Domů     Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
12.9.2019

Heslo „Válka je u konce!“ zní 1. května 1945 přerovskými ulicemi. „Říkali to v rozhlase,“ dodávají nadšení obyvatelé moravského města. Tato informace jim rozproudí krev a mají to odnést přítomní němečtí a maďarští vojáci.

Ale do skutečného konce války zbývá ještě celý týden. Tohle nemůže skončit dobře…

Pro svou strategickou polohu je Přerov oceňován už odedávna. V druhé polovině 19. století se navíc stane důležitým železničním uzlem.

Jeho pozitiva si dobře uvědomuje i vedení zbytků německé armády, které sem začne na jaře roku 1945 stahovat své vojáky i civilní německé obyvatelstvo, aby je evakuovalo na západ. Z opačné strany se totiž valí Rudá armáda.

Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.
Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.

Město zaplaví letáky

V okolí Přerova v té době operují některé skupiny odboje. Ač značně zredukované dlouhou okupací a terorem, jejich členové jsou plni odhodlání.

Od září 1944 to byla zejména 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky pod velením majora Dajana Bajanoviče Murzina (1921–2012).

Právě od ní přichází v březnu následujícího roku povel všem zdejším odbojovým skupinám k ozbrojenému povstání proti nepřátelům zdržujícím se v Přerově. Součástí byla i vylepování a distribuce letáků vyzývajících k odporu.

„S jarem se blíží osvobození s pomocí Rudé armády. Nastala doba, kdy je nutno, abychom se spojili k odboji proti německým nacistům a českým zrádcům.“

„Pamatujte si jména všech nacistů a jejich pomahačů. Nedejte fašistickým vrahům pokoje ani ve dne ani v noci.“ Tyto a jim podobné výzvy vídají Přerované v oněch osudných měsících roku 1945.

Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.
Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.

Rudá záře se blíží

Mezitím se Rudá armáda nezadržitelně blíží. 26. dubna je osvobozeno Brno, 30. dubna Ostrava. Na opačné straně protektorátu už od 17. dubna operuje americká armáda. Manévrovací prostor německých vojsk se zužuje.

Česká území jsou jejich posledním útočištěm, v té době je zde soustředěno stále přes milion vojáků a také ohromné množství těžké bojové techniky včetně asi dvou tisíc tanků a tisíce letadel.

Němci se stále upínají k tomu, že z této obtížné situace vyváznou, mnozí z nich své touhy soustředí na koleje vedoucí z Přerova. Místní jim ale odjezd nehodlají nijak ulehčit.

Posledního dubna je ustaven Okresní revoluční národní výbor a Revoluční místní národní výbor, které se pokusí převzít kontrolu nad chaotickou situací.

Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.
Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.

Překvapivá zpráva

Ráno 1. května 1945 se v Přerově éterem line překvapující zpráva, že Německo kapitulovalo! Hlasatel provolává slávu republice a vyzývá místní, aby se shromáždili na náměstí. Kdo byl oním poslem naoko šťastných zpráv, se nikdy nepodařilo zjistit.

Neví se ani to, zda lživou informaci vypustil úmyslně, či zda pouze nedopatřením překroutil zprávy o smrti vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945), který podle nacistické propagandy „padl za vlast v boji proti bolševickým hordám při obraně Říšského kancléřství“.

Nebylo by na tom nic divného, spousta lidí si tehdy myslí, že Hitlerova smrt znamená okamžitý konec války. Reakce Přerovanů jsou spontánní.

Ve městě zavlají československé i sovětské vlajky a trikolóry, německé nápisy jsou strhávány, lidé se scházejí na náměstí, jak jim doporučil neznámý hlasatel v rozhlase. Zpívá se hymna, někde jsou dokonce vztyčeny barikády.

Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM
Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM

Kapitulace se zvrhne v boje

Někteří Němci to vítají téměř s úlevou. Jsou dlouhými boji vysílení a jistě se těší domů. Proto se do rukou Přerovanů dostává také poměrně značné množství ručních zbraní, jež jejich vlastníci rádi odevzdali, dokonce mají i několik motorových vozidel a děl.

Nastalý zmatek se snaží řešit Revoluční okresní výbor i Revoluční místní národní výbor vedený profesorem přerovského gymnázia Janem Machovcem (1895–1945).

Mezi vojskem se však brzy rozšíří zpráva, že jde o planý poplach, a na mnoha místech vypuknou potyčky. Vedení odvážných Přerovanů se ujme partyzánská skupina Josef. Ukořistěnými auty jsou do města přivezeni z okolí další partyzáni.

Těžké boje probíhají hlavně v okolí nádraží, ale také ve východní části města a u vesnice Předmostí, která je dnes součástí Přerova.

Mapa přerovského povstání
Mapa přerovského povstání

Nádraží nedáme!

Mezi hrdiny přerovského povstání patří i železničáři, kterým se podaří odpojit lokomotivu od vlaku plného německých a maďarských vojáků.

Samotnou lokomotivu, ozdobenou československými symboly pak pošlou směrem k Olomouci, aby zde šířila radostnou zprávu o konci války. Vojáci, kteří jsou z vlaku vyhnáni, se musejí vzdát a své zbraně odevzdat statečným zaměstnancům nádraží.

Krátce po poledni se však situace pro Přerovany zhoršuje. Na nádraží začne hořet, v plamenech umírá posunovač Josef Frgal a strojvůdce Maxmilián Kreml.

Do města se navíc začínají stahovat německé posily, třeba motorizovaná jednotka 1. tankové armády, či jednotky zbraní SS z Olomouce a Bystřice pod Hostýnem.

Těm se mimo jiné podaří u nádraží obklíčit skupinu železničářů, kteří se musejí stáhnout a hledat záchranu mezi partyzány v lesích, nebo u obyvatel blízké vesnice Dobrčice.

Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.
Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.

Němcům pomohou kulomety

Zprvu se daří partyzánské skupině Tolstoj, jejíž členové odzbrojují příslušníky wehrmachtu a s pomocí místních obyvatel připraví o život několik desítek německých vojáků.

Ani oni však nedokážou po asi dvouhodinovém boji nadále vzdorovat narůstajícímu počtu nepřátel a stahují se do lesů.

Přijíždí pohotovost wehrmachtu, která začíná okamžitě budovat stanoviště pro kulomety na Komenského ulici i na vyvýšenině u přerovského zámku, odkud pak odstřeluje město. Po dobytí radnice Němci zatknou i doktora Machovce.

Další zatčení občané jsou odvedeni do budov gymnázia a obchodní akademie. Kolem šesté hodiny večerní je dobojováno, na ulicích leží asi tři desítky mrtvých Přerovanů. To ale Němcům nestačí, viníci musejí být potrestáni. Je proto vyhlášeno stanné právo a rozjede se vlna zatýkání.

Rakve obětí přerovského povstání
Rakve obětí přerovského povstání

Výslechy a popravy

Celé povstání má hrozivou dohru. Rukou Přerovanů ten den sice zemřelo asi 50 Němců a Maďarů, cena za tento úspěch je ale vysoká.

Desítky místních jsou na příkaz státního ministra pro protektorát Karla Hermanna Franka (1898–1946) podrobeny brutálním výslechům.

Velitel přerovského gestapa Karl Streit je pro nedostatečně tvrdý postup odvolán a nahrazen vrchním velitelem moravské tajné vojenské policie Maxem Rauschem (1898–1947), kterému rozhodnost a tvrdá ruka rozhodně nechybějí.

Z asi stovky vyslýchaných je vybráno 21 povstalců. Ti jsou hned následujícího dne popraveni na vojenské střelnici v Lazcích u Olomouce. Poslední obětí se stane obchodník Josef Beneš, který zemře na následky krutého výslechu.

O týden později, 8. května, Němci ustupují před Rudou armádou směrem k Olomouci. Ještě předtím však vyhodí do povětří mosty přes Bečvu, elektrárnu, telefonní ústřednu a vodárnu.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Karolína Sýkorová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml