Skip to content

Převrat v Keni v roce 1982: Nová hlava státu vydržela jen šest hodin!

Palácem pochodují vojáci. Všechno šlape jako na drátkách a Ezechiáš Ochuka se již vidí v prezidentském křesle. Jenže touha po moci bude mít velké oči. Na velezrádce Ochuku čeká oprátka.

Malé keňské městečko Nyakach ničím nevyniká. Najdete ho v okresu Kisumu. Právě tady se narodí 23. července 1953 Ezechiáš Rabala Ochuka (1953–1987). Dobře se učí a jeho rodina ani nepatří k nejchudší společenské vrstvě.

Ochuka má ostré lokty a mnoho spolužáků se mu raději vyhýbá obloukem. Spřádá sny o vojenské kariéře, nejvíc ho láká letectvo.

Je chytrý i cílevědomý. Ochuka ale otěže moci neudrží.
Je chytrý i cílevědomý. Ochuka ale otěže moci neudrží.

Stojí v pozoru, boty příkladně sražené k sobě. Jeho kariéra se konečně slibně rozjíždí. 14. září 1976 se dostane k vysněnému letectvu. K výcviku nastupuje v druhém největším městě v Keni, ležícím na břehu Indického oceánu – Mombase.

Čeká ho osmitýdenní intenzivní letecký dril. Výcvik složil a je přidělen na leteckou základnu Eastleigh. Jeho bystrosti si všimnou i nadřízení. Dostane obchodní vzdělání a pošlou ho i na kurzy elektrotechniky.

Jako jeden z mála je vyslán na dvouletou stáž do Královského vojenského letectva Spojeného království (RAF).

Prezidenta Daniela Arapu Moi Toroiticha vystrčí Ochuka jen na chvíli...
Prezidenta Daniela Arapu Moi Toroiticha vystrčí Ochuka jen na chvíli…

Roku 1980 je zpět. Ezechiáš strmě stoupající po kariérním žebříčku plánuje puč. Chce svrhnout keňského prezidenta Daniela Arapu Moi Toroiticha (*1924)! 1. srpna 1982 je Ochuka na vrcholu. Se zbraní v ruce se prochází prezidentskou kanceláří.

Právě se stal prvním mužem Keni! Pečlivě naplánovaný puč ale úspěch slavit nebude. Ochukova vláda tak potrvá směšných šest hodin. Poté si uvědomí, že se jeho impérium bortí. Toroitichovi muži jsou mu v patách a prezident se svého křesla rozhodně nevzdá.

Daniel Moi si své místo udrží. Zde na setkání s prezidentem Bushem.
Daniel Moi si své místo udrží. Zde na setkání s prezidentem Bushem.

Ochuka zvolí jediné možné řešení – úprk do Tanzanie. Ani tady nebude v bezpečí. Policie jej zatkne a odešle zpět do rodné Keni. „Soud vás shledal vinným z velezrady,“ vyslechne si. A trest? Smrt. V roce 1987 šestihodinovému uzurpátorovi prezidentského křesla zlomí vaz oprátka.

Foto: Newsverge, wikipedia.org, whitehouse.gov
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články