Co je pravdy na tom, že v cigaretách je smrtelně jedovaté polonium nebo třeba formaldehyd, jehož puch patří spíše na pitevnu? A vážně je tak těžké s kouřením přestat? EpochaPlus.cz vám poodhalí taje cigaret!
Možná jste se právě rozhodli, že „tahle krabička“ je ta poslední. Gratulujeme a budeme vám držet palce. Napoprvé se tenhle krok definitivně podaří ale jen třem lidem ze 100. S odbornou pomocí je ale už úspěšnost 44procentní.
Povídačku o tom, že každý přestane s kouřením, kdy se mu zamane, tak můžeme rovnou hodit do škatulky s nápisem „nepravdy“. Jakým dalším omylům o kouření jste podlehli?
Určitě přiberu na váze!
Říká se, že když přestanete kouřit, rychleji přiberete na váze. Je to vážně tak. Kouření totiž reguluje metabolismus. Svou roli hraje i psychologický efekt, řada bývalých kuřáků žvýká takřka pořád žvýkačky. Na hlad.
Jedna cigareta svojí energetickou náročností totiž nahradí 20 minut chůze. Uštědříte-li tělu šok s odložením krabičky cigaret, začne se bránit – právě ukládáním tuků. Jak tomu zabránit? Odvykejte postupně. Například za pomoci nikotinových žvýkaček a náplastí.
Vzrůst váhy je ale z velké části i otázkou tělní dispozice a vůle. Někdo nepřibere nic, většina lidí pouze v řádech gramů, někteří ale i kilogramy.
Mentolky vás nespasí
Doufáte, že když přejdete z klasických cigaret na lehké, alespoň trochu ulevíte svému zdraví? V lehkých cigaretách je skutečně menší obsah dehtu.
I tady je však jedno velké ALE. „Lidé kouří lehké cigarety intenzivněji a častěji než cigarety klasické, vstřebají tudíž ještě víc oxidu uhelnatého,“ ukazuje výzkum amerického National Cancer Institute sídlícího v Marylandu.
Tělo je zvyklé na svou dávku nikotinu, takže natahujete ještě víc než dřív. Výzkum navíc ukázal šokující věc: Pro část kuřáků jsou mentolové cigarety návykovější než klasické!
Kouříme prudké jedy?
Cigarety jsou karcinogenní. To není žádný mýtus. Vždyť kouř z nich obsahuje na 60 látek způsobujících rakovinu! Přesto je řada věcí, které o složení cigaret většina smrtelníků ani netuší. Vždyť se v jediné cigaretě i kouři skrývá na 4000 chemických substancí!
Některé nemají s chutí nic společného. Regulují cigaretový kouř nebo třeba rychlost hoření.
Mezi všemi chemikáliemi pak stojí za pozornost například štiplavě páchnoucí formaldehyd a hlavně jed, kterým byl zavražděn bývalý agent KGB Alexandr Litviněnko (1962–2006), polonium.
Jemná vůně přepáleného tuku
Měření ukazují, že výskyt polonia je ve všech místnostech, kde se kouří, vyšší. Seznam chemikálií ale ještě zdaleka není u konce. Amoniak neboli čpavek poškozuje sliznici. Používal se k chlazení a i dnes ho najdete v čisticích prostředcích.
To akrolein možná vůbec neznáte. Páchne po přepáleném tuku, podle některých dokonce mrtvolné hnilobě. Setkávají se s ním kuřáci a zahrádkáři. Funguje totiž jako herbicid.
Vyměním je za doutník!
Zatímco ženy sahají po cigaretách s nápisy „slim“ či „light“, někteří muži se promění ve znalce a cigarety vymění za méně časté doutníky. „Kouřit nepřestanu, ale takhle je alespoň nižší šance, že dostanu rakovinu plic,“ obhajují se. Mají pravdu?
Kuřáci mají oproti nekuřákům o přinejmenším 40 procent vyšší šanci, že onemocní rakovinou. Zejména rakovina plic je regulérním strašákem, protože bývá odhalena většinou příliš pozdě. A z cigaret ji pravděpodobně dostanete spíš než z doutníků. Důvod k radosti tu ale není.