Skip to content
reklama
reklama

Porsche Mission E: Misionář na éčkách!

Porsche představilo koncept Mission E s trochu nekoncepčním napětím. Ukazuje revoluci elektromobility pro rok 2018 s holografickými funkcemi a potenciálem změnit svět.

Existují stroje, na která se můžete chodit dívat do muzea, třebaže připomínají budoucnost – třeba Concorde. I Porsche Mission E je poctou zítřku, jakýsi výtvor bouřlivé a bezmezné nadšení působící kapitoly lidské geniality.

Jde o mimořádnou studii, ze kterého jednou bude stejně mimořádné produkční auto. Němci se fosilní oklikou vracejí ke kořenům vlastní identity, protože už první auto Ferdinanda Porscheho, zakladatele značky, jezdilo na elektřinu.

Teď se k proudu pomalu vracejí, do tří let by měl vzniknout první plně elektricky poháněný čtyřmístný sportovní vůz. Navíc s velmi, opravdu velmi slušným dojezdem až 550 km!

Porsche Mission E (1)
Ani Tesla S v nejrůznějších výkonnostních verzích nemá takový dojezd jako Porsche Mission E.

První systém svého druhu

Mission E je elektrická vize vozu, ze kterého bude značka v budoucnu dost těžit. Vypadá fantasticky. Má čtyři dveře a pohon i natáčení na všechna čtyř kola. O sílu se starají dva synchronní motory buzené permanentním magnetem (PSM), podobné těm, které byly použity u letošního vítěze Le Mans 919 Hybrid.

Jde o 800voltový systém, první svého druhu, s celkovým výkonem 440 kW (přes 600 koní). I když koncept Mission E váží přes dvě tuny, má elegantní a vysoce aerodynamickou karoserii, takže vzduch ji obtéká bez sebemenšího odporu.

Z 0 na 100 km/h zrychlí za 3,5 sekundy a na dvoustovku pak za méně než 12 vteřin. Maximální rychlost končí za hranicí 250 km/h.

Porsche Mission E (2)
800voltový systém je první svého druhu, třebaže infrastruktura k němu neexistuje.

Kosmický prostor

Když obejdete auto kolem dokola, nemáte pocit, že by vás něco rušilo. Nejsou tu křídla, patvary ani boční zrcátka, ta nahrazují kamerky. A když nastoupíte, nemáte ani pocit, že by vás rušila tlačítka.

Je tu vlastně jen jedno jediné – zapalování Start! O všechno ostatní se stará počítač a holografické zařízení, které se ovládá bezdotykově, jen pomocí pohledů a gest. Kamerka rozpozná, na jaký přístroj se právě díváte, a stiskem tlačítka na volantu se dostanete do příslušného menu.

To je ale jenom část funkcí. Systém totiž navíc sleduje úhel očí řidiče, jeho polohu, jeho posed, držení těla, náklon nebo protažení. Zareaguje posunutím 3D zobrazení budíků (diody OLED). Tím je prakticky vyloučeno, aby volant zakrýval důležité informace, jako jsou rychlost nebo výkon elektromotorů.

Na přístrojovce je pak holografický displej, který se táhne až ke dveřím spolujezdce. Ukazuje aplikace, které jsou v prostoru umístěny odstupňovaně podle priority (média, navigace, klimatizace, vozidlo) a ovládají se bezdotykově pouze pomocí gest.

Porsche Mission E (3)
Přístrojový štít vyzařuje holografický obraz, aplikace se ovládají bezdotykově pomocí gest.

Pohádka o 800 voltech

Jediným reálným a opravdu smysluplným elektromobilem pořád zůstává americká Tesla. Její různě výkonné modely sahají od 315 do 760 koní s dojezdem 380 až 430 km. Tesla ale pracuje s napětím 400 V a za 30 minut se nabije natolik, že ujede 270 km.

To když u Porsche v levém předním blatníku před dveřmi řidiče odkryjete víko, otevře se vám přístup k přípojce s 800 V! „Díky tomu k nabití na 80 % kapacity stačí pouhých 15 minut. Zdvojnásobení napětí ve srovnání s dnešními 400voltovými elektromobily přináší kratší doby nabíjení a nižší hmotnost, protože lehčí měděné kabely se sníženým průřezem k přenesení energie postačují,“ stojí v prohlášení automobilky.

V tomhle je stuttgartský průkopnický koncept před konkurencí, ale zároveň ne zcela koncepční, protože 800voltová infrastruktura rychlodobíječek zatím nikde neexistuje. Nicméně v důsledku je to úplně lhostejné, protože Mission E umí sosat energii i ze standardní 400voltové nabíječky nebo indukčně, když stojí nad cívkou zapuštěnou do země.

Porsche Mission E (4)
Karoserie vysoká pouze 1300 mm je směsí oceli, hliníku a plastů vyztužených uhlíkem.
Foto: Porsche
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záchrana přišla z nebes
skutecnepribehy.cz

Záchrana přišla z nebes

Můj život visel doslova...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Zamlčel americký prezident George Bush starší pravdu o UFO?
enigmaplus.cz

Zamlčel americký prezident...

George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých...
Chtějí slepit vztah dalším dítětem?
nasehvezdy.cz

Chtějí slepit vztah dalším...

Mohla by točit nebo hrát...
Jahody a bubliny: Odměna pro rodiče a děti za vysvědčení v La Bottega Oaks Deli Bistro
iluxus.cz

Jahody a bubliny: Odměna pro...

Konec školního roku a letní prázdniny se...
Jsou na starověkých mincích zobrazeni mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Jsou na starověkých mincích...

V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Kukuřice pečená v troubě
tisicereceptu.cz

Kukuřice pečená v troubě

Ingredience 4 kukuřičné klasy 3 lžíce oleje 1 lžička...
Snaží se utajit svoji novou lásku?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit svoji novou...

Krásná herečka Sabina...
Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom
epochanacestach.cz

Labské údolí: Famózní...

Labské údolí je samo o sobě...
Pozor na kousnutí
21stoleti.cz

Pozor na kousnutí

V nedávné době narazili badatelé ve...
Čtvrtý mušketýr v avantgardním plášti DS
epochalnisvet.cz

Čtvrtý mušketýr v...

Pařížská avantgarda má nového člena „high...