Nejznámějšími pyramidami na světě jsou ta Cheopsova, která se nachází v egyptské Gíze, nebo Sluneční pyramida v mexickém Teotihuacánu. Až donedávna byla za nejstarší považována Džoserova pyramida v Sakkáře.
Vše se ale změnilo, když vědci přišli s tvrzením, že se nejstarší pyramida nachází v Indonésii. Je tomu skutečně tak?
Na ostrově Jáva v Indonésii se nachází megalitický komplex Gunung Padang , který je dnes označován za ten největší svého druhu. Jeho vrchol pokrývá spousta sopečných kamenů. To nejpodstatnější se ale skrývá pod jeho povrchem.
Podle nedávných výzkumů to vypadá, že se ve skutečnosti jedná o pyramidu, starou až 20 000 let. Tím by se stala nejstarší pyramidou na světě a předčila by Velkou pyramidu v Gíze o 10 000 let.
Pouhý kopec?
Poprvé bylo toto archeologické naleziště objeveno v roce 1914. Z počátku panoval názor, že se jedná o pouhý přírodní kopec. I přesto byly na místo ve 40. a 70. letech vyslány dvě archeologické výpravy.
Ty potvrdily, že se na jeho vrcholu nacházejí dochované zbytky megalitických staveb, starých 2500 let.
Stupňovité terasy
Archeologové v čele s geologem Danny Hilmannem se na místo vrátili v roce 2010, aby provedli důkladnější výzkum. Zjistili, že tyto ruiny jsou zakončením několikastupňové pyramidy, která se má skrývat uvnitř přírodního útvaru.
Vědci proto provedli geologický průzkum a odhalili, že se pyramida skládá z různě starých vrstev, které pocházejí ze čtyř odlišných období.
Indonéské Machu Picchu
Převládá názor, že lidé ve starší době kamenné byli pouze primitivní lovci a sběrači, a nemohli tudíž vybudovat tak velké inženýrské a stavitelské dílo. Danny Hilmann ale tvrdí, že se kamenné terasy s opěrnými zdmi velmi podobají těm v Machu Picchu.
Podle průzkumníka se jedná o mistrovské architektonické dílo, které svědčí o inteligentní a vysoce vyspělé civilizaci. Na základě speciální radarové technologie totiž našli uvnitř pyramidy podzemní síť chodeb, komor a schodišť.
Zpochybnění výzkumu
Ne všichni vědci ale s výzkumem souhlasí. Snaží se jeho výsledky popřít, a dokonce zabránit dalším vykopávkám. Domnívají se totiž, že se jedná o pouhé hrdlo sopky a postavení kamenů je výsledkem zvětrávání, nikoli opracování.
Podle některých zdrojů je to jinak – na místě se údajně našlo něco tak velmi výjimečného a unikátního, že se vše muselo před veřejností utajit. Od zveřejnění objevu se totiž žádné nové informace neobjevily, i když vykopávky stále pokračují. Podaří se vědcům záhadu tohoto místa někdy vyřešit?