Domů     Michael Ryan: Poslední výstřel maminčina mazánka
Michael Ryan: Poslední výstřel maminčina mazánka
17.1.2023

Je to psychopat a schizofrenik. To jsou jediné známé a oficiální důvody, proč Michael Ryan z anglického Hungerfordu v roce 1987 nelítostně odstřelí 16 lidí a další desítky jich zraní. Kvůli němu změní Velká Británie své zákony.

„Vyžeru si to pokaždé, když nějakému šílenci se zbraní v ruce přeskočí. Ale není to Rambo, kdo Michaela Ryana dohnal k šílenství.

Ve skutečnosti je Rambo přesný opak lidí jako je Ryan,“ komentuje zděšeně masakr na jihu Anglie herec Sylvester Stallone (*1946), představitel údajně nejoblíbenější filmové postavy mladého vraha.

Právě Rambem se totiž údajně inspiroval Michael Ryan (1960–1987), když postřílel 16 nevinných lidí.

Maminka tě ochrání

„Mamí, já se bojím!“ fňuká plačtivě malý Michael během bouřky a natahuje ruce ke své milované matce Dorothy. „Neboj se, já tě ochráním, jsi maminčin miláček, nikdy tě neopustím,“ chlácholí ho žena. Svůj slib myslí naprosto vážně.

Nehodlá Michaela nikdy pustit z domu. Jeho otci táhne na šedesátku, a tak Dorothy přebírá otěže výchovy. Její přehnaná péče chlapce nebezpečně deformuje.

Milovník akčních scén

Miluje akční filmy a krváky. Čím více výstřelů ve filmu padne, tím je pro něj podívaná zábavnější. Alespoň tak Michaela popisují po brutálním útoku v anglickém Hungerfordu v roce 1987 britská média. Na neštěstí si smlsnou.

Neustále muže spojují s postavou Ramba, přitom není nikdy prokázáno, že by Ryanovi vůbec vlastnili videopřehrávač nebo že by mladík zmíněné filmy viděl.

Ryanovy smrtící zbraně - puška 56, karabina M1 a pistole Beretta. FOTO: aoav / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Ryanovy smrtící zbraně – puška 56, karabina M1 a pistole Beretta. FOTO: aoav / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Domácí sbírka zbraní

Ať už zbožňuje akční hrdiny nebo ne, jasné je, že se rád obklopuje zbraněmi. Ve své době ale neprovádí nic nelegálního. K omezení vlastnictví střelných zbraní dochází až po tom, co se Michael Ryan ozbrojí bohatým arzenálem. Pušky, ruční zbraně, brokovnice.

To je jen krátký výčet zásob, které si Ryan rozšiřuje od roku 1978, kdy získává zbrojní průkaz. Během masakru, na nějž se chystá, nakonec použije svoje oblíbené zbraně – poloautomatickou pistoli zvanou Beretta, útočnou pušku typu 56 a samonabíjecí karabinu M1.

Krvavý piknik v lese

Je 19. srpen 1987, letní den jako stvořený pro piknik v trávě. „Hannah, pojď už k nám na deku!“ volá 35letá Susan Godfreyová na svou dcerku a pohladí přitom svého dvouletého syna Jamese po hlavě.

Ve stínu stromů v lese Savernake západně od Hungerfordu si rodina vybaluje svoje dobroty. Tousty s tuňákem ani nevloží do úst. Tiše se k nim připlíží Michael Ryan se zbraní v ruce. Ženu okamžitě přinutí, aby děti zavřela do svého auta. Vyděšenou Susan pak odvede do křoví a nelítostně ji popraví 13 výstřely.

Hungerfold je poklidné městečko v hrabství Berkshire. FOTO: Stewart Snowball / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Hungerfold je poklidné městečko v hrabství Berkshire. FOTO: Stewart Snowball / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

S plnou nádrží vpřed

Vrah se rozhodne natankovat. Není to ale jen nedostatek benzinu v nádrži, co Ryana nutí zastavit na benzinové pumpě. Chce si vybít agresi. Vražda v lese ho navnadí na další zvěrstva.

Když vykročí ze dveří obsluha, jistá Kabaub Deanová, Ryan vypálí z pušky. Mine. Žene se za obětí dovnitř a hodlá střílet znovu, ale nedopatřením mu vypadne zásobník.

Muž beze slova zase vyběhne ven ke svému autu a smykem vyrazí směrem k místu brzkého krveprolití – Hungerfordu.

Dům končí v plamenech

„Policie? Nějaký blázen střílel na benzince!“ vyhrkne do sluchátka v telefonní budce očitý svědek útoku. A počet svědků přibývá. Sousedé sledují, jak Ryan rozčileně kmitá mezi svým domem a autem, které plní zbraněmi.

Když mu auto náhle vypoví službu, vybije si vztek na svém psovi, kterého zastřelí. Dům polije benzinem a škrtne sirkou. Za pár minut stavbu olizují plameny. Běsnění odnesou i manželé z přilehlého domu. V osudnou chvíli jsou na své zahradě. Umírají s kulkami v hlavě a zádech.

Nevydařená procházka se psem

Mezi zraněnými přihlížejícími je i 14letá Lisa Mildenhallová, která se s prostřelenýma nohama plazí po silnici. „Prosím, neubližujte mi!“ žadoní 51letý Kenneth Clements a s rukama vzhůru jde vstříc ozbrojenci.

Dává tak čas své rodině, aby vyšplhala po stráni do bezpečí. Jejich vycházka se psem končí tragicky. Ryana nezajímá, že se mu muž vzdává. Bez mrknutí oka ho zastřelí.

Čas jít dál

Ulicí se rozlehne ohlušující rána a sypání skla. Policejní auto provrtané kulkami naráží do sloupu. Důstojník Roger Brereton přijel vraha zpacifikovat. Místo toho ale Ryan odstraní jeho. Šílenství pokračuje.

Vrah pálí jako smyslů zbavený do projíždějícího auta. Zraní v něm matku s dospívající dcerou. Když vrah vystřílí vše, co se kolem něj hýbe, zamíří si to o ulici dál.

John Rambo byl nejoblíbenějším hrdinou masového vraha. FOTO: Yoni S. Hamenahem / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
John Rambo byl nejoblíbenějším hrdinou masového vraha. FOTO: Yoni S. Hamenahem / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Výstřely zaženou sanitku

Cesta po silnici se neobejde bez střelby na další automobil, který naráží do nabouraného policejního vozu. Zraněného pasažéra zachrání jen to, že předstírá mrtvého. Ryan ale nemá dost. Kráčí za zvuku výstřelů ze svých zbraní jako ve scéně z akčního filmu.

Mrtví se kácejí k zemi. Muž sekající trávník i soused, který kdysi pomáhal vrahovi sestavit sbírku zbraní. Útoku neunikne ani přivolaná sanitka, která přijíždí pro raněné. Tady ale záchranáři nic nezmůžou. Šlápnou na plyn a rychle se vzdalují, aby zachránili aspoň sebe.

Poslední naděje v matce?

Lidská zvědavost přitáhne k místu masakru davy lidí. Teprve v blízkosti Ryana obecenstvo prozře. Řadě z nich se ale nepodaří před kulkami utéct, mnoho lidí zasáhne střela i za okny domů. V tu chvíli přijíždí Ryanova matka Dorothy. O kus dál vidí ležet mrtvá těla a v dálce doutnat vlastní dům.

Chlapečku, nestřílej…

Dorothy celá rozechvělá vystupuje z auta a zvedne ruce nad hlavu. Míří na ni hlaveň synovy zbraně. „Prosím tě, chlapečku, nestřílej,“ hlesne jeho matka a pokusí se usmát. Její chlapeček ji ihned sestřelí k zemi. Je jen dalším zářezem na pažbě.

Vražedné řádění téměř nebere konce a umírají další nevinné oběti. Kulky zasahují kolemjdoucí i řidiče a spolujezdce v projíždějících autech. Policie i její plán na evakuaci selhává.

Kéž bych nevstával!

Umírají mladí, staří i děti. Když se Ryan začíná pod dozorem policejního vrtulníku cítit jako v pasti, zabarikáduje se v budově základní školy, kterou sám navštěvoval. Naštěstí jsou prázdniny, přesto je ve škole pár lidí.

Ryan směrem k vrtulníku naznačuje, že drží granát. „Smrt mojí matky byla chyba!“ křičí šílenec. Než si prostřelí pistolí hlavu, procedí skrz zuby poslední slova: „V Hungerfordu musí být pořádný bordel. Kéž bych dneska nevstával z postele.“

Foto: worst-killers / Creative Commons / volné dílo, aoav / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Stewart Snowball / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Yoni S. Hamenahem / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Svět zločinu
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Svět zločinu
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Svět zločinu
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
Svět zločinu
Smrt na druhém konci světa
Vydat se na exotickou dovolenou je snem mnoha mladých lidí. Patnáctileté Scarlett Keelingové se ale do Indie vůbec nechtělo. Jako by tušila, že si na druhý konec světa jede pro smrt.  Matku sedmi dětí si někdy býváme zvyklí představovat jako uštvanou nešťastnici, která marně hledá minutku volného času. Fiona MacKeownová z městečka Bradworthy v anglickém hrabství […]
reklama
věda a technika
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Ožije vyhynulý blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá“. Při troše štěstí a odborného umu ale může znovu ožít. Je to dozajista nejslavnější vyhynulý pták. I když nelítá. Křídla mu zakrní […]
Revoluce v lékařství. Před 45 lety se narodilo první dítě ze zkumavky
25. červenec 1978 se do historie lékařství zapsal tučným písmem. V tento den se narodilo první dítě, počaté mimo tělo matky. Do té doby šlo o nevídanou věc, která však během následujících desetiletí umožnila otěhotnět řadě žen, které z jakýchkoliv důvodů nemohly počít přirozenou cestou. Za obrovským úspěchem stáli dva muži – gynekolog Patrick Steptoe […]
reklama
historie
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek. Záporák se vším všudy Kdo: Jidáš Koho zradí: Ježíše Krista „Za třicet stříbrných, z medvídka padá […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Ukřižování Krista: Mesiáši náleží nejpotupnější trest
Na Velký pátek umírá Kristus na kříži. „Podle křesťanské věrouky zástupné utrpení a smrt Kristova zachraňuje věřící ze smrti,“ vysvětluje současná česká autorka Valburga Vavřinová význam Ježíšovy oběti. Římský místodržící Pilát Pontský (†37) ho vydá na smrt za to, že se považuje za mesiáše, krále Židů. Ukřižován je na Golgotě a Pilát dá na kříž […]
Vévoda Albrecht III. Bavorský uměl výborně česky a měl nakročeno k zisku českého trůnu
Albrecht III. Bavorský se má stát pýchou svého otce. Místo toho si ale vybere ženu podle svého srdce, což mu tatínek má velmi za zlé. Nezdárný synek se otcem smíří až po její smrti. Nebezpečná politická situace v Mnichově přiměje vévodu Arnošta Bavorského (1373–1438), aby svého syna Albrechta III. Bavorského (1401–1460).  poslal na vychování ke své […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové rizoto s houbami
nejsemsama.cz
Krémové rizoto s houbami
Italské rizoto není sypké, ale krásně vláčné. Na přípravu použijte druh rýže s vyšším obsahem škrobu. Ingredience na 4 porce: 1 hrnek rýže na rizoto Arborio 250 g hřibů 1 středně velká cibule 50 ml bílého vína 700 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru 50 g parmazánu kousek másla pepř olivový olej Postup: Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, hříbky také.
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
enigmaplus.cz
Diamant Naděje: Jeho kletba postihla i královskou rodinu!
Existuje jen málo klenotníků, kteří by ve své sbírce drahokamů chtěli mít tento temně modrý diamant s odhadovanou hodnotou až 8.5 miliardy korun. Leží na něm totiž mocná kletba přinášející vlastníkům
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
epochalnisvet.cz
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii.
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
iluxus.cz
Breitling podpoří klimaticky neutrální let kolem světa
Breitling, renomovaný švýcarský výrobce luxusních hodinek, se spojil s projektem Climate Impulse vedeným Bertrandem Piccardem, významným průzkumníkem a zastáncem klimatu. Tato spolupráce se nese na
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
nasehvezdy.cz
Zrada od nejlepší kamarádky Hanychové!
Krátce nato, co se exmodelka Agáta Hanychová (38) rozešla s mediálním magnátem Jaromírem Soukupem (55), dal se dohromady s její nejlepší kamarádkou! Ta se do Soukupa prý zamilovala někdy v půlce lis
Proč Češi svého biskupa nechtěli?
historyplus.cz
Proč Češi svého biskupa nechtěli?
Třikrát se vydal do Čech s nadějí, že konečně přesvědčí své krajany k životu ve zbožnosti a slušnosti, a vždy musel odejít s nepořízenou. Budoucí světec Vojtěch už pak nedostal šanci svůj životní sen uskutečnit. Zakladatel slavného rodu, kníže Slavník (†981), sídlící v Libici nad Cidlinou, má kromě nemanželských dětí oficiálně šest synů. Je mezi nimi jeho nástupce Soběslav
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Na zámku Zbiroh myslí i na milovníky adrenalinu
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Muž v masce čerta mě okouzlil
skutecnepribehy.cz
Muž v masce čerta mě okouzlil
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě.  Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
21stoleti.cz
Láhev Perrier vzdává hold francouzské vědě. Vyhrajte dárky od světového designéra Philippe Starcka
Světoznámá značka minerální vody Perrier představila novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck, který u příležitosti
Polička s kouzlem starých časů
panidomu.cz
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku