Domů     Přehledně: Neuvěřitelné rekordy hmyzí říše!
Přehledně: Neuvěřitelné rekordy hmyzí říše!
15.10.2019

Hmyz patří mezi nejpočetnější skupinu živočichů, která obývá všechny suchozemské biotopy a představuje téměř polovinu všech existujících organismů na Zemi. Co jste o této početné skupině zaručeně nevěděli? 

Skupina hmyzu patří mezi nejpočetnější živočichy vůbec, v současné době známe asi milion druhů. Jeho první zástupci se na naší planetě objevili již v prvohorním siluru, před více než 400 miliony let. Jako první živočichové opustili vodu a začali žít na souši.

Ve stejné době se objevily také první suchozemské rostliny. Podle vědců začal právě hmyz se zelenými rostlinami utvářet nejstarší suchozemské ekosystémy. Také se jednalo o první skupinu živočichů, kteří začali aktivně létat.

Pravěký gigant

Jedním z největších zástupců hmyzu v historii byla obří prvohorní pravážka Meganeura monyl. Jednalo se o dravý létající hmyz, který obýval naši planetu před 300 miliony let. Rozpětí jeho křídel dosahovalo neuvěřitelných 75 centimetrů.

Vědci si proto kladli otázku, jak mohl tento hmyz dosáhnout tak obřích rozměrů. Velkou roli hrál s největší pravděpodobností vyšší obsah kyslíku v atmosféře a tlakové podmínky.

Kvůli omezené dýchací soustavě ale ve srovnání s obratlovci nedosáhl tak velkých rozměrů.

Rozpětí pravážky dosahovalo 75 cm.
Rozpětí pravážky dosahovalo 75 cm.

Nejtěžší:

Zlatohlávek goliáš (Goliathus goliathus)

Mezi nejtěžší druhy hmyzu patří hlavně brouci z čeledi Scarabaeidae. Za rekordmana je ale považován zlatohlávek goliáš, který žije v rovníkových pralesích Afriky, kde se živí hlavně mízou stromů, rostlin nebo ovocnými šťávami.

Své největší velikosti dosahují v larválním stadiu, ve kterém mívá hmotnost přes 100 gramů, dospělí brouci mají jen poloviční hmotnost.

Rekord v dospělém stadiu drží titán obrovský (Titanus giganteus), který může měřit téměř 17 cm (bez nohou a tykadel) a váží přibližně 65 gramů.

Zlatohlávek žije hlavně v rovníkové Africe.
Zlatohlávek žije hlavně v rovníkové Africe.

Nejdelší:

Phobaeticus serratipes

Mezi nejdelší hmyz na světě patří tzv. strašilky, o kterých ale máme jen velmi málo informací. Strašilky totiž vypadají jako větvičky nebo listy, takže se dají velmi snadno přehlédnout.

Unikátní jsou jejich vajíčka, která mají křidélka podobně jako semena některých rostlin a využívají ke svému rozšiřování vítr. Nejdelší jedinec byl popsán v roce 2008 a s nataženýma nohama dosáhl neuvěřitelných 56,7 centimetru.

Mnoho druhů strašilek ztratilo schopnost létat, jejich křídla jsou zkrácená nebo zcela zakrnělá. Mají ale unikátní schopnost regenerace a dokážou tak zčásti nahradit třeba i utrženou končetinu.

Nejdelší strašilka měřila 56,7 cm.
Nejdelší strašilka měřila 56,7 cm.

Nejrychlejší (na souši):

Šváb americký (Periplaneta americana)

Z více než milionu druhů je velmi těžké určit, kdo ze zástupců hmyzu dokáže při svém pohybu vyvinout nejvyšší rychlost. Na zemi patří k nejrychlejším šváb americký.

Jednomu z exemplářů byla změřena rychlost 5,4 km/h, za jednu vteřinu tak dokáže překonat 50x délku svého těla. Člověk by ve stejném poměru musel běžet rychlostí 330 km/h.

Švábi dávají přednost teplým, vlhkým prostorům, většinou se pohybují po temných místech a zákoutích. Je prokázáno, že patří mezi přenašeče nemocí. Švábi produkují chemické látky, díky kterým zůstávají pohromadě ve skupinách.

Nepopulární švábi patří k nejrychlejšímu hmyzu.
Nepopulární švábi patří k nejrychlejšímu hmyzu.

Nejrychlejší (ve vzduchu):

Australská vážka druhu (Austrophlebia costalis)

Tato australská tmavá vážka z čeledi Telephlebiidae se žlutými skvrnami na těle dokáže na krátkém úseku vyvinout rychlost až 58 km/h a zapsala se tak do Guinessovy knihy rekordů.

Aby vážka byla schopná vyvinout takovou rychlost, musí svými křídly udělat 100–150 kmitů za sekundu. Je zajímavé, že pro lepší manévrování mává vážka předními i zadními křídly současně. Rychlost z ní dělá také skvělého lovce.

Do jejího jídelníčku patří komáři nebo mouchy, které loví přímo za letu. Během jedné hodiny je tak schopna chytit a sníst až 50 mušek.

Vážka může letět rychlostí až 58 km/h,
Vážka může letět rychlostí až 58 km/h,

Nejsilnější:

Nosorožíci (Dynastinae)

Mezi nejsilnější hmyz v poměru ke svým rozměrům jsou zřejmě brouci ze skupiny Sacarbeidae. Experimentu byli podrobeni například tropičtí nosorožíci, kteří dokázali unést až 850x více, než sami váží.

Kdyby tuto hmotnost měl držet člověk, nesl by na zádech závaží o hmotnosti 70 tun. Tito brouci se dají také snadno rozpoznat charakteristickým rohem, který samci používají v zápasech se svými soupeři.

Najít je ale není snadné, patří mezi noční druhy a v přírodě se objevují pouze mezi červnem a červencem.

Nosorožíci spolu bojují podobně jako jeleni.
Nosorožíci spolu bojují podobně jako jeleni.

Nejdelší život:

Krascovití (Buprestidae)

Krascovití patří mezi největší čeleď brouků, existuje asi 15 000 popsaných druhů. Jejich larvy se živí na kořenech, kmenech a listech a jsou tak vážnými škůdci, kteří způsobují rozsáhlé škody.

Například larva severoamerického krasce Buprestis aurulenta dokáže i v nepříznivých podmínkách přežít několik desítek let.

Krascovití mohou žít i několik let.
Krascovití mohou žít i několik let.

Nejkratší život:

Jepice obecná (Ephoron virgo)

Nejkratší život prožívá ve své dospělosti jepice. Nedospělá vodní stadia mohou žít 3–4 roky, okřídlení dospělci ale mají zakrnělou trávicí soustavu a nepřijímají potravu. Proto umírají zpravidla po několika hodinách života.

Mezi dospělcem a larvou je ještě stadium subimaga, což je okřídlená larva. Toto stádium obvykle trvá jen několik minut, některé druhy se mohou v této fázi i pářit.

Okřídlení jedinci žijí jen několik hodinách.
Okřídlení jedinci žijí jen několik hodinách.

Nejplodnější:

Mšice zelená

Mšice se řadí mezi polokřídlý hmyz, který se živí paraziticky na rostlinách sáním rostlinných šťáv. Patří mezi nejplodnější organismy na světě. Množí se pohlavně nebo partenogeneticky (vajíčka se vyvíjejí bez oplození samcem).

Vylíhlé mšice jsou pak vlastně genetickými klony své matky a mohou se z ní vylíhnout biliony mšic. Nebýt jejich vysoké úmrtnosti vlivem přírodních i fyzikálních faktorů, dosáhla by hmotnost potomků jediné mšice až 822 milionů tun.

Mšice by tak pokryly celou zeměkouli souvislou vrstvou do neuvěřitelné výšky 150 kilometrů.

Během páření se může vylíhnout biliony mšic.
Během páření se může vylíhnout biliony mšic.

Nejhlasitější:

Africká cikáda (Brevisana vervis)

Přeborníci v hlasitosti jsou nepochybně samci cikád. Jejich zvuk vzniká oscilací membrán a kmitů, kterých bývá i několik set za vteřinu. Zvuk pak zesiluje rezonanční komůrka, umístěná přímo za membránami.

Tento zvuk je prý možné rozlišit až do vzdálenosti 400 metrů. Vědci z Princetonské univerzity v New Jersey měřili hlasitost, vydávanou několika tisíci jedinců.

Ve vzdálenosti 18 metrů od stromu naměřili 80–100 decibelů, což je více než například u jedoucího automobilu. Jistý druh africké cikády produkoval na vzdálenost 50 cm dokonce zvuk o síle 106,7 decibelu.

Cikáda dokáže produkovat zvuk o síle až 106,7 decibelů.
Cikáda dokáže produkovat zvuk o síle až 106,7 decibelů.

Nejnebezpečnější:

Komár rodu Anopheles

Jeden z nejobávanějších živočichů je nejspíše komár rodu Anopheles. Do tohoto rodu náleží více než čtyři sta druhů. Jedná se o nechvalně známého přenašeče parazitů rodu zimnička, každý rok totiž zabije miliony lidí v tropické Africe.

Nebezpečná je především samička komára, která se živí krví teplokrevných živočichů a rozšiřuje obávanou malárii. Nákaze přenesené komárem dodnes údajně podlehne jeden člověk každých 10 vteřin.

V subsaharské části Afriky umírá na malárii ročně 1–3 miliony lidí a až 500 milionů je každý rok infikováno.

Kvůli komárovi umírá na světě mnoho milionů lidí.
Kvůli komárovi umírá na světě mnoho milionů lidí.

Největší škůdce:

Saranče všežravá (Schistocerca gregaria)

Škody především na zemědělských produktech má na svědomí saranče všežravá, která obývá polopouštní oblasti Středního východu, Afriky a západní Asie. Za jediný den dokáže spořádat tolik potravy, kolik sama váží. Pro představu:

hejno o 50 milionech jedinců dokáže sežrat množství potravy, která by vystačila pro 2500 lidí na celý rok. Aby se ale mohla sarančata rozmnožovat, potřebují dostatek světla, denní teploty okolo 30–35 °C a výrazný noční pokles teploty.

Hejno o 50 milionech jedinců dokáže sežrat množství potravy, která by vystačila pro 2500 lidí na celý rok.
Hejno o 50 milionech jedinců dokáže sežrat množství potravy, která by vystačila pro 2500 lidí na celý rok.

Největší skokan:

Blecha obecná (Pulex irritans)

Blecha obecná byla v českých zemích i v celé Evropě mezi 14.–19. stoletím nejrozšířenějším, a také nejnebezpečnějším parazitem. Na člověka se zřejmě přenesla při domestikaci psa, nejrizikovější byl ale přenos z krys, který způsoboval velké morové rány.

Rekordy blechy drží pro své ohromující skoky.

Díky svým dobře vyvinutým stehnům a kyčlím dokáží vyvinout dostatečnou sílu ke skoku až do vzdálenosti 35 cm, čímž 130x překoná výšku svého těla a vystaví se přitom přetížení 200 G. Pro porovnání, trénovaní astronauti zvládnout 10G.

Blecha dokáže doskočit až 35 cm daleko.
Blecha dokáže doskočit až 35 cm daleko.

Nejjedovatější:

Puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria)

Tento kovově zelený brouk produkuje jed, jehož účinky jsou srovnatelné s účinky bojové látky yperitu.

Látka kantharidin, kterou v sobě obsahuje, má ale i silné afrodiziakální účinky, proto se již od starověku používali sušení a drcení puchýřníci k výrobě různých nápojů lásky. Prášek se ale stává při větším množství smrtelným zabijákem.

Ne nadarmo byl ve starověku a středověku oblíbeným jedem travičů. Na předávkování údajně zemřel španělský král Ferdinand II. Aragonský.

Největší rozpětí křídel:

Tyza velká (Thysania agrippina)

První místo v rozpětí křídel drží noční motýl s podivným jménem tyza velká, které vědci naměřili rozpětí křídel až 33 cm. Přestože se jedná o tak velkého motýla, díky své noční aktivitě zůstává jeho život vědcům nadále ukrytý.

Dosud se tak přesně neví, jakými rostlinami se živí jeho housenky, pravděpodobně se ale jedná o listy sapanovitého dřeva. Má také dokonalé maskování. Ve chvíli, kdy svá roztažení křídla přitiskne na kmen stromu, okamžitě splyne s pozadím. Případní predátoři tak nemají šanci ho zrakem odhalit.

Tyza velká dokáže dokonale splynout s prostředím.
Tyza velká dokáže dokonale splynout s prostředím.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Věda a technika
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Věda a technika
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
reklama
věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského