Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem.
Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky.
Dominantní byli ptáci moa, ale v lesích žily obří husy a aptornisové a na obloze plachtili gigantičtí orli. Ale až doposud nikdo neslyšel o obřím papouškovi,“ říká profesor Trevor Worthy.
Ne tak úplně nový nález
Přestože je objev označován jako nový, ve skutečnosti byly kosti nalezeny na jihu Nového Zélandu již před 11 lety, byly však uloženy v depozitáři a od té doby se na ně jaksi pozapomnělo.
Pojídal ostatní papoušky?
Odborníci nyní zjišťují, jaký asi byl styl jeho života, např. čím se živil. „Vůbec největší papoušek Heracles měl bezpochyby také mohutný zobák, jímž mohl cokoli rozlousknout,” uvedl Mike Archer a Worthy dodal:
„Zřejmě se pohyboval po zemi a jedl hlavně semena a ořechy, mohl však ale také pojídat nejen obvyklou papouščí stravu, ale možná i jiné papoušky.“ Vzhledem k tomu, že na ostrově však neměl žádného přirozeného predátora, nebyl nejspíše agresivní a pro jiná zvířata nebezpečný.