Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle!
Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný!
Samozřejmě nejde o žádné triky nebo čáry, jen o fyziku a základní vlastnosti světla. Když totiž světlu takto zatarasíte cestu a může procházet jen malou štěrbinou, nastává tzv. dírkový efekt, nazývaný také jako pinhole (z angl. doslova „efekt špendlíkové dírky“).
Při pohledu přes malý otvor se radikálně sníží množství světla, které dopadá na sítnici. Přesněji tedy okrajové a nezaostřené paprsky jsou blokovány a projde jen úzký proužek těch přímých, které dopadnou na zadní část oka. Obraz díky tomu vidíme ostřejší!
Oči jako dalekohled
Je to podobné, jako když mžouráme očima, v domnění, že tak zaostříme na nějaké vzdálenější objekty. Žádné cílené ostření tu v tomto případě nefunguje!
Pokud se nám zdá, že to skutečně pomohlo, prostě jsme jen pomocí přivřených víček a řas vytvořili dírkový efekt.
Když je někdo krátkozraký a nedaří se mu zaostřit na daleké objekty, právě skrz malý otvor tak může do dálky vidět lépe i bez úpravy dioptrií.
A jakou pomůcku zvolit? Nejlépe tzv. dírkované či stenopeické brýle, které mají namísto čoček plastové plátky připomínající řešeto. Pokud nemáte více než třeba 6 dioptrií, měly by pro vás předměty v okolí nabýt jasných a ostrých obrysů!
Když nevšední brýle testují vědci na desítkách dobrovolníků, potvrdí se, že v nich skutečně vidí o něco lépe. Tím však zázračná moc končí…
Nevěřte na zázraky!
Výrobci dírkovaných brýlí často slibují, že se pravidelným nošením (spolu se správnými cviky) oko naučí znovu pracovat se zaostřovacími svaly. A že náš zrak se zlepší natrvalo! K tomu jsou ale odborníci spíš skeptičtí.
Jakmile tyto podivné brýle sundáme, paprsky budou na sítnici dopadat zase stejně jako předtím a efekt zmizí! Obraz budeme mít znovu rozmazaný, vnímání zrakových vjemů v mozku se totiž nijak trvale nezmění.
Dírkované brýle se však skvěle využijí třeba při určování očních vad. Pokud vám obraz na dálku zaostří, vaším problémem je krátkozrakost. Pokud ne, máte ještě jinou vadu či onemocnění.
Na běžné nošení se však nehodí, hlavně proto, že v nich rozhodně neuvidíte do stran!
Dírka v krabici
Brýle nepotřebujete? Zkuste si tedy jiné kouzlo. V uzavřené krabici, schránce anebo i celé (temné) místnosti vyvrtejte do jedné ze stěn malou dírku. Tou bude dovnitř pronikat světlo a obraz z vnějšku se promítne na protější stěnu.
Podle velikosti místnosti i otvoru může být různě velký i ostrý, vždy bude ale převrácený vzhůru nohama!
Zajímavého efektu se všimne už ve starověku čínský filozof Mo Ti (479–381 př. n. l). a princip popisuje také Aristoteles (384–322 př. n. l.).
Zařízení je později nazváno camera obscura (temná komora) a v minulosti se s oblibou používalo k řadě činností – od pozorování zatmění Slunce přes obkreslováni obrazů na zeď až k jednoduchému fotografování!
Takovému fotoaparátu, který má namísto objektivu jen dírku, se říká „pinhole kamera“.