Domů     Potopené pirátské město Port Royal: Bylo semeništěm hříchu?
Potopené pirátské město Port Royal: Bylo semeništěm hříchu?

Port Royal na Jamajce byl domovem opravdových pirátů z Karibiku. Město je přivítalo s otevřenou náručí a navíc mělo ideální polohu pro podnikání loupežných výprav. Alkohol zde tekl proudem a o lehké děvy nebyla nouze. Co tomu všemu učinilo přítrž?

Dnešní městečko Port Royal na jihovýchodní Jamajce poblíž kingstonského zálivu, je nenápadnou ospalou rybářskou osadou s asi 2 000 obyvateli.

Jen jedna věc vypovídá o zašlé slávě tohoto „semeniště hříchu“, jak bylo přístavu přezdíváno v době jeho největšího rozmachu. Jsou to ruiny potopených domů a ulic, které roku 1692 smetlo zemětřesení následované vlnou tsunami.

Málokdo oplakával ztrátu piráty ovládaného Port Royal, většina lidí v tom totiž spatřovala zásah shůry – Bůh už se zkrátka nemohl na tu soudobou Sodomu a Gomoru dívat.

Místo bylo v největším rozmachu označováno jako semeniště hříchu.
Místo bylo v největším rozmachu označováno jako semeniště hříchu.

Kolumbus přijíždí na Jamajku

Před příchodem Evropanů obývali Jamajku Taínové, což je indiánský kmen, který měl pod palcem převážnou část Karibské oblasti – souostroví Malých a Velkých Antil.

Oblasti, kde později vyrostl Port Royal, přezdívali Caguay a využívali ji při svých rybářských výpravách. Španělé se poprvé dostali na Jamajku roku 1494 pod vedením Kryštofa Kolumba (1451–1506).

Trvale ji začali osidlovat po roce 1509 a pěstovali zde převážně cukrovou třtinu. Větší využití pro ostrov neměli, z důvodu jeho strategické polohy na obchodních cestách v Karibiku se ho však nechtěli vzdát.

Angličané přebírají moc nad ostrovem

Podařilo se jim nad ním udržet kontrolu dlouhých 146 let, do anglické invaze roku 1655.

Tehdy se města zmocnili Angličané a přejmenovali ho na Královský přístav (Port Royal). Během 4 let v něm postavili na dvě stovky domů a obchodů, do roku 1692 zde vybudovali 5 pevností.

Až do osudného zemětřesení v roce 1692 sloužil Port Royal jako neoficiální hlavní město Jamajky, tím oficiálním byl Spanish Town. Od roku 1872 je jím Kingston, největší jamajské město.

Angličané převzali nad přístavem moc.
Angličané převzali nad přístavem moc.

Jak ubránit přístav?

Aby se Angličané nemuseli bát toho, že Španělé získají Jamajku zpět, povolal tehdejší guvernér ostrova Edward D’Oyley (1617–1675) Pobřežní bratrstvo. Chtěl, aby se Port Royal stal jejich domovem výměnou za to, že ho budou před nájezdy Španělů bránit.

Členy Bratrstva byli potomci lovců dobytka, bukanýrů, kteří se stali piráty poté, co je okradli Španělé a vykázali je z Hispanioly (dnešní Haiti). Angličané je vybavili tzv.

kaperskými listy (letters of marque), které je opravňovaly k napadání španělských lodí.

„Sodoma Nového světa“

Pro bukanýry a piráty představoval Port Royal ráj na zemi. Město se nacházelo v blízkosti obchodních cest, takže jim usnadňoval přístup ke kořisti, kterou byly zejména španělské lodě vezoucí poklady z Nového světa do Evropy.

Záliv byl dostatečně velký, aby v něm pohodlně zakotvily pirátské lodě, když vyžadovaly opravu a její posádka povyražení.

V 60. letech 17. století se tak přístav změnil v pirátskou utopii a získalo pověst „Sodomy Nového světa“, když většinu jeho obyvatel tvořili piráti, vrahouni a prostitutky.

Přístav byl ve své největší slávě plný pirátů, vrahů a prostitutek.
Přístav byl ve své největší slávě plný pirátů, vrahů a prostitutek.

Bar a nevěstinec, kam se podíváš

Španělé neměli sílu Jamajku znovu dobýt, ani zbudovat nový přístav, takže byli nuceni obchodovat s kupci v Port Royal, jakožto velkém vývozním přístavu, i když věděli, že peníze, které za své zboží dostanou, pochází od pirátů.

Město se pirátům přizpůsobilo i jinak. V době jeho největší prosperity byl každý čtvrtý místní obchod buď bar, nebo nevěstinec. Někteří bukanýři, pod každou rukou jednu lehkou děvu, byli schopni utratit až 3000 pesos za večer. Opíjela se i místní zvířata, například papoušci a opice.

Zabijácký rum

Místním nápojem číslo jedna byla rum značky Kill Devil Rum, kteří piráti nutili každému, kdo se do města odvážil vkročit. Byl to spíše danajský dar, protože byl tak silný, že po jeho vypití zemřelo několik tisíc lidí na otravu alkoholem.

Jen v červnu roku 1661 získalo v Port Royalu licenci 40 nových taveren. Roku 1688 kotvilo v přístavu 213 lodí. V roce 1692 žilo ve městě 6500 obyvatel.

Port Royal byl tak bohatý, že zde bylo placení mincemi upřednostňováno nad jinde často uplatňovanou směnou zboží za služby.

Přístav představoval jedno z nejbohatších anglických měst v Novém světě, jeho zisky mnohonásobně přesahovaly ty získané z prodeje cukrové třtiny.

Přístav byl velice prosperující. Platilo se zde více mincemi, než směnou zboží.
Přístav byl velice prosperující. Platilo se zde více mincemi, než směnou zboží.

Boží trest pro „nejhříšnější město“

Město prosperovalo, dokonce se snažilo zbavit i pirátů, až do 7. června 1692, kdy ho před polednem postihlo zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály následované vlnami tsunami.

V roce 1969 pak byly na mořském dně nalezeny hodinky, které se zastavily přesně v 11:43, když se země začala třást. Neštěstím města bylo jeho písčité podloží.

Angličané se navíc nepoučili od původních indiánských obyvatel a Španělů a místo lehkých dřevěných domů stavěli těžké z cihel, jak byli zvyklí ze své domoviny. Když začal docházet prostor, začali hnát domy do větších výšek.

Domy a ulice zajely do moře

Zemětřesení způsobilo, že došlo k tzv. zkapalnění podloží. Písek, který tvořil základy města, se smísil s vodou a vytékal do kingstonského zálivu. V důsledku toho se část města (33 akrů) doslova sesunula do moře. Zkázu dokonala následná vlna tsunami.

Mrtvá těla nebylo možné z vody dostat, byla vystavena slunci, zvířatům a hmyzu. Pro přeživší nebyl dostatek léků ani pitné vody. Za tragédii zaplatilo životem asi 3000 osob, polovina obyvatel města.

Vlna tsunami spláchla přístav se vším všudy.
Vlna tsunami spláchla přístav se vším všudy.

Další morové rány

I když se přístav podařilo po této tragédii obnovit, roku 1703 bylo město opět poničeno, tentokrát požárem. Opakovaně jej sužovaly hurikány, roku 1722 se nevyhnulo dalšímu zaplavení. V roce 1774 Port Royal zdevastoval silný hurikán.

Město upadalo, jeho post pomalu převzal Kingston, dnešní hlavní město Jamajky. Roku 1815 udeřil opět požár, celý ostrov navíc sužovala epidemie cholery.

Poslední ranou, ze které se již Port Royal nevzpamatoval, bylo zemětřesení v roce 1907. Dnes je z něj jen nevýznamná osada. Jamajská vláda má ale v plánu zde vybudovat muzeum a přístav pro výletní lodě.

Slavní piráti v Port Royal

Henry Morgan (1635–1688)

Pocházel z Walesu. Své jméno si získal jako jeden z nejvýznamnějších vůdců karibských pirátů, později také jako jejich nepřítel, když vstoupil do anglických služeb a zavázal se pirátství potlačit.

Výkonným guvernérem Jamajky byl v letech 1674–1675, 1678 a 1680–1682. Zemřel v Port Royal roku 1688, zřejmě na následky nadměrného pití alkoholu. Je po něm pojmenován rum.

Calico Jack (1682–1720)

Byl anglický pirátský kapitán, vlastním jménem Jack Rackham. Působil na Bahamách a na Kubě. V Port Royalu našel smrt poté, co město roku 1687 přijalo proti-pirátské zákony. Jeho přezdívka je odvozena od tkaniny kaliko, kterou rád nosil.

Také je považován za autora tradiční pirátské černé vlajky s lebkou. V posádce měl dvě ženy pirátky: svoji milenku Anne Bonnyovou (1702–1781) a Mary Readovou (1695–1721).

Černovous (1680–1718)

Edward Teach si svoji přezdívku vysloužil díky dlouhým černým vousům, které si svazoval černými stuhami. Byl obávaným karibským pirátem. S Port Royal ho pojí historka, že se v místní pivnici setkal s problémovým opičákem, kterého pojmenoval Jefferson.

Vytvořil si k němu údajně citové pouto a vzal ho s sebou do New Providence, kde měl svoji základnu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz