„Je to boží trest! Ruka páně trestá pohany!“ radovali se janovští obyvatelé pevnosti Kaffa, když Mongolské útočníky roku 1345 začala decimovat morová epidemie. Bohužel netušili, že o pár měsíců později domnělý boží trest zasáhne i je.
Na mapě dnes přístavní město Kaffa najdete jako ukrajinskou, respektive krymskou Feodosiji. Ve 13. století ale vesnice spadala pod rozlehlou Mongolskou říši. Janovská republika ležící na severozápadním italském pobřeží však strategicky výhodné místo odkoupila. Vesnička se rázem proměnila v černomořské centrum obchodu.
Dlouhé sucho vystřídaly přívalové deště. A znovu sucho. Půda se nestihla ani vzpamatovat, když přišla nečekaná zima a zemětřesení. Začátkem 14. století propukl v Číně hladomor. Jako by útrapy nestačily, zemi tyranizovala mongolská nadvláda.
Z Číňanů se staly chodící kostry. Mor začal ovládat velkou část Asie. K cestě do Evropy mu pomohlo jediné malé nedorozumění…
Roku 1343 uzavírali na pobřeží Azovského moře obchodní smlouvy s muslimy. „Jsou to lháři a podvodníci!“ obvinil veřejně muslimský obchodník své kaffské protějšky. Strhla se šarvátka, během které janovský obchodník probodl muslima.
Janovští se dali na úprk a muslimové se obrátili na mongolského chána, který sdílel jejich víru. Roku 1345 Mongolové pod hradby Kaffy přinesli i nežádaný dar – čínský mor. Torza mongolských oddílů se odhodlaly k hrůzné taktice: Své mrtvé spolubojovníky nakažené morem katapultovali za hradby Kaffy!
Zděšení Janované ustanovili služby k likvidaci desítek mongolských mrtvol. Z jedné strany létali mrtví do pevnosti, z druhé je její obyvatelé zase házeli do moře. Černá smrt dobyla Kaffu. Kdo mohl, sedl na loď a dal se na úprk.
Na palubě většiny lodí ale měli černého pasažéra. Mor právě pronikl do Evropy. V roce 1548 již zachvátil Sicílii. Ze Středomoří se pomalu plazil do vnitrozemí. Ovládl celou Evropu a část Afriky, zejména ty lokality, kam putovaly karavany z infikovaných měst.