Tunisko, omývané vodami Středozemního moře, pro Evropana představuje exotickou africkou zemi, jež je přitom od Evropy vzdálená pouze něco přes 100 km.
Zatímco sever země je převážně zelený a hornatý, na jihu hory přechází v plochou kamenitou krajinu, která se nakonec mění v Saharu, největší poušť světa. Co jste o Tunisku dosud určitě nevěděli?
Hlavní etnickou skupinou jsou arabsko-berberští míšenci, kteří tvoří 98 % populace. Berbeři jsou původním prastarým národem severní Afriky, z nichž někteří na jihu Tuniska dodnes žijí v místnostech vyhloubených do skály, bez přívodu vody a plynu.
Berberským unikátem je vesnice Ksar Haddada, jež se proslavila jako kulisa při natáčení filmu Hvězdné války.
Režisér George Lucas (*1944) byl touto vesničkou a krajinou natolik fascinován, že po nedalekém berberském městě Tataounie dokonce pojmenoval i fiktivní planetu ve svém filmu. Někteří Berbeři žijí ještě v jiném typu obydlí. Jsou to tzv.
obydlí troglodytů, nacházející se v oblasti vesnice Matmata. Tyto příbytky jsou také vyhloubené do skal. Rozdíl je však v tom, že obydlí troglodytů jsou vyhloubená směrem dolů.
Lze si je tedy představit jako díry v zemi, které jsou dokola obklopené skalními stěnami s vydolovanými místnostmi.
Tradiční pokrmy a nápoje
Typickým jídlem v Tunisku je kuskus na mnoho způsobů. Připravuje se ve speciálním hrnci a podává se zeleninou, masem či rybou. V tuniské kuchyni je patrný vliv kuchyně arabské – servíruje se skopové, jehněčí, kozí a drůbeží maso.
Místní kuchyně je ovlivněna i národní kuchyní Turecka a Středomoří. Vynikající má být červený olivový olej, rajčatová jádra a pasta z ostrých sušených paprikových lusků harissa.
V restauracích si lze objednat Salad Meschoui, což jsou pražená rajčata, paprika, česnek, cibule, vše najemno nasekané a podávané s tuňákem a vejcem natvrdo.
Oblíbenou tuniskou polévkou je pak schorba. Přestože muslimové alkohol vesměs nepijí, Tunisko produkuje velmi kvalitní vína, specifické likéry a pálenky.
Mezi bílá vína patří Blanc de Blanc, suché bílé víno, které se hodí ke všem rybím pokrmům, Sidi-Rais, ovocné bílé víno a Muscat De Kelibia, které je vhodné jako aperitiv.
Mezi červenými víny je možné zvolit Magon, těžké červené víno nebo Pinot, lehčí červené víno. Z likérů a pálenek lze doporučit Thibarine, datlový likér, který se podává na závěr jídla, nebo Boukhu, čirou a silnou pálenku z fíků.
Tajemné oázy
Jedním z největších lákadel Tuniska jsou horské oázy. Říká se, že nejkrásnější z nich je Chebika, která prý působí jako z pohádky.
Zde si za pár eur můžete pronajmout průvodce, který vás přes horské hřebeny převede do palmami obklopené oázy s tyrkysově modrou vodou a vodopádem. Zamířit je možné také do oázy Ksar Ghilane, která se nachází v srdci severní části Sahary.
Strávení noci pod hvězdami na tomto místě má být podle turistických průvodců jako vystřižená z dětských dobrodružných knížek! Celé oáze dominuje vysoká věž, z níž je možné hledět za hradbu palem na všeobklopující Saharu.
Jak na obchodníky?
Většina věcí, které se prodávají v tuniských dinárech, vás vyjde výhodněji než u nás. V některých místech dokonce i o více jak polovinu. Dost ale záleží na vašem umu. Na místních trzích a v obchůdkách totiž většinou nemáte dané pevné ceny.
A právě to je váš prostor smlouvat. Pravidlem číslo 1 pro výhodnou koupi je „nestydět se dohadovat“! Obchodníci, vyzbrojeni řadou výmluvných frází, totiž dychtivě čekají, až se na cenu zeptáte. A odpovědí často bývá přemrštěná částka.
Pro zpříjemnění smlouvání vám někdy dokonce přinesou i gratis kafíčko. Pokud je obchodník neústupný, cenu nechce snížit a váš zdravý rozum vám říká, že je opravdu hodně nadsazená, odejděte.
Nebojte, obchodník vás většinou po chvíli i se zbožím doběhne na ulici a prodá vám ho za cenu, kterou jste požadovali.