Mongolsko, země plná tajemství a nezmapovaných oblastí, údajně skrývá ještě jednu velkou záhadu – přežití neandertálců. Podle místních legend žijí v pohoří Altaj bytosti zvané Almastové, které jsou vzdáleně podobné tomuto dávno vymřelému druhu pralidé.
Jsou tito opolidé skuteční, nebo se jedná jen o mýty a pověsti? Podívejte se na to, co se o těchto nebezpečných a inteligentních tvorech povídá.

Nad zdánlivě nekonečnou mongolskou pouští Gobi kutálí vítr kamínky. Náhle se písek nadzvedne a vylézá z něj podivná asi metr dlouhá bytost. Její slizké tělo lze přirovnat k něčemu mezi krvavým střevem a přerostlým červem.
„Vrásčité, housenkovité tělo, které se ke mně plazilo, nemělo hlavu, nemělo oči (…), a než jsem stačil udělat první krok, netvor se vymrštil z písku a přilepil se mi na záda,“ vzpomíná na podivný noční zážitek známý český spisovatel, záhadolog a vedoucí tehdejší expedice do Mongolska Ivan Mackerle (1942–2013).
Z hororového snu se dobrodruh v červnu 2004 probouzí se strašnou bolestí na zádech. Na celém těle má podlitiny a pod lopatkami se mu objevuje velký podkožní krevní výron. Připomíná tvar obrovské pijavice, a jeho zdraví se ani další dny nelepší.
Přežili v Mongolsku neandertálci?
V Mongolsku prý žijí bytosti, vzdáleně podobné údajně vymřelým neandertálcům. Tito opolidé se mají vyskytovat především v pohoří Altaj (západní Mongolsko – pozn. red.), kde přebývají v jeskyních.
Má jít o nebezpečné a záludné tvory, kteří prý neváhají útočit na lidi a odvlékat je do svých doupat. Zejména pak unášejí mladé ženy. Almast je prý těžké ulovit, neboť jsou velmi inteligentní a silnější než člověk. Co může být na takových příbězích pravdy?

Záhada Olgoje chorchoje i Almastů je fascinující ukázkou toho, jak hluboce jsou lidé spojeni s příběhy a legendami, které obývají vzdálené a divoké kouty světa.
Ať už jde o skutečná, dosud neobjevená stvoření, nebo o pouhé folklorní vyprávění, tyto bytosti podněcují naši představivost a nutí nás přemýšlet o hranicích známého světa.
Ivan Mackerle svým pátráním nejen zpopularizoval mongolské záhady, ale také ukázal, že lidská touha po poznání a dobrodružství nezná mezí.