Skip to content

Příběh nechtěňátek: Jaká je historie babyboxů?

Deštivá noc. Kdosi zabouchá za dveře, až vzbudí celý dům. Když hospodář sejde ke dveřím, nikdo za nimi nestojí. Jen na zápraží leží vrtící se košík, z něhož zaznívá tichý pláč.

Nechtění novorozenci to za dávných časů nemají snadné. Zanechat neviňátko, které matka nedokáže uživit, napospas osudu se často rovná odsoudit ho k smrti. Moderní babyboxy však nejsou záležitostí poslední let.

V té či oné formě existují už bezmála 8 století…

1
Ve starověkém Římě slouží k odkládání nalezenců tzv. mléčný sloup.

Zima a toulaví psi

Zákony mnoha starověkých společností včetně Hebrejců a Římanů sice vraždu neviňátka zakazují, ale s jeho opuštěním už nemají problém. V Římě k tomuto účelu údajně slouží tzv. Columna Lactaria neboli Mléčný sloup situovaný nedaleko fóra.

Kromě toho, že se tam matky mohou zastavit, aby nakojily své potomky, stává se v průběhu času také „odkladištěm“ nechtěných dětí, které tam rodiče zanechávají v naději, že se jich zželí kolemjdoucím a připadnou na ně dříve než noční chlad a toulaví psi.

I když se však nalezence někdo skutečně ujme, jeho další osud není právě růžový. Podle vizigótského práva se například nechtěné dítě stává otrokem toho, kdo jej vezme pod svá křídla. Situace se mění až s vzestupem církve katolické.

2
Kolo nalezenců je ve vatikánské nemocnici Santo Spiriti stále k vidění

Kolo nalezenců

První babybox, jak mu rozumíme v dnešním významu, se objevuje při kanovnickém špitále ve francouzském Marseille v roce 1188. Toto zařízení je následně institucionalizováno v Itálii, na základě výnosu papeže Inocence III. (cca 1160-1216). Ten pověřuje jejich zřízením sirotčince kvůli omezení počtu zabitých novorozenců (oblíbenou praxí je házet čerstvě narozené do Tibery jako štěňata). Schránky na nemluvňata jsou nazývány route degli esposti neboli kola nalezenců – mají totiž podobu dřevěné přihrádky rozdělené na polovinu, umístěné ve zdi či vstupní bráně kláštera nebo špitálu na otočném kole.

Poblíž se většinou nachází zvoneček, jímž se ohlašuje vložení dítěte, a schránka, kam je možno vhodit příspěvek pro budoucí opatrovníky. V místnosti na druhé straně stěny pak čeká připravený mnich nebo řádová sestra, která se o dítě posléze postará a poskytne mu první zaopatření.

Ve vatikánské nemocnici Santo Spirito (Duch svatý) je podobný středověký box k vidění dodnes.

3
Babyboxy dnes najdeme po většině západní Evropy, Německo není výjimkou.

Příliš mnoho nechtěňátek

V průběhu 17. a 18. století pronikají babyboxy i do zbytku Evropy. Bohatý nizozemský obchodník zakládá babybox nebo tzv. Drehladen při nalezinci v německém Hamburku v roce 1709. Po šesti letech je ho však nucen zrušit kvůli obrovskému návalu odložených dětí, který se pro zařízení stává finančně neúnosným.

Ve Francii se o rozšíření prvních babyboxů zaslouží především známý zastánce chudých, kněz Vincenc z Pauly (1581-1660), který v roce 1638 zakládá v Paříži první nalezinec. V době své největší slávy, po oficiální legalizaci císařským výnosem, se babyboxů na území Francie nachází asi 251.

V 19. století jsou však nahrazeny tzv. přijímacími úřady, kde mohou matky své děti anonymně zanechat anebo si přijít pro radu. V současnosti mohou na území Francie ženy své dítě zanechat po porodu v nemocnici.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Porodnice u Apolináře umožňuje nechat dítě v péči ústavu od 19. století.

Babyox tuzemský

První zařízením tohoto typu na našem území byl roku 1602 zřízený vlašský špitál pod Jánským vrškem na Malé straně, sloužící jako nalezinec, sirotčinec a porodnice. Až do reforem za vlády císařovny Marie Terezie (1717-1780) byla situace samodruhých žen, které počaly nemanželské dítě, svízelná.

Svobodné matky bývaly trestány na hrdle a sáhnutí na život novorozenců kvůli zachránění vlastního nebylo žádnou výjimkou. Císařovna jednak změnila legislativu ve prospěch svobodných matek, jednak dává popud k založení porodnice Máří Magdalény, která je však zbudována až z odkazu hraběnky Kinské v roce 1765. Slavná Zemská porodnice v Praze U Apolináře je založena o více než sto let později a už nabízí svobodným matkám obtěžkaným kromě útěžku také chudobou možnost porodit zdarma a potomka zanechat v péči ústavu.

První skutečný babybox na našem území je slavnostně otevřen ke dni dětí roku 2006. K dnešnímu dni již jejich počet dosáhl sedmdesáti.

Foto: wikipedia.org, wikia.org, borgenmagazine.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zpěvačku Lady Gaga prý pronásledoval na světovém tour duch
enigmaplus.cz

Zpěvačku Lady Gaga prý...

Hvězdy formátu zpěvačky Lady Gaga jsou nejspíše zvyklé...
Ta plastika se nepovedla!
nasehvezdy.cz

Ta plastika se nepovedla!

Americká herečka Jennifer Aniston (51)...
Zvíkovská věž Markomanka: Místo s tajemnou pověstí
enigmaplus.cz

Zvíkovská věž Markomanka:...

V Jihočeském kraji ležící hrad Zvíkov je krásnou...
Hnízdečko skryté v oblacích
epochalnisvet.cz

Hnízdečko skryté v oblacích

82. patro, 63 milionu dolarů a nejvyšší...
Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...
Dětský areál Šťastná země – Radvánovice
epochanacestach.cz

Dětský areál Šťastná země –...

Tento areál je pro...
Internetové seznamky jí nahání hrůzu
nasehvezdy.cz

Internetové seznamky jí...

Rodina a práce. Na nic jiného se v...
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Branišovský les: Svědectví o levitujícím muži
enigmaplus.cz

Branišovský les: Svědectví o...

Branišovský les – místo na...
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Bulharsko s vůní růží
epochanacestach.cz

Bulharsko s vůní růží

Najdete tu pláže,...