Domů     Václav Havel: První prezident, ale i poslední prezident?
Václav Havel: První prezident, ale i poslední prezident?
1.9.2024

Václav Havel byl pro československou a později především pro českou společnost nesmírně důležitou osobností, která sehrála klíčovou roli během událostí v listopadu 1989 a v následujících složitých letech.

Poslední československý a zároveň první český prezident se bezesporu řadí k nejvýznamnějším osobám české politiky.

K jeho kariéře politika a státníka ovšem vedla dlouhá a ne příliš snadná cesta lemovaná nepřízní osudu a také pronásledováním komunistickým režimem.

Matka Václava Havla Božena, FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Matka Václava Havla Božena, FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

„Nevhodně“ narozen

Václav Havel (1936–2011) přichází na svět do rodiny, která se zabývá stavebním podnikáním a také je považována za rodinu intelektuálů.

To má ovšem na mladého Havla neblahý vliv, neboť v době, kdy je mu 12 let, se v únoru roku 1948 k moci dostává komunistická strana a vzhledem ke svému „buržoaznímu“ původu může v budoucnu očekávat problémy s tím spojené.

Především pak to, že si nebude moci svobodně vybrat, jaké chce absolvovat vzdělání. Tato možnost je k dispozici pouze pro ty „vhodně“ narozené a politicky „uvědomělé“.

Studium a začátek tvorby

Kvůli omezeným možnostem výběru vzdělání nastupuje do výučního oboru jako chemický laborant, nicméně podaří se mu dostat také na gymnázium ve Štěpánské ulici, které absolvuje formou večerního studia.

Maturitu úspěšně dokončí v roce 1955. Již v roce 1955 začíná být literárně činný a publikuje své články v časopisech Květen či Literární noviny.

Chce také pokračovat ve studiu, ale zde jej opět zarazí jeho nevhodný původ a je mu zakázáno studovat obory humanitního zaměření. Vybírá se proto fakultu Českého vysokého učení technického.

Z té se sice pokusí přihlásit na Filmovou fakultu Akademie múzických umění, ovšem není přijat a zároveň není přijat zpět na fakultu předchozí, z kádrových důvodů. Komunistický režim dokáže Havlův život značně komplikovat.

Václav Havel (1965). FOTO: Jaroslav Krejčí / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Václav Havel (1965). FOTO: Jaroslav Krejčí / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Zaměstnání a životní láska

Poté, co absolvuje základní vojenskou službu, začíná pracovat jako jevištní technik v Divadle ABC. Od roku 1960 přechází do Divadla Na zábradlí, kde pracuje na stejné pozici. Roku 1959 píše svou první divadelní hru s názvem Rodinný večer.

Jeho další hru s názvem Zahradní slavnost uvádí Divadlo Na zábradlí 3. prosince 1963. V průběhu 60. let zároveň pracuje jako asistent režie u Alfréda Radoka v Městských divadlech pražských.

Dálkově také studuje dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění, na kterou se přece jen po prvním neúspěchu dostal a úspěšně studium ukončil v roce 1966. Akademický titul MgA mu ovšem udělen není a je mu přiznán až po změně legislativy v roce 1990. Posléze se stává dramaturgem Divadla Na zábradlí.

Po osmiletém vztahu se také 9. července 1964 žení na žižkovské radnici s Olgou Šplíchalovou.

Olga Havlová, roz. Šplíchalová. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0
Olga Havlová, roz. Šplíchalová. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0

Pražské jaro

Během tohoto období, kdy dochází k poměrně velkému uvolnění politických poměrů v tehdejším Československu, se Václav Havel stává jednou z nejdůležitějších postav liberálního antikomunistického křídla podporovatelů reforem.

Upozorňuje na sebe již před událostmi tzv. pražského jara, když v červnu 1967 na čtvrtém sjezdu československých spisovatelů pronáší kritický projev, ve kterém výrazně odsuzuje cenzurní praktiky.

Vzápětí je na příkaz Ústředního výboru Komunistické strany spolu s mnoha dalšími vyškrtnut z kandidátky vedení Svazu československých spisovatelů. Tím však jeho protesty nekončí.

V březnu 1968 se připojuje k otevřenému dopisu 150 spisovatelů a kulturních pracovníků, který je adresován Ústřednímu výboru KSČ.

V dubnu se také stává předsedou Kruhu nezávislých spisovatelů a v časopise Literární listy zveřejňuje text, v němž požaduje ukončení mocenského monopolu KSČ a zavedení systému více politických stran. Není překvapivé, že nic z toho se nestane.

Autorské čtení v roce 1969. V. Havel a V. Sloup. FOTO: Památník národního písemnictví v Praze / CC / CC BY-SA 4.0
Autorské čtení v roce 1969. V. Havel a V. Sloup. FOTO: Památník národního písemnictví v Praze / CC / CC BY-SA 4.0

Kritizovat režim se nevyplácí

Po událostech v srpnu 1968 se stává členem ústředního výboru Svazu československých spisovatelů, kde zůstane až do rozpuštění svazu roku 1970. Ještě v červnu 1969 na svazovém sjezdu protestuje proti okupační politice a cenzuře, tento protest je však brzy nato komunistickou mocí potlačen a jeho čelní představitelé ztrácejí možnost publikovat, stejně tak i Václav Havel.

Nakonec jsou jeho hry zakázány, nebo se alespoň nesmějí hrát, a Havel je nucen režimem opustit divadlo. V následujících letech je také režimem opakovaně vězněn.

Pamětní deska věznice Bory. FOTO: Eva Haunerová / CC / CC BY-SA 4.0
Pamětní deska věznice Bory. FOTO: Eva Haunerová / CC / CC BY-SA 4.0

Ocenění přichází ze zahraničí

Již v roce 1968 získává Rakouskou státní cenu za evropskou literaturu a poté ještě dvakrát za své hry Vyrozumění a Ztížená možnost soustředění. Podobných ocenění přijde v budoucnu ještě několik.

K prvnímu výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, 21. srpna 1969, vychází petice, pod kterou je Havel podepsán a která ostře odmítá okupaci a její politické a kulturní důsledky.

Spolu s ostatními prominentními signatáři je policií vyšetřován a později obviněn z „podvracení republiky“.

1989. FOTO: Pavel L. / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
1989. FOTO: Pavel L. / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Charta 77

V roce 1976 začíná komunistický režim pronásledovat příslušníky rockové scény. Několik umělců z okolí skupiny The Plastic People of the Universe je uvězněno a Havel se postaví na jejich stranu a protestuje.

Vlna solidarity, kterou vyvolává společně s dalšími disidenty, vede ke vzniku občanské iniciativy Charta 77, zaměřené na dodržování lidských práv. Václav Havel se stává jedním z prvních mluvčích Charty.

Následkem toho stráví v roce 1977 pět měsíců ve vyšetřovací vazbě. V říjnu je odsouzen za poškozování zájmů republiky v cizině na 14 měsíců podmíněně.

Prosinec 1989 - V. Havel na Václavském náměstí. FOTO: MD / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Prosinec 1989 – V. Havel na Václavském náměstí. FOTO: MD / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Sametová revoluce

Sametová revoluce začíná 17. listopadu 1989 rozehnáním studentské demonstrace, a nakonec vede ke konci čtyřicetileté vlády komunistického režimu v Československu.

Václav Havel se 19. listopadu zúčastnil založení Občanského fóra, protitotalitního hnutí sdružujícího demokratické síly české části federace, a od počátku patří k jeho nejvlivnějším představitelům.

V úterý 21. listopadu pak z balkonu paláce Hvězda poprvé promlouvá jménem OF k demonstrantům shromážděným na Václavském náměstí v Praze. Komunistický režim pod stálým tlakem masových demonstrací slábne a nakonec se hroutí závratnou rychlostí.

Poslední prezident Československa

Václav Havel je zanedlouho po odstoupení komunistické vlády zvolen do čela státu, a stane se tak posledním prezidentem Československé republiky. Jeho první funkční období, které začíná 29. prosince 1989, trvá půl roku. V tomto období je na vrcholu své moci.

Podruhé je zvolen prezidentem 5. července 1990 již svobodně zvoleným Federálním shromážděním.

Opačné názory českých a slovenských představitelů federace a rychle rostoucí napětí mezi oběma republikami, které kvůli odlišné politické orientaci nemohu najít společnou řeč, dává tušit, že rozdělení Československa se blíží. Tento aparát zkrátka nefunguje správně a rozpad je blízko.

V. Havel a princ Charles (1992). FOTO: World Economic Forum / CC / CC BY-SA 2.0
V. Havel a princ Charles (1992). FOTO: World Economic Forum / CC / CC BY-SA 2.0

Českým prezidentem

Po vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993 se Václav Havel stává jejím prvním prezidentem a zůstává v této funkci dvě funkční období, tedy maximální ústavou povolenou dobu.

Poprvé je zvolen 26. ledna 1993, podruhé 20. ledna 1998. Při volbě prezidenta dne 20. ledna 1998 je Havel zvolen v druhém kole první volby, když získá 47 z 81 hlasů senátorů a 99 ze 197 hlasů poslanců. Svou funkci opustí 2. února 2003 a jeho nástupcem se stává Václav Klaus.

Manželé Havlovi v roce 1995. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0
Manželé Havlovi v roce 1995. FOTO: Ondřej Němec / CC / CC BY-SA 4.0

Odchod disidenta

Poslední měsíce svého života se Havel v důsledku svých dlouhotrvajících zdravotních komplikací veřejného života již spíše straní a odpočívá na své chalupě v Hrádečku u Trutnova a jezdí do lázní.

Ještě stihne několikrát veřejně vystoupit a týden před svou smrtí se setkává s tibetským dalajlamou u příležitosti jeho návštěvy v Praze.

Havlovo úplně poslední veřejné vystoupení se odehrává v pražské galerii DOX 10. prosince 2011, kde převezme cenu slovenské Nadace Jána Langoše. Václav Havel umírá v neděli 18. prosince 2011 na oběhové selhání.

V. Havel v roce 2009. FOTO: Ondřej Sláma / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V. Havel v roce 2009. FOTO: Ondřej Sláma / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Umělec Havel

Po celý tvůrčí život se Václav Havel věnoval esejistice, zpočátku jde především o texty divadelního či literárního typu.

Brzy kvůli totalitním společenským podmínkám na jedné straně a vlastní zodpovědnosti, poctivosti a snaze hledat pravdu na straně druhé, se v textech přirozeně začaly objevovat i úvahy nad společenskou situací během normalizace v 50. letech nebo událostech po srpnu 1968. Patří sem rovněž jeho epistolární tvorba, literární a divadelní kritika, projevy a další příležitostné texty.

V. Havel se svou druhou ženou Dagmar a manželi Bushovými v Bílém domě. FOTO: hotographs Related to the George W. Bush Administration / CC / volné dílo
V. Havel se svou druhou ženou Dagmar a manželi Bushovými v Bílém domě. FOTO: hotographs Related to the George W. Bush Administration / CC / volné dílo

Obdiv i kontroverze

Na úmrtí Václava Havla reagují čeští i světoví politici, ale také běžní občané. Již v podvečer 18. prosince se lidé začali spontánně scházet, např. na Václavském náměstí v Praze či Moravském náměstí v Brně, aby uctili jeho památku.

Václav Havel byl v některých ohledech také osobou dosti kontroverzní.

Především pak svou prezidentskou amnestií, kdy bylo z vězení počátkem roku 1990 propuštěno mnoho zločinců, z nichž někteří brzy pokračovali v páchání závažné trestné činnosti, a po amnestii následovala také vězeňská vzpoura v Leopoldově z řad těch, kteří se amnestie nedočkali.

Václav Havel ovšem nikdy neprosazoval radikální zúčtování s přisluhovači komunistického režimu. Splnil svůj hlavní úkol, tedy přípravu svobodných voleb a budování základů demokratické společnosti.

Řadou projevů i symbolických aktů dodával občanům sebevědomí a zároveň nezakrýval obtížnost situace a neváhal věci nazývat pravými jmény. Ke skutečné demokracii však vedla ještě dlouhá cesta a ani dnes někteří nemají pocit, že jí bylo v plné míře dosaženo.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: VitVit / CC / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Každodenní život obyvatel Incké říše
Ponořte se do fascinující historie jedné z největších předkolumbovských říší amerického kontinentu. Odhalte tajemství původu Inků, pronikněte do struktury jejich společnosti a seznamte se s morálním kodexem, který ovlivňoval každodenní život deseti milionů obyvatel rozlehlé říše v Andách. Jak vypadal jejich den, co jedli a jakou roli hrála práce v jejich životě? Patrně největší indiánská […]
Historie
Zákeřný útok na Pearl Harbor
Zatímco v Evropě se válčí už více než dva roky, Američané jsou zatím poměrně v klidu. A to i přesto, že už od poloviny 30. let císařské Japonsko významně expanduje do Tichomoří a dobývá jedno území za druhým. Cílem Japonců je rozšířit si přístup k nerostným surovinám v jihovýchodní Asii. Japonská generalita se však bojí, […]
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
reklama
svět zločinu
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
V srpnu 1963 se v Británii odehrála jedna z nejslavnějších loupeží všech dob. Skupina zločinců přepadla poštovní vlak a ukradla přes dva miliony liber. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? Je čtvrtek 8. srpna 1963 a pravidelný poštovní vlak míří ze skotského Glasgow do Londýna. Zaměstnanci uvnitř třídí zásilky. Ty […]
Sekta Děti boží: Místo slibovaného ráje peklo na zemi
Možná se ocitnou v životní krizi, možná jen chtějí patřit k něčemu významnému a na první pohled smysluplnému. Než se nadějí, stanou se součástí sekty, která kontroluje každý jejich krok. To v tom lepším případě. V tom horším přijdou o majetek, psychické zdraví, nebo dokonce o život. To vše se může přihodit lidem, kteří se […]
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
reklama
svět zločinu
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz