Skip to content
reklama
reklama

Pravěká záhada: Kam se poděly všechny samice?

Podle nálezů převážně samčích fosilií by to mohlo vypadat, že pravěkému světu zvířat vládli „muži“. Byl však poměr mezi pohlavími různých druhů savců v tomto období skutečně tak nevyvážený? Tato otázka je zřejmě mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Záhada nedala spát jako prvním vědcům z australské University of Adelaide, kteří se rozhodli podívat na celou věc pořádně zblízka. Zaměří se tehdy nejdříve na vzorky ze svých vlastních sbírek, u kterých studují pohlaví pomocí analýzy DNA.

Jako první přicházejí na řadu bizoni a ukáže se, že samčích pozůstatků je více, než by se dalo čekat. Po analýze všech použitelných vzorků tvoří jejich počet více než tři čtvrtiny z celkového množství.

Odvážné cesty

Proč je nalezených samců více, než samic? Jen těžko lze předpokládat, že by poměr pohlaví u prehistorických zvířat byl tak neuvěřitelně nevyvážený. Jedna z nejpřijatelnějších hypotéz, která by výsledky výzkumů mohla vysvětlit, je podle expertů odlišný životní styl samců a samic v pravěku.

Samci jsou tehdy zřejmě mnohem odvážnější a rádi se sami vydávají na dlouhé cesty, zejména v mladém věku, kdy opouštějí matriarchální stáda, která jim do té doby poskytovala bezpečí. Týká se to zejména mamutů.

Na svých cestách se často mohli dostat do nebezpečných situací, které následkem absence dřívějších zkušeností podcenili a ty se jim tak staly osudnými.

blank
Mamuti na svých cestách museli čelit různým nebezpečím, jedním z nich byli například lovci.

Stejné výsledky

Nejenom australští paleontologové, ale rovněž jejich kolegové ze Švédska docházejí k podobným výsledkům. Z celkem 95 mamutích pozůstatků je celých 69% samců. Ještě více je však pro vědce překvapivější převažující počet samčích ostatků u dávných předchůdců dnešních medvědů, téměř totožný poměr jako u mamutů totiž vykáže i 91 pozůstatků těchto dávných chlupáčů.

Tato zvířata se ale nesdružovala do stád a tak příčina musí být jiná, než u mamutů. Tuto nerovnováhu by podle vědeckého týmu mohlo vysvětlit například to, že medvědí samci se v dané době pohybují na mnohem větším prostoru, než samice a proto také umírají v širším teritoriu.

Větší a zajímavější

Ještě je však třeba vyjasnit jednu zvláštní okolnost. Rozdíl mezi nálezy ostatků samců a samic se snižuje v souvislosti s nadmořskou výškou. Odborníci se domnívají, že je to následkem menšího množství potravy, která se v takových místech vyskytuje a proto se v horách i samice musely pohybovat na rozsáhlejších plochách.

K objasnění nerovnováhy pohlaví v nižších nadmořských výškách pak existuje ještě další hypotéza, kterou experti připouštějí. Samčí ostatky jsou obvykle větší a hledači se tak v dřívějších dobách mohli zaměřit spíše na impozantněji působící pozůstatky, protože takové jsou pro sběratele mnohem atraktivnější a mají zájem je získat do svých sbírek.

Porovnání počtu vzorků, které vykazují takzvaný pohlavní dimorfismus (rozdílnost vzhledu a stavby těla mezi pohlavími) však nebylo natolik průkazné, aby tato teorie mohla být považována za skutečné vysvětlení.

blank
Jedna hypotéza se zaobírá možností, že pro hledače a sběratele dávných ostatků byly atraktivnější větší (samčí) pozůstatky, jako třeba u tohoto dávného bizona.

Výjimky, potvrzující pravidlo?

Australané jdou ve svých výzkumech ještě dále: spočítají pozůstatky samců a samic v databázích 4 největších přírodovědných muzeí na světě. Výsledek potvrdí dosavadní výzkum, je podobný jako u dosud zkoumaných druhů zvířat.

Přesto narazí mezi savci na několik výjimek, kterými jsou lenochodi, mravenečníci a netopýři, kde je naopak více samic. Zatímco u lenochodů a mravenečníků si vědci s vysvětlením nevědí rady, u netopýrů by mohl sehrát významnou roli fakt, že některé kolonie jsou tvořeny pouze samicemi.

blank
K výjimkám, kde existuje více nalezených samičích ostatků, patří například předchůdci dnešních mravenečníků.
Foto: www.libertaddigital.com, www.youtube.com, , www.worldatlas.com, www.crystalinks.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
S cizokrajnou láskou jsme našli společnou řeč
skutecnepribehy.cz

S cizokrajnou láskou jsme...

S Abdulem jsem se seznámila, když...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Astronomové detekovali bublinu plynu obíhající kolem superhmotné černé díry v centru naší Galaxie
21stoleti.cz

Astronomové detekovali bublinu plynu...

Pomocí radioteleskopu ALMA astronomové zachytili známky...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Bude o „Kolečko“ navíc?
nasehvezdy.cz

Bude o „Kolečko“ navíc?

Herečka Denisa...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...