Domů     Příběh dynamitu: Smrtící vynález ve jménu dobra 
Příběh dynamitu: Smrtící vynález ve jménu dobra 

Když Alfred Nobel zkoumal účinky nitroglycerinu, netušil, k jak velkému objevu jej toto bádání přivede. Jak se z nástroje míru stala nesmírně účinná zbraň, díky které získal Nobel obrovské bohatství?

Objev dynamitu je navždy spojen se jménem švédského chemika Alfreda Nobela. Tento vynálezce se narodil do bohaté stockholmské podnikatelské rodiny inženýra Immanuela Nobela a Andriette Ahisell Nobelové.

Když mu bylo devět let, rodina se kvůli podnikání přestěhovala do Petrohradu. Rodiče mu dopřáli vynikající soukromé vzdělání, ve svých 17 letech už Alfred plynule hovořil nejen švédsky, ale také francouzsky, anglicky, německy a rusky.

Nobelovi se dostalo velkého vzdělání.
Nobelovi se dostalo velkého vzdělání.

Láska k chemii

Na škole se zajímal hlavně o chemii, ale také o další přírodní vědy.

Své vzdělání dokončil v Paříži a USA. Přelomový okamžik nastal, když na turínské univerzitě potkal italského chemika Ascania Sobrera, který v roce 1847 vynalezl vysoce výbušnou kapalinu, nitroglycerin.

To Nobela velice zaujalo a začal se blíže věnovat studiu výbušnin, hlavně jejich bezpečné výroby a manipulace s nimi.

Nobel zdokonalil dynamit kvůli nehodě bratra.
Nobel zdokonalil dynamit kvůli nehodě bratra.

Dynamit za smrt bratra

Když se jeho rodina vrátila do Švédska, jeho otec založil v městečku Heleneborg továrnu na výrobu nitroglycerinu. Velký zlom přišel v září 1864, kdy došlo v rodinné továrně k několika explozím.

Při jedné z nich nešťastnou náhodou zahynul Nobelův mladší bratr Emil a několik dalších zaměstnanců. V té době si Nobel slíbil, že nitroglycerin zkrotí a udělá ho bezpečnějším.

Jelikož byly veškeré pokusy s touto látkou zakázány, přesunul svou laboratoř na loď kotvící na jezeře Mälaren.

Snažil se výbušný nitroglycerin zkrotit.
Snažil se výbušný nitroglycerin zkrotit.

Zázračná zemina

Nobel si všiml, že k největším neštěstím docházelo hlavně při transportech. Začal proto experimentovat s různými látkami, které by kapalinu ustálily. Pomohla až náhoda, když se nádoby s nitroglycerinem smíchaly s pilinami nacházejícími se v přepravkách.

Další osudovou událostí se stal objev na cestě v okolí Krümmelu, kde se nacházela ideální zemina, tzv. křemelina skládající se z rozsivek, drobných řas s křemičitou schránkou.

Nádoby s nitroglycerinem se smíchaly s křemelinou.
Nádoby s nitroglycerinem se smíchaly s křemelinou.

Ideální pro rozvoj

Nobel zjistil, že křemelina je mnohem více absorpční než písek. Když se pak smíchala s trhacím olejem, vytvořil se hutný tmel, se kterým bylo možné snadno manipulovat, a zároveň si látka zachovala svoji výbušnost.

Následně také Nobel sestrojil rozbušku, která se odpalovala pomocí zápalné šňůry. Směs pak začal balit do malých podlouhlých válečků.

Výbušná směs se balila do malých válečků.
Výbušná směs se balila do malých válečků.

Přelomový patent

Snaha se mu tak nakonec vyplatila a v roce 1867 si nechal vynález dynamitu patentovat. Vynález měl obrovský úspěch a dynamit se stal velice žádaným zbožím. Postupem času otevřel 90 továren ve více než 20 státech.

Nobel poté mohl rozvíjet svoje podnikání, za svůj život vlastnil 355 patentů. Nashromáždil tak majetek nesmírné hodnoty. O vynález projevily zájem hlavně stavební a těžařské společnosti.

Dynamit našel svou cestu u na válečnou frontu.
Dynamit našel svou cestu u na válečnou frontu.

Nástroj míru

S pomocí dynamitu se tak začaly odstřelovat zeminy a skály, ve velkém se rozjela výstavba železnic nebo ražení tunelů. Práce se velmi zjednodušily a zrychlily.

Své místo našel dynamit také v těžařství, kde kvůli přítomnosti metanu nebo uhelného prachu nebylo bezpečné používat jiné výbušniny. Tímto způsobem byl například splavněn Dunaj nebo jím byl proražen železniční tunel sv. Gottharda v Alpách. Nejinak vznikly také Suezský, Korintský a Panamský průplav.

Nobel si myslel, že tímto objevem ukončí všechny války.
Nobel si myslel, že tímto objevem ukončí všechny války.

Konec válek

Nobel si myslel, že svým vynálezem skončí všechny války. „Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než všechny ty vaše kongresy.

Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády.“ Stal se ale pravý opak, armády po dynamitu lačně sáhly, nová trhavina začala zabíjet a ničit vše, co jí stálo v cestě.

Své využití měl dynamit už za španělsko-americké války na sklonku 19. století. Tehdy byla dokonce nasazena dynamitová děla.

Dynamit ničil vše, co mu stálo v cestě.
Dynamit ničil vše, co mu stálo v cestě.

Ceny pro nejlepší z nejlepších

Zřejmě proto se Nobel se na sklonku života rozhodl, že veškeré své jmění a majetek věnuje do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír na světě.

Uvedl, že cena má být vyplácena pouze z peněz z jeho závěti, kterou bude spravovat švédská Akademie věd. Nobel ji obdařil částkou 32 milionů švédských korun, přičemž ceny se platí z úroků.

Poprvé se toto významné ocenění udělovalo v roce 1901, v roce 1968 se přidalo i ocenění za ekonomii. Dnes tak patří Nobelova cena mezi nejvýznamnější ocenění, jakého může umělec, vědec nebo státník dosáhnout.

Každoročně se na jeho počest uděluje Nobelova cena.
Každoročně se na jeho počest uděluje Nobelova cena.

BOX: Nobelova cena

Uděluje se každoročně v den Nobelovy smrti, tedy 10. prosince, a to za zásadní vědecký výzkum, technické objevy nebo za přínos lidské společnosti v následujících oborech: fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura, mír.

Za ekonomii se uděluje Nobelova pamětní cena, která však skutečnou Nobelovou cenou není.

Jednu cenu si v jednom roce může rozdělit i více osob, ale nelze ji udělit posmrtně, s výjimkou situace, kdy držitel zemře mezi zveřejněním svého jména a slavnostním předáváním.

Držitel dostane kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která umožňuje další pokračování ve výzkumu.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
Věda a technika
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
Věda a technika
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Věda a technika
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
reklama
svět zločinu
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Frank Freshwaters: Muž, který utekl z „věznice Shawshank“
K dalším vězňům, jejichž příběh sloužil jako předloha k filmovému zpracování, patří Frank Freshwaters. Tomu se totiž v roce 1959 podařilo uprchnout z věznice v Ohiu a spravedlnosti unikal celých 56 let. Jeho příběh později inspiroval tvůrce dechberoucího snímku Vykoupení z věznice Shawshank, který měl premiéru v roce 1994. Jenže zatímco si filmový Andy v […]
reklama
zajímavosti
Jsou stromy vyšší, než byly před třiceti lety?
S přicházejícím podzimem se Ohijská státní univerzita před dvěma lety pochlubila s výsledky zajímavého výzkumu: Prokazuje, že dnešní stromy dorůstají většího objemu, než před 30 lety! Některé stromy jsou vyšší, jiné objemnější. Studie se zaměřila na 10 různých lokalit v oblasti mírného pásu. Co změnu způsobuje? „Do atmosféry neustále vypouštíme miliardy tun oxidu uhličitého. Nezůstává […]
Tenisové záhady: Jakou barvu mají tenisové míčky?
Že je to jednoduchá otázka, protože tenisové míčky přeci každý zná? Tak schválně – jsou podle vás žluté, nebo zelené? Odpovědět není snadná! A co víc, barva míčků zdaleka není jedinou tenisovou záhadou… Do roku 1972 jsou míčky jednoduše bílé. Jenže jak jsou neustále v pohybu, rozhodčí i diváci mají problém je vůbec postřehnout. Proto […]
Horolezecká tragédie v roce 1936: Everest odolává, lidé umírají
I přes veškeré úsilí a pokročilé vybavení se horolezcům v roce 1936 nepodařilo pokořit Mount Everest. Přestože se jeden z členů výpravy dostal pouhých 275 metrů pod vrchol, nepříznivé počasí a náročné podmínky jim znemožnily dokončit výstup. Tragédie otřásla celým světem a vláda tehdy ještě nezávislého Tibetu na dlouhou dobu další zdolávání Everestu zakázala. Až […]
Bizarní úmrtí: Smrt má smysl pro humor… černý humor!
Bizarní úmrtí nejsou v dějinách tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Skoro to vypadá, jakoby celebrity od starověku po současnost neměly nic jiného na práci než bizarně umírat. Jak jinak než kuriózní lze nazvat smrt řeckého dramatika Aischyla (524-456 př.n.l). Legenda praví, že jeho holou hlavu si orel splete s vejcem a pokusí se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz