Nad soutokem Odry a Ostravice se na jihovýchodním úpatí vrchu Landek rozprostírá areál největšího hornického muzea v České republice.
Pro své expozice si nemohlo vybrat lepší místo. Vždyť stojí na místě bývalého dolu Anselm, nejstaršího hlubinného dolu na území Ostravy.
Samotný vrch Landek i se svým okolím byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. 4. 12. 1993 zde bylo na svátek svaté Barbory, patrony havířů, otevřeno hornické muzeum.
V dole Anselm, který se tehdy jmenoval Ferdinand, začala těžba uhlím v roce 1782 tzv. štolováním, v roce 1835 se přešlo na hlubinné dolování. V roce 1843 jej koupil Salomon Mayer Rotschild a přejmenoval jej podle svého syna na Důl Anselm.
Důl ve své historii změnil jméno ještě několikrát. Za německé okupace nesl jméno Petershofen (Petřkovice, část Ostravy, v níž se důl nachází), po osvobození byl na krátkou dobu opět Anselmem, než dostal 16. 7. 1946 jméno prvního československého prezidenta.
Důl Masaryk však přežil jen do Silvestra roku 1951, kdy se stal Dolem Eduard Urx po nacisty umučeném komunistickém novináři a spisovateli.
Těžba v dole byla ukončena 2. 8. 1991 a v roce 1992 byla zasypána jeho těžební jáma.
Muzeum začalo vznikat ještě v závěrečné fázi provozu dolu od roku 1987. Zpočátku bylo jeho úkolem zachraňovat a shromažďovat důlní techniku, dokumenty a fotografie, postupně se zde shromažďovaly i různé artefakty spojené s důlní činností.
Základní fakta o podzemní expozici:
celková délka štol: 250 m
hloubka jámy: 620 m
výška těžní věže: 40 m