Skip to content
reklama

Operace Paperclip: Vědci nad zlato

Na frontách se sice ještě bojuje, ale o výsledku války v Evropě už je rozhodnuto a současní spojenci si uvědomují, že v té další budou stát proti sobě. A že každá výhoda se počítá.

Zásluhy na počátečním úspěchu nacistického tažení připisují Američané německým vědcům. Zejména když jim do rukou padnou balistické střely a další Hitlerovy hračky. Chtějí z německých znalostí vytěžit co nejvíce, zejména když zjistí, že Rusové už začali s odchytem německých vědců.

„Americké vědecké týmy na obsazených územích konfiskují stohy záznamů o výzkumech, zkoumají nalezenou výzbroj, hledají a vyslýchají nacistické vědce,“ píše Eric Lichtblau (*1965) ve své knize Nacisté ve službách USA. Jenže 22. května 1945 předkládá plukovník Joel Holmes mnohem lepší nápad než jen vyslýchat a prezident Truman schvalí tajnou operaci Overcast, která je později v rámci dalšího utajení přejmenována na Paperclip.

Spojenci i Rusové mají zájem o Hitlerovy vědce a výsldky jejich práce, zejména rakety.(Bundesarchiv, CC-BY-SA 3 commons.wikimedia)

Nacistickou minulost neřeší

Během ní mají být z Německa do USA přepraveni i se svými rodinami vědci, jejichž znalosti by mohly být užitečné. „Musí to ovšem být pouze o osoby, které nebyly členy NSDAP,“ žádá Bílý dům. Takových však mnoho nebylo, a tak v tajném plánu uvnitř tajného plánu dochází k hromadnému přepisování a vymazávání záznamů.

V některých případech se tak i váleční zločinci a fanatičtí nacisté mění v beránky, kteří nikdy nic špatného neprovedli a o ničem nevěděli. Typickým příkladem je nejdůležitější úlovek akce, Wernher von Braun, který přilétá do USA už v první várce v září 1945.

Ač byl členem nacistické strany ve vysoké funkci, měl úzké vazby na Hitlera a samozřejmě dobře věděl k čemu slouží jeho rakety i za jakých podmínek je musí v tajných továrnách vyrábět tisíce vězňů, vytáhne ho armáda ze škatulky válečný zločinec a potenciální hrozba, aby se z něj po několika byrokratických veletočích stala osoba, která je životně důležitá pro národní bezpečnost USA.

Spolu s ním dorazí i jeho rodiče, snoubenka, bratr a 100 členů týmu, který pracoval na vývoji raket V-2. Za možnost uniknout trestu se Braun Američanům odvděčí významnou pomocí v dobývání vesmíru.

blank
Operaci schválí prezident Truman (National Archives and Records Administration. Office of Presidential Libraries. Harry S. Truman Library, volné dílo, commons.wikimedia)

Einstein protestuje

Ze seznamu obsahujícího přes 24 000 jmen je nakonec do tajného programu zahrnuto přes 1800 německých vědců a 3700 jejich rodinných příslušníků, včetně několika milenek. Postupně jsou ubytováváni na vojenských základnách po celé zemi, dostávají plat a příslib amerického občanství, že budou-li užiteční.

Rozsah operace je utajován dokonce i před většinou úřadů. Jenže už na jaře 1946 se objevují první konspirační teorie tvrdící, že Američané pomáhají uprchlým nacistickým zločincům. „Bylo obtížné ukrýt tisíc vědců s německým přízvukem,“ píše Lichtblau. A jak informací přibývá, situace houstne. „Američané jsou rozhořčeni zjištěním, že Hitlerovi vědci mají žít jako jejich sousedé.“ Protestují. Pod jedním z protestů je podepsán dokonce i Albert Einstein (1879–1955). Brzy navíc prosakují na veřejnost válečné zločiny některých zázračně očištěných vědců. Navzdory řadě odhalení se však armáda nehodlá vědců vzdát, lakuje celý projekt na růžovo, a jen v nejkřiklavějších případech dotyčného válečného zločince odklidí stranou, kde není tak na očích.

blank
Největším úlovkem Americké operace je bezpochyby Wernher von Braun (NASA/Marshall Space Flight Center, volné dílo, commons.wikimedia)

Foto: commons.wikimedia titulka (NASA, volné dílo, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Poltergeist: Velmi hlučný spolubydlící
enigmaplus.cz

Poltergeist: Velmi hlučný...

Bojíte se bytostí zla? Děláte dobře. I když s...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
enigmaplus.cz

Zkusili jsme na vlastní kůži:...

Nad domky s plochými střechami se vyhoupne ostré slunce....
Déjà vu: Fenomén falešných vzpomínek?
21stoleti.cz

Déjà vu: Fenomén falešných...

Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás....
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Douglas je nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas je nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Odříkaného největší krajíc, to u mě platí
skutecnepribehy.cz

Odříkaného největší krajíc, to...

Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha