně a poměřování sil mezi kamarády pomocí propojených konzolí.

Nechce ale, aby šlo jen o další z řady akčních her plných násilí, proto obludky nechá vždy jen omdlít. Touží po tom, aby měl hráč při jejich chytání stejný pocit, jako kdysi on při sběru brouků.

Trvá však ještě šest let, než své myšlenky ve spolupráci se společnostní Nintendo zrealizuje. V roce 1996 je konečně připraven jít s kůží na japonský trh. Herní novinka dostane název Pocket Monsters a vyjde hned ve dvou verzích naráz, Red & Green.

Posléze je název zkrácen na Pokémon, složeninu z japonského Poketto Monsutā, což je vlastně jen přepis anglického výrazu Pocket Monster. Tedy kapesní příšerka. Do hlavního hrdiny převtělí Tadžiri dětskou verze sebe samého, chlapce jménem Satoši.

Leť, pokéballe!

První dvě verze, navzdory svému názvu černobílé, nabídnou hráčům 151 unikátních příšerek navržených Kenem Sugimorim a obdařených různými schopnostmi, od chrlení proudu vody přes ohnivý dech po hrátky s elektřinou.

Pohybují se volně po fiktivním světě až do chvíle, než je hráč, coby trenér pokémonů, v boji dostatečně oslabí a chytí do speciálních schránek ve tvaru dvoubarevné koule, takzvaných pokéballů.

Poté, stejně jako divoký kůň, krotnou a stávají se oddanými společníky svého pána. Ten dál rozvíjí jejich schopnosti, které rostou s každým dalším úspěšným soubojem, ať už s jinými trenéry, nebo divokými pokémony.

Po dosažení určité úrovně stanovované množstvím nasbíraných zkušeností se někteří pokémoni vyvíjejí do dalšího stadia. To doprovází nevratná změna vzhledu i velikosti.

Každá z herních verzí obsahuje několik pokémonů, kteří v té druhé chybí, Tadžiri tak motivuje hráče k tomu, aby si příšerky vzájemně měnili až do momentu, než je budou mít všechny.

Kapesní šílenství

Ačkoliv Nintendo pošle hry na trh bez větší kampaně, šeptanda mezi nadšenými hráči zafunguje na jedničku. Poptávka roste sama od sebe. Původní zelenou verzi, která nikdy nevyjde mimo Japonsko, záhy nahrazuje vylepšená modrá.

A když Pokémon Red and Blue (Červená a Modrý) v roce 1998 zamíří na západní trhy, nestojí už šílenství nic v cestě.

Už rok je navíc masivně podporováno animovaným seriálem, který naváže na úspěch her s pokémony a mimo Japonsko je hlavním tahounem nového fenoménu. Netrvá dlouho a roztodivný japonský zvěřinec vykukuje téměř z každého rohu.

Vychází sběratelská karetní hra, tiskne se komiks, vyrábějí se hračky, nálepky, klíčenky, plyšáci, postavičky, dokonce se otevírá specializovaný obchod, stříbrná plátna zaplaví několik celovečerních filmů a v neposlední řadě vychází celá řada dalších konzolových her – Yellow (Žlutý), Gold (Zlatý), Silver (Stříbrný), Crystal (Křišťálový), atd.

Ty nabídnou některé nové možnosti a tím i lepší prožitek z hraní. Rostou nové světy i počet příšerek.

Popularita pokémonů je tak velká, že když v roce 2008 objeví tým japonských vědců protein v mezibuněčné hmotě sítnice, dostane název Pikachurin, na počest oblíbeného pokémona Pikachu, maskota celé značky.

Vynalézavý milionář

Z Tadžiriho, kdysi přehlíženého hocha z předměstí Tokia, udělají pokémoni obletovaného boháče. Vždyť jen v Japonsku se podaří prodat více než 10 milionů kopií her Red, Blue a Green. V Americe pak prvních dvou dalších téměř 10 milionů.

Pokud by se všechny prodané hry vyskládaly za sebe, vznikl by 25 600 kilometrů dlouhý pás, který by i takový rychlík, jakým je japonský vlak Maglev, schopný uhánět rychlostí 500 km/h, brázdil 50 hodin.

Pokémon je v současnosti druhá největší videoherní franšíza světa. Vydělala už přes 40 miliard dolarů. Lepší je jen série Super Mario. Ta však vyjde o 11 let dříve.

Zatím posledním výrazným příspěvkem do ukazatele popularity roztomilých inteligentních obludek je hra Pokémon GO. Ta je spuštěna v červenci roku 2016 a způsobí takřka stejné šílenství jako kdysi první hry s pokémony.

Místo konzolí stačí k jejímu spuštění chytrý telefon, prostřednictvím kterého propojuje herní prostředí s realitou. Využívá k tomu internetové připojení a GPS signálu k určení polohy a zobrazení pohybu hráče na mapě.

Ta odpovídá reálným končinám s tím rozdílem, že je obohacena o pokémony a další důležitá místa. Úkolem hráče v roli trenéra pokémonů je chytit co možná nejvíc exemplářů.

V okamžiku setkání s příšerkou na ni stačí poklepat a mapa na displeji se změní ve fotoaparát – na obrazovce se zobrazí reálný svět, s tím rozdílem, že v hledáčku poskakuje animovaný pokémon. Pak už stačí jen správně po něm hodit pokéball a je váš.

Výskyt příšerek na mapě navíc není náhodný. Vodní druhy se většinou nacházejí v okolí řek, v noci pak ze svých skrýší vylézají duchové pokémonů. Fyzický pohyb je nedílnou součástí hry. Aby hráč ve hře postoupil, musí zkrátka chodit a lovit.

Nový druh zábavy pobláznil svět, některým institucím však pořádně zabrnkal na nervy. Americký památník holocaustu vyzve hráče, aby přestali chytat virtuální postavičky na místě, které připomíná miliony obětí vyvražďování za 2. světové války.

Podobný apel zveřejní i Arlingtonský národní hřbitov. Organizace bojující za odstranění min v Bosně zase upozorňuje místní obyvatele, aby se při hraní vyhýbali zaminovaným oblastem, pozůstatkům války v 90. letech minulého století.

Foto: http://www.goliath.com/, http://www.polygon.com, http://pokemongba.net, http://geekpeaksoftware.com, https://alchetron.com/
reklama
Související články
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Zajímavosti
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
reklama
svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
svět zločinu
Sériový žhář: Frito Bandito si libuje v záři plamenů
Léta sužují Kalifornii ničivé požáry. Zanechávají za sebou nejen nevyčíslitelné škody, ale i lidské oběti. Když se na místo činu sjedou vyšetřovatelé, nikdo netuší, že jejich velitel tam není poprvé. Během své armádní kariéry absolvoval kalifornský mladík John Leonard Orr (*1949) hasičský výcvik u letectva, takže když v roce 1971 ve dvaadvaceti odchází do civilu, má […]
Šachovnice s příchutí smrti: Když hraní šachů vyvolá chuť vraždit!
Odsouzený násilník Patrick McKenna v roce 1979 hrál v nevadském nápravném zařízení v Las Vegas šachy se svým spoluvězněm Jackem Noblesem za popíjení tajně připravované pálenky. Nobles prohrál, vyvolal hádku a McKenna ho uškrtil. Byl prohlášen za nejnebezpečnějšího muže státu Nevada a během soudu musel mít na sobě speciální elektrický pás schopný vydat šok o síle 50 000 voltů. McKenna byl odsouzen […]
Vražední manželé „Ken a Barbie“: Mladičké dívky jako dárek pro manžílka
Nejstarší dcera českého emigranta Karla Homolky si 17. října 1987 vyrazí do jednoho z barů ve Scarborough a její osud nabere nehezký směr. Potká tu totiž Paula Kennetha Bernarda (*1964), charismatického účetního, a bláznivě se zamiluje. Když pak během jejich první společné noci Bernardo sáhne po důtkách, bičíku a poutech, dojde jí, že má rád hodně perverzní věci a bolest ho vzrušuje. […]
Carol Bundyová a Douglas Clark: Vrazi mladých dívek
Jednou večer přijde do pokoje malé Carol Bundyové (1942–2003) její otec. „Když tvoje matka zemřela, musíš mi posloužit ty,“ řekne rozhodně. Dívka chce protestovat, ale dostane pár ran a pak ji otec znásilní. Bere si ji pokaždé, když má chuť až do jejích 17, kdy děvče uteče z domu a vezme si o 30 let staršího muže. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr