Skip to content

Poslední Romanovec promrhal svoji vládu na lovech

Odevšad se ozývá štěkot psů. Cara Petra II. jich na lovu doprovází celkem 620. Kromě zvířat jede do divočiny na několik týdnů 500 vozů se zásobami a stany. Výsledek? Tři zastřelení medvědi, pět vlků, 50 lišek, 4000 zajíců.

Mladičký panovník září nadšením…

„Ať žije nový car!“ provolávají slávu teprve 11letému Petrovi II. (1715–1730) ruští bojaři, jakmile kníže Alexandr Danilovič Menšikov (1673–1729) přečte první odstavec ze závěti právě zesnulé vladařky Kateřiny I. (1684–1727). „Dost, dost, zbytek lze přečíst, až bude čas,“ nechce slavnostní okamžik přerušovat dalšími body poslední vůle jeden z přítomných šlechticů. Ostatní mu dávají za pravdu. Protřelý Menšikov se tak ani nemusí příliš snažit, aby před nimi zatajil fakt, že carevna zároveň v dokumentu jmenovala členy regentské rady, která by měla za nezletilého chlapce vládnout.

Takhle všechnu moc na sebe může strhnout Menšikov.

Kateřina I. dala Petrovi v následnictví přednost před vlastními dcerami.

Ve zlaté kleci „Chci vědět o každičkém gosudarově kroku,“ instruuje kníže služebnictvo. Petra II. stěhuje do vlastního paláce a zasnubuje se svou dcerou Marií (1711–1729). Nehne se od něj ani na krok, a pokud ho přece jen státní záležitosti odvedou z carovy blízkosti, přenechává dohled nad chlapcem někomu ze svých blízkých.

Manipulovat s Petrem podle svých potřeb nečiní Menšikovovi větší potíže. Po svém velikém dědečkovi Petrovi I. (1672–1725) sice nový panovník zdědil jméno i sklony ke krutosti, ale co do touhy po vědění se s ním vůbec nemůže měřit.

Kníže Menšikov nespouští mladého Romanovce z očí…

Jednou z prvních výsad cara, které využije, je ta, že si podle svých představ upraví učební plán. „Naordinuje“ si do něj mnohem více zábav v podobě procházek se psy, tance a především lovů. Ty přímo miluje.

„Car se zapojuje jenom do rozhovorů o psech, koních, lovu… o ničem jiném nechce nic vědět,“ všímá si jeden z cizích vyslanců u ruského dvora.

Budoucí tchán se ale neprozřetelně dotkne Petrovy pýchy.

Souboj rádců Nad vládou knížete Menšikova se však ještě v průběhu roku 1727 začínají stahovat mračna. K hlavním vlastnostem vrtošivého chlapce na trůnu totiž patří pýcha. A té se Menšikov dotkne, když Petrovi zabavuje 9000 rublů, které dostal darem od petrohradských kameníků.

To by samo o sobě nejspíš ještě s pozicí knížete tolik neotřáslo, kdyby Menšikova nezradilo zdraví. Nemoc ho na šest týdnů upoutá na lůžko, čehož využívá další z ambiciózních mužů u dvora – carův vychovatel a vicekancléř baron Andrej Ivanovič Ostermann (1686–1747). Opatrně Petrovi podsouvá důkazy o Menšikovově hamižnosti na úkor státní pokladny. Jakmile se kníže uzdraví, nestačí se divit, jak se poměry v Petrohradě vůči němu změnily. Záhy je poslán i s celou rodinou do vyhnanství, je mu zabaven majetek a Petr ruší zásnuby s jeho dcerou…

Krásná Alžběta holduje honům stejně jako její nevlastní synovec.

Trapné vášně Pokud si však Ostermann dělal naděje, že nyní zaujme u Petra první místo on, spletl se. Novým nejbližším rádcem 12letého cara se stává zhýralý kníže Alexej Dolgorukij (+1734). Petrovy výstřelky dosahují vrcholu.

„Říká se, že začíná pít… O některých jeho jiných vášních je trapné se zmiňovat,“ líčí zahraniční vyslanci. Carský dvůr se stěhuje z Petrohradu do Moskvy, panovník celé týdny tráví na honech, noci prohýří tancem a s ženami.

Krátký románek prožije i se svou nevlastní tetou a budoucí carevnou Alžbětou I. (1709–1762), než mu dojde, že v loži frivolní dámy není jediný. Historikové se shodují, že milenecký vztah Petr II. udržuje i s knížetem Dolgorukým.

Oficiálně se však zasnubuje s jeho sestrou. V lednu 1730 se i nad Dolgorukými ale začíná smrákat. Než je car srazí na kolena, skoná ve 14 letech na neštovice. Rod Romanovců s ním vymírá po meči.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajný život Leonarda da Vinciho
enigmaplus.cz

Tajný život Leonarda da...

Leonardo da Vinci (1452-1519) byl výjimečnou a...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Krvavý dárek od duchovního
enigmaplus.cz

Krvavý dárek od duchovního

Přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....