Domů     Počítače: Jejich historie sahá až do 19. století!
Počítače: Jejich historie sahá až do 19. století!
komerční sdělení

Přesto, že většina z nás začala poprvé vnímat počítače před 25 lety, jejich historie je mnohem delší. První počítač, nebo spíše první stroj, který započal jejich existenci, vznikl již v 19. století zásluhou Charlese Babbagese.

K dnešním moderním počítačům měl daleko, ale sloužil jako základní kámen moderní doby.

Pokud bychom se měli ohlédnout do daleké minulosti, víme, že existovaly předchůdci počítačů již před 5 tisíci lety. Abakus je první známý stroj, jež vznikl k ulehčení práce s čísly a používal se například v Babylonii.

Jednalo se prakticky o soustavu vodorovných a svislých rýh na kameni pokrytým prachem (ze starohebrejského „abaq“ – prach), do něhož se malovaly a ryly obrazce.

Nejstarším dochovaným exemplářem abakusu je ovšem Salamiská tabulka, jež pochází přibližně z roku 300 př.n.l.

Přeskočme ale starověk a první počítadla, a podívejme se na první náznaky dnešních skutečných počítačů.

Programovatelné stroje jako krok číslo 1

Rok 1833 byl pro anglického matematika, filozofa a vynálezce zlomový. Charles Babbage přešel k návrhu prvního analytického stroje.

Nikdy ho zcela nedokončil, avšak dle jeho návrhu byl v roce 1991 sestaven diferenční stroj, tedy první plně programovatelný počítač, jež bezproblémově fungoval na bázi děrných štítků jako vstupního média a jeho struktura obsahovala i sklad informací jakožto paměť a „mlýnici“ jako procesor.

Počítač Charlese Babbagese uměl pracovat s padesátimístnými čísly a také s pevnou desetinnou čárkou a jako pohon byl zvolen parní stroj. Babbage také velmi dobře věděl, že pro něj bude potřebovat programátora.

Kdo by řekl, že se jím stane matematička Ada Lovelace, dcera básníka Lorda Byrona, která se považuje za prvního programátora na světě.

Nultá generace

Nultá generace počítačů zahrnuje především elektromechanické stroje využívající relé a fungující na kmitočtu okolo 100 Hz.

První fungující počítací stroj sestrojil německý inženýr Konrad Zuse. Již v roce 1934 začal pracovat na konstrukci počítací pomůcky. V roce 1936 ji dokončil a na světě byl tak úplný návrh stroje, který byl sestaven o dva roky později.

Z1, jak jej Zuse nazval, pracoval v dvojkové soustavě s aritmetikou v plovoucí čáře a programem na děrné pásce.

Počítač byl ale extrémně poruchový, a v běžném životě tak nepoužitelný, proto vznikl model Z2. Tento model měl stále mechanickou paměť, ale obsahoval již 200 relé.

Po dvou strojích, jež se velkého úspěchu nedočkaly, přišel v roce 1941 třetí. Model Z3 vznikal nejen pod taktovkou Zuse, ale také Helmuta Schreyera a byl v praxi již bez problému využitelný.

Obsahoval 2 600 elektromagnetických relé a používal se například k výpočtu charakteristik balistických raket.

Tento počítač provedl až 50 aritmetických výpočtů s čísly v pohyblivé řádové čárce za minutu a paměť byla vytvořena pro 64 čísel po 22 bitech. Tento počítač ovšem skončil neslavně a byl zničen při náletu o tři roky později.

Colossus

Tajný britský počítač, který byl sestrojen v roce 1943, sloužil pro analýzu a rozklíčování zachycených německých šifer.

Colossus obsahoval 1 500 vakuových elektronek a druhá verze dokonce 2 500. Jeho nejbližší konkurent jich měl pouze 150. S touto výbavou dokázal Colossus dekódovat zprávu za dobu 2 – 3 hodin.

Mark I a Mark II

Mezi lety 1939 a 1944 se zrodil další významný počítač ve Spojených státech pod taktovkou Howarda Hathawaye Aikena. Počítač s celým názvem Howard Mark I financovala firma IBM, jež se v tu dobu angažovala zejména ve výrobě děrnoštítkových strojů.

Mark I byl obrovský stroj měřící 15 metrů, který se poháněl elektromotorem, a program měla na starost děrná páska dlouhá 24 stop. Počítač pracoval s desítkovou soustavou s pevnou čárkou. Mark I dokonce využívalo námořnictvo k výpočtu balistických tabulek.

Později začal Aiken pracovat na druhé verzi tohoto monstra. Mark II byl reléový počítač a aritmetika pracovala v plovoucí čárce s desítkovými číslicemi. Sčítání trvalo počítači 0,125 sekund a násobení 0,25 sekund. Jeho operační paměť pojala až 100 čísel. Počítač byl v roce 1947 předán americkému námořnictvu.

První generace

První generace počítačů se datuje přibližně do let 1945 až 1951 a spoléhala se především na použití elektronek. K programu se používaly nejprve propojovací desky a následně i děrné štítky a pásky. Počítače byly ovládány ze systémové konzole a byly velmi poruchové.

V Pensylvánii vznikl elektronkový počítač ENIAC, jež umožnil vytvářet smyčky i podmíněné skoky, byl tedy Turingovsky úplný. ENIAC dokázal provést až 5 tisíc součtů za sekundu, ovšem jeho poruchovost byla obrovská a jeho provoz byl ukončen v roce 1955.

Souběžně s ním vznikl počítač MANIAC, který byl sestaven o rok později v roce 1945 a v laboratořích Los Alamos byl použit k matematickým výpočtům fyzikálních dějů. Využit byl i při vývoji jaderné bomby.

Druhá generace

Druhá generace je spjata s lety 1951 až 1965 a charakterizuje ji použití tranzistorů, jež dovolily zlepšit počítače jak po technické stránce, tak po té rozměrové a energetické.

Spolu s počítači této generace vznikaly také první programovací jazyky (COBOL, ALGOL apod.)

Tvůrci počítače ENIAC sestavili v roce 1951 první sériově vyrobený komerční počítač UNIVAC, jež o rok později úspěšně předpověděl volební vítězství prezidenta Dwight D. Eisenhowera.

Rok 1960 patřil stroji EPOS I, jež byl vytvořen v tuzemsku ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Jeho následovník EPOS 2 byl již osazen tranzistory a počítal v desítkové aritmetice.

Kód umožnil automatickou opravu jedné chyby, vykonával před 30 tisíc operací za sekundu a jeho feritová paměť pojala 40 tisíc slov.

Třetí generace

Třetí generací se považují stroje vyrobené přibližně v letech 1965 až 1980. Počítače začínají používat integrované obvody a s postupem času se zvyšuje také integrace.

Čím dál více se objevuje multiprogramování (prozatím, co se zpracovává jedna úloha, pracuje počítač na další). Objevuje se též multitasking (střídání práce na úlohách) a mimo sálových počítačů se objevují už i zmenšené verze (minipočítače a mikropočítače).

IBM System 360

Mezi nejznámější počítače třetí generace se řadí počin společnosti IBM z roku 1965. IBM 360 se vyrábí v různých verzích po tisícových sériích a mnoho firem se je snaží napodobit.

V našich končinách se do výroby v roce 1969 dostal EC 1021, kterého se vyrobilo skoro 400 kusů.

Čtvrtá generace

Čtvrtou generaci datujeme od roku 1981 a její hlavními znaky jsou mikroprocesory a osobní počítače, které charakterizuje IBM PC. Vznikají grafická uživatelská rozhraní a přichází éra DOSu. Vzniká také internet a výkon počítačů se zvyšuje pomocí mikroprocesorů.

Rovněž se začínají vyrábět notebooky, tedy přenosné počítače. Pozitivní je, že se dají pořídit v dnešní době notebooky levně.

V současné době se pracuje na kvantových počítačích a probíhají rovněž pokusy s fotonovými stroji. Co přinese budoucnost ještě není zcela jisté, avšak prozatím to vypadá, že počítače budou fungovat na jiném fyzikálním principu, než je tomu nyní.

Pokud právě zvažujete výběr nějakého PC zařízení, přečtěte si tipy, na jaká kritéria se zaměřit při výběru notebooku.

Foto: archiv
reklama
Související články
Zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Zajímavosti
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
reklama
zajímavosti
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od