Mobilní telefon má dnes 99 procent Čechů starších 16 let. U osob do 64 let jde v 90 procentech případů o smartphony…
Zírání do mobilu před spaním škodí spánku
Podle výzkumu Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) má problémy s usínáním 40 procent dospělé populace. A u velké části z nich za to bezesporu mohou špatné spánkové návyky. Jedním z nich je zírání na displej telefonu před spaním.
Výzkumů na toto téma již proběhlo nespočet. Výsledek? Není pochyb o tom, že mobilem v posteli se spánek zhoršuje. A to, i když budete sledovat něco uklidňujícího. Displej telefonu totiž vyzařuje modré světlo, které dokáže kardinálně zmást mozek.
Působí na něj podobně, jako ranní sluneční svit. A je těžké kvalitně spát, když si váš mozek myslí, že bystě měli vstávat.
Večery bez TikToku
Platforma Sleep Junkie si posvítila na spánkové návyky a jejich souvislost s koukáním do displeje před spaním. Ukázalo se, že záleží i na tom, co děláme a sledujeme. Jak jsou na tom sociální sítě? A může kvalitu spánku ovlivnit i to, na které jsme nejvíc?
Kupodivu ano. Ve fázi spánku REM (Rapid eye movement, česky rychlé pohyby očí) tráví dospěláci 90 až 120 minut, to je 20 až 25 procent doby spánku. A sociální sítě dokážou z tohoto potřebného času pořádný kus ukrojit.
Jste před spaním na TikToku? Vyplavuje se vám adrenalin, hormon vyměšovaný dření nadledvin, a také dopamin, který v mozku funguje jako neuropřenašeč. To je fajn – pokud byste zrovna neměli spát. Kvůli TikToku budete v REM fázi jen 14 procent doby spánku.
Jen o chlup lépe je na tom Instagram s 15,5 procenty a Snapchat s 16. Kupodivu nejlépe tak dopadá Facebook, po které se většina lidí na 20 procent v REM fázi vyškrábe.
Mobil a rakovina: Máme se bát?
Asi nejzapeklitější otázkou ohledně mobilů je, zda mohou způsobit rakovinu. Pokud čekáte, že vám v tomhle případě dáme jasnou odpověď ANO či NE, bohužel se nedočkáte.
Telefony zkrátka lidstvo používá příliš krátkou dobu na to, aby existoval průkazný výzkum pro jednu z variant.
Můžeme alespoň říct, že všechny používané frekvence spadají pod vysokofrekvenční záření, které není ionizující.
Již v roce 2004 Světová zdravotnická organizace konstatuje, že toto záření má tepelné účinky. Ovšem do této kategorie spadá třeba i televize.
A bonus: Víte, jak starý je první mobil?
První mobilní telefon představí roku 1982 Nokia. Jmenuje se Mobira Senator. Jenže váží 10 kilogramů, což místo mobilní spíše znamená pouze bezdrátový.
O rok později vyrukuje Motorola se svým Dynatacem 8000X. Za první mobil bývá považován spíš on.