Skip to content

Předpověděl básník Heinrich Heine zkázu v podobě holocaustu?

Davy lidí spěchají ke vzdálenému světlu. Ne, tohle není žádná betlémská hvězda. V dálce se rozhořívá mohutný oheň, který nacisté živí spisy uznávaných autorů. Mají podle nich jednu vadu. Jsou to Židé.

V popel se mění díla světového významu…

Německý básník Heinrich Heine (1797 – 1856) říká v roce 1822 památnou větu na adresu všech likvidátorů písemností: „Tam, kde se pálí knihy, dojde nakonec i na pálení lidí!“ Tehdy samozřejmě netuší, že jeho prorocká slova se o více než století později beze zbytku naplní – nacisté pálí závadné knihy a poté i mrtvoly v koncentračních táborech.

V roce 1933 už Evropa cítí předzvěst budoucí apokalypsy. Začíná zřejmě největší veřejné pálení knih, které se stává předehrou pro dosud nevídaný světový konflikt…

2
Nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels vyzývá k ničení židovských spisů.

Noc se mění v den

V noci 10. května 1933 je po celém Německu světlo, jako by byl nejjasnější den. Ve 34 univerzitních městech zažíhají studenti společně s nacistickými funkcionáři ohně. Spěchají k nim nadšené zfanatizované davy lidí z blízka i z daleka.

V Berlíně poslouchá proslov nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse (1897 – 1945) dokonce 40 tisíc lidí!

ADN-ZB/Archiv Bücherverbrennung durch die Hitlerfaschisten am 10.5.1933 in Hochschulstädten Deutschlands. Organisierte Vernichtung von Werken der Klassiker des Marxismus-Leninismus, der Führer der deutschen Arbeiterbewegung und Werke der deutschen National- und der Weltliteratur. Die beschlagnahmtem Bücher werden auf einem Wagen gesammelt und zur Verbrennung auf den Opernplatz in Berlin gefahren.
Nakládají se knihy, které brzy lehnou popelem.

Hoří židovské spisy

„Židovský intelektualismus je mrtvý,“ hřímá Goebbels před rozvášněnými lidmi. Jeho řeč vysílá v přímém přenosu i německý rozhlas. „Zlikvidujte všechny pozůstatky minulosti,“ vyzývá Goebbels studenty i ostatní.

Všichni nadšeně zpívají nacionalistické písně.

4
Hořící ohně s knihami mění 10. května 1933 noc v jasný den.

V plamenech se ocitají díla básníka Heinricha Heina, ale ani to fanatikům nestačí. Stejný osud potkají i spisy Alberta Einsteina, Sigmunda Freuda, Ericha Maria Remarqua, Liona Feuchtwangera, Fridricha Schillera a Bertolda Brechta. Proč?

Z jednoduchých důvodů, jsou to Židé!

5
Jako závadné jsou vyhodnoceny i spisy slavného autora Ericha Maria Remarqua.

Neodradí je ani déšť

Goebbels vyhlašuje v dubnu 1933 kampaň proti všemu neněmeckému, na mušce má hlavně židovské autory. Během osudné noci lehne popelem asi 25 tisíc svazků. Tam, kde zrovna prší, počkají si několik dní, až počasí umoudří.

Někde to zvládnou teprve v den letního slunovratu 21. června 1933.

Foto: bundesarchiv, flickr.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …