Domů     Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
12.9.2019

Heslo „Válka je u konce!“ zní 1. května 1945 přerovskými ulicemi. „Říkali to v rozhlase,“ dodávají nadšení obyvatelé moravského města. Tato informace jim rozproudí krev a mají to odnést přítomní němečtí a maďarští vojáci.

Ale do skutečného konce války zbývá ještě celý týden. Tohle nemůže skončit dobře…

Pro svou strategickou polohu je Přerov oceňován už odedávna. V druhé polovině 19. století se navíc stane důležitým železničním uzlem.

Jeho pozitiva si dobře uvědomuje i vedení zbytků německé armády, které sem začne na jaře roku 1945 stahovat své vojáky i civilní německé obyvatelstvo, aby je evakuovalo na západ. Z opačné strany se totiž valí Rudá armáda.

Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.
Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.

Město zaplaví letáky

V okolí Přerova v té době operují některé skupiny odboje. Ač značně zredukované dlouhou okupací a terorem, jejich členové jsou plni odhodlání.

Od září 1944 to byla zejména 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky pod velením majora Dajana Bajanoviče Murzina (1921–2012).

Právě od ní přichází v březnu následujícího roku povel všem zdejším odbojovým skupinám k ozbrojenému povstání proti nepřátelům zdržujícím se v Přerově. Součástí byla i vylepování a distribuce letáků vyzývajících k odporu.

„S jarem se blíží osvobození s pomocí Rudé armády. Nastala doba, kdy je nutno, abychom se spojili k odboji proti německým nacistům a českým zrádcům.“

„Pamatujte si jména všech nacistů a jejich pomahačů. Nedejte fašistickým vrahům pokoje ani ve dne ani v noci.“ Tyto a jim podobné výzvy vídají Přerované v oněch osudných měsících roku 1945.

Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.
Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.

Rudá záře se blíží

Mezitím se Rudá armáda nezadržitelně blíží. 26. dubna je osvobozeno Brno, 30. dubna Ostrava. Na opačné straně protektorátu už od 17. dubna operuje americká armáda. Manévrovací prostor německých vojsk se zužuje.

Česká území jsou jejich posledním útočištěm, v té době je zde soustředěno stále přes milion vojáků a také ohromné množství těžké bojové techniky včetně asi dvou tisíc tanků a tisíce letadel.

Němci se stále upínají k tomu, že z této obtížné situace vyváznou, mnozí z nich své touhy soustředí na koleje vedoucí z Přerova. Místní jim ale odjezd nehodlají nijak ulehčit.

Posledního dubna je ustaven Okresní revoluční národní výbor a Revoluční místní národní výbor, které se pokusí převzít kontrolu nad chaotickou situací.

Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.
Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.

Překvapivá zpráva

Ráno 1. května 1945 se v Přerově éterem line překvapující zpráva, že Německo kapitulovalo! Hlasatel provolává slávu republice a vyzývá místní, aby se shromáždili na náměstí. Kdo byl oním poslem naoko šťastných zpráv, se nikdy nepodařilo zjistit.

Neví se ani to, zda lživou informaci vypustil úmyslně, či zda pouze nedopatřením překroutil zprávy o smrti vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945), který podle nacistické propagandy „padl za vlast v boji proti bolševickým hordám při obraně Říšského kancléřství“.

Nebylo by na tom nic divného, spousta lidí si tehdy myslí, že Hitlerova smrt znamená okamžitý konec války. Reakce Přerovanů jsou spontánní.

Ve městě zavlají československé i sovětské vlajky a trikolóry, německé nápisy jsou strhávány, lidé se scházejí na náměstí, jak jim doporučil neznámý hlasatel v rozhlase. Zpívá se hymna, někde jsou dokonce vztyčeny barikády.

Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM
Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM

Kapitulace se zvrhne v boje

Někteří Němci to vítají téměř s úlevou. Jsou dlouhými boji vysílení a jistě se těší domů. Proto se do rukou Přerovanů dostává také poměrně značné množství ručních zbraní, jež jejich vlastníci rádi odevzdali, dokonce mají i několik motorových vozidel a děl.

Nastalý zmatek se snaží řešit Revoluční okresní výbor i Revoluční místní národní výbor vedený profesorem přerovského gymnázia Janem Machovcem (1895–1945).

Mezi vojskem se však brzy rozšíří zpráva, že jde o planý poplach, a na mnoha místech vypuknou potyčky. Vedení odvážných Přerovanů se ujme partyzánská skupina Josef. Ukořistěnými auty jsou do města přivezeni z okolí další partyzáni.

Těžké boje probíhají hlavně v okolí nádraží, ale také ve východní části města a u vesnice Předmostí, která je dnes součástí Přerova.

Mapa přerovského povstání
Mapa přerovského povstání

Nádraží nedáme!

Mezi hrdiny přerovského povstání patří i železničáři, kterým se podaří odpojit lokomotivu od vlaku plného německých a maďarských vojáků.

Samotnou lokomotivu, ozdobenou československými symboly pak pošlou směrem k Olomouci, aby zde šířila radostnou zprávu o konci války. Vojáci, kteří jsou z vlaku vyhnáni, se musejí vzdát a své zbraně odevzdat statečným zaměstnancům nádraží.

Krátce po poledni se však situace pro Přerovany zhoršuje. Na nádraží začne hořet, v plamenech umírá posunovač Josef Frgal a strojvůdce Maxmilián Kreml.

Do města se navíc začínají stahovat německé posily, třeba motorizovaná jednotka 1. tankové armády, či jednotky zbraní SS z Olomouce a Bystřice pod Hostýnem.

Těm se mimo jiné podaří u nádraží obklíčit skupinu železničářů, kteří se musejí stáhnout a hledat záchranu mezi partyzány v lesích, nebo u obyvatel blízké vesnice Dobrčice.

Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.
Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.

Němcům pomohou kulomety

Zprvu se daří partyzánské skupině Tolstoj, jejíž členové odzbrojují příslušníky wehrmachtu a s pomocí místních obyvatel připraví o život několik desítek německých vojáků.

Ani oni však nedokážou po asi dvouhodinovém boji nadále vzdorovat narůstajícímu počtu nepřátel a stahují se do lesů.

Přijíždí pohotovost wehrmachtu, která začíná okamžitě budovat stanoviště pro kulomety na Komenského ulici i na vyvýšenině u přerovského zámku, odkud pak odstřeluje město. Po dobytí radnice Němci zatknou i doktora Machovce.

Další zatčení občané jsou odvedeni do budov gymnázia a obchodní akademie. Kolem šesté hodiny večerní je dobojováno, na ulicích leží asi tři desítky mrtvých Přerovanů. To ale Němcům nestačí, viníci musejí být potrestáni. Je proto vyhlášeno stanné právo a rozjede se vlna zatýkání.

Rakve obětí přerovského povstání
Rakve obětí přerovského povstání

Výslechy a popravy

Celé povstání má hrozivou dohru. Rukou Přerovanů ten den sice zemřelo asi 50 Němců a Maďarů, cena za tento úspěch je ale vysoká.

Desítky místních jsou na příkaz státního ministra pro protektorát Karla Hermanna Franka (1898–1946) podrobeny brutálním výslechům.

Velitel přerovského gestapa Karl Streit je pro nedostatečně tvrdý postup odvolán a nahrazen vrchním velitelem moravské tajné vojenské policie Maxem Rauschem (1898–1947), kterému rozhodnost a tvrdá ruka rozhodně nechybějí.

Z asi stovky vyslýchaných je vybráno 21 povstalců. Ti jsou hned následujícího dne popraveni na vojenské střelnici v Lazcích u Olomouce. Poslední obětí se stane obchodník Josef Beneš, který zemře na následky krutého výslechu.

O týden později, 8. května, Němci ustupují před Rudou armádou směrem k Olomouci. Ještě předtím však vyhodí do povětří mosty přes Bečvu, elektrárnu, telefonní ústřednu a vodárnu.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Karolína Sýkorová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
reklama
historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
Kolty, gangsteři a indiáni: 5 největších mýtů o divokém západě
Když se řekne divoký západ, většina lidí si představí větrem ošlehané pistolníky, barové rvačky a přestřelky v pravé poledne. Ve skutečnosti se ale většina našich předpokladů o tom, jak toto unikátní období americké historie vypadalo, nezakládá tak úplně na pravdě. Co jste o divokém západě nejspíš nevěděli? Tenkrát na západě, Sedm statečných, Vinnetou nebo třeba náš […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz