Domů     Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
Přerovské povstání: Oslavy míru se zvrhnou v krveprolití
12.9.2019

Heslo „Válka je u konce!“ zní 1. května 1945 přerovskými ulicemi. „Říkali to v rozhlase,“ dodávají nadšení obyvatelé moravského města. Tato informace jim rozproudí krev a mají to odnést přítomní němečtí a maďarští vojáci.

Ale do skutečného konce války zbývá ještě celý týden. Tohle nemůže skončit dobře…

Pro svou strategickou polohu je Přerov oceňován už odedávna. V druhé polovině 19. století se navíc stane důležitým železničním uzlem.

Jeho pozitiva si dobře uvědomuje i vedení zbytků německé armády, které sem začne na jaře roku 1945 stahovat své vojáky i civilní německé obyvatelstvo, aby je evakuovalo na západ. Z opačné strany se totiž valí Rudá armáda.

Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.
Ticho před bouří. V první květnový týden veškeré německé nápisy z obchodů postupně zmizí.

Město zaplaví letáky

V okolí Přerova v té době operují některé skupiny odboje. Ač značně zredukované dlouhou okupací a terorem, jejich členové jsou plni odhodlání.

Od září 1944 to byla zejména 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky pod velením majora Dajana Bajanoviče Murzina (1921–2012).

Právě od ní přichází v březnu následujícího roku povel všem zdejším odbojovým skupinám k ozbrojenému povstání proti nepřátelům zdržujícím se v Přerově. Součástí byla i vylepování a distribuce letáků vyzývajících k odporu.

„S jarem se blíží osvobození s pomocí Rudé armády. Nastala doba, kdy je nutno, abychom se spojili k odboji proti německým nacistům a českým zrádcům.“

„Pamatujte si jména všech nacistů a jejich pomahačů. Nedejte fašistickým vrahům pokoje ani ve dne ani v noci.“ Tyto a jim podobné výzvy vídají Přerované v oněch osudných měsících roku 1945.

Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.
Rudá armáda sice osvobozuje Brno i Ostravu, do Přerova se dostane až o pár osudných dní později.

Rudá záře se blíží

Mezitím se Rudá armáda nezadržitelně blíží. 26. dubna je osvobozeno Brno, 30. dubna Ostrava. Na opačné straně protektorátu už od 17. dubna operuje americká armáda. Manévrovací prostor německých vojsk se zužuje.

Česká území jsou jejich posledním útočištěm, v té době je zde soustředěno stále přes milion vojáků a také ohromné množství těžké bojové techniky včetně asi dvou tisíc tanků a tisíce letadel.

Němci se stále upínají k tomu, že z této obtížné situace vyváznou, mnozí z nich své touhy soustředí na koleje vedoucí z Přerova. Místní jim ale odjezd nehodlají nijak ulehčit.

Posledního dubna je ustaven Okresní revoluční národní výbor a Revoluční místní národní výbor, které se pokusí převzít kontrolu nad chaotickou situací.

Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.
Češi na sklonku války nelení a s blížící se porážkou nacistického Německa i vtipkují.

Překvapivá zpráva

Ráno 1. května 1945 se v Přerově éterem line překvapující zpráva, že Německo kapitulovalo! Hlasatel provolává slávu republice a vyzývá místní, aby se shromáždili na náměstí. Kdo byl oním poslem naoko šťastných zpráv, se nikdy nepodařilo zjistit.

Neví se ani to, zda lživou informaci vypustil úmyslně, či zda pouze nedopatřením překroutil zprávy o smrti vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945), který podle nacistické propagandy „padl za vlast v boji proti bolševickým hordám při obraně Říšského kancléřství“.

Nebylo by na tom nic divného, spousta lidí si tehdy myslí, že Hitlerova smrt znamená okamžitý konec války. Reakce Přerovanů jsou spontánní.

Ve městě zavlají československé i sovětské vlajky a trikolóry, německé nápisy jsou strhávány, lidé se scházejí na náměstí, jak jim doporučil neznámý hlasatel v rozhlase. Zpívá se hymna, někde jsou dokonce vztyčeny barikády.

Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM
Srocený dav u Městského domu na Náměstí TGM

Kapitulace se zvrhne v boje

Někteří Němci to vítají téměř s úlevou. Jsou dlouhými boji vysílení a jistě se těší domů. Proto se do rukou Přerovanů dostává také poměrně značné množství ručních zbraní, jež jejich vlastníci rádi odevzdali, dokonce mají i několik motorových vozidel a děl.

Nastalý zmatek se snaží řešit Revoluční okresní výbor i Revoluční místní národní výbor vedený profesorem přerovského gymnázia Janem Machovcem (1895–1945).

Mezi vojskem se však brzy rozšíří zpráva, že jde o planý poplach, a na mnoha místech vypuknou potyčky. Vedení odvážných Přerovanů se ujme partyzánská skupina Josef. Ukořistěnými auty jsou do města přivezeni z okolí další partyzáni.

Těžké boje probíhají hlavně v okolí nádraží, ale také ve východní části města a u vesnice Předmostí, která je dnes součástí Přerova.

Mapa přerovského povstání
Mapa přerovského povstání

Nádraží nedáme!

Mezi hrdiny přerovského povstání patří i železničáři, kterým se podaří odpojit lokomotivu od vlaku plného německých a maďarských vojáků.

Samotnou lokomotivu, ozdobenou československými symboly pak pošlou směrem k Olomouci, aby zde šířila radostnou zprávu o konci války. Vojáci, kteří jsou z vlaku vyhnáni, se musejí vzdát a své zbraně odevzdat statečným zaměstnancům nádraží.

Krátce po poledni se však situace pro Přerovany zhoršuje. Na nádraží začne hořet, v plamenech umírá posunovač Josef Frgal a strojvůdce Maxmilián Kreml.

Do města se navíc začínají stahovat německé posily, třeba motorizovaná jednotka 1. tankové armády, či jednotky zbraní SS z Olomouce a Bystřice pod Hostýnem.

Těm se mimo jiné podaří u nádraží obklíčit skupinu železničářů, kteří se musejí stáhnout a hledat záchranu mezi partyzány v lesích, nebo u obyvatel blízké vesnice Dobrčice.

Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.
Němci za sebou při ústupu vyhazují mosty do povětří. Železniční most sice zničili, ne však zcela.

Němcům pomohou kulomety

Zprvu se daří partyzánské skupině Tolstoj, jejíž členové odzbrojují příslušníky wehrmachtu a s pomocí místních obyvatel připraví o život několik desítek německých vojáků.

Ani oni však nedokážou po asi dvouhodinovém boji nadále vzdorovat narůstajícímu počtu nepřátel a stahují se do lesů.

Přijíždí pohotovost wehrmachtu, která začíná okamžitě budovat stanoviště pro kulomety na Komenského ulici i na vyvýšenině u přerovského zámku, odkud pak odstřeluje město. Po dobytí radnice Němci zatknou i doktora Machovce.

Další zatčení občané jsou odvedeni do budov gymnázia a obchodní akademie. Kolem šesté hodiny večerní je dobojováno, na ulicích leží asi tři desítky mrtvých Přerovanů. To ale Němcům nestačí, viníci musejí být potrestáni. Je proto vyhlášeno stanné právo a rozjede se vlna zatýkání.

Rakve obětí přerovského povstání
Rakve obětí přerovského povstání

Výslechy a popravy

Celé povstání má hrozivou dohru. Rukou Přerovanů ten den sice zemřelo asi 50 Němců a Maďarů, cena za tento úspěch je ale vysoká.

Desítky místních jsou na příkaz státního ministra pro protektorát Karla Hermanna Franka (1898–1946) podrobeny brutálním výslechům.

Velitel přerovského gestapa Karl Streit je pro nedostatečně tvrdý postup odvolán a nahrazen vrchním velitelem moravské tajné vojenské policie Maxem Rauschem (1898–1947), kterému rozhodnost a tvrdá ruka rozhodně nechybějí.

Z asi stovky vyslýchaných je vybráno 21 povstalců. Ti jsou hned následujícího dne popraveni na vojenské střelnici v Lazcích u Olomouce. Poslední obětí se stane obchodník Josef Beneš, který zemře na následky krutého výslechu.

O týden později, 8. května, Němci ustupují před Rudou armádou směrem k Olomouci. Ještě předtím však vyhodí do povětří mosty přes Bečvu, elektrárnu, telefonní ústřednu a vodárnu.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Karolína Sýkorová. Pro web upravil: Miroslav Horký
reklama
Související články
Historie
Ztracení princové uprostřed války růží: Skončí jejich životy v obávaném Toweru?
Venku panuje parno, dělníci v blízkosti Westminsterského opatství ale musí pokračovat v práci. Jeden z nich narazí na zvláštní dřevěnou bednu, která se nachází v třímetrové hloubce. Nález v sobě neukrývá zlato, ale kosti a možná pěkně cenné! Nový anglický panovník Karel III. (*1948) si získává obdiv historiků, povolí jim totiž přístup do královské krypty. […]
Historie
Krušný osud knížete Jaromíra: Probodnut při velké potřebě!
Promrzlý Přemyslovec Jaromír (?–1035) sedí v místnůstce, o které se bude jednou říkat, že „i císař pán tam musí chodit pěšky.“ Je mu kolem 60 let, místo očí zejí dva důlky, jako malého ho vykastrují a projde si dlouhým vězněním…   Na jeden lidský život až příliš krutostí. Ta nejhorší ho teprve čeká. Knížecího trůnu […]
Historie
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Historie
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
reklama
zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
věda a technika
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Mořské panny: Patří jen do pohádek, nebo opravdu existují?
enigmaplus.cz
Mořské panny: Patří jen do pohádek, nebo opravdu existují?
Mořské panny mají být postavy vyskytující se tak maximálně v mýtech a dílech spadajících do žánru fantasy. Alespoň si to myslí drtivá většina lidí. Jenže opravdu to tak je? V posledních letech se dosl
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy