Pochodující vojáci, pravidelný potlesk a rytmická hudba. Unavený generál během vojenské přehlídky klimbá. A nakonec to přijde, hlava mu spočine na hrudi a vydává se do říše snů. Ještě netuší, že nevinný šlofíček mu zařídí smrt.
Poprava za asistence děla patří k tradičním metodám, které postupně pohřbí zub času. Historický krok zpět a oživení brutálních dějin ale vyvolá krutá událost z roku 2015. Severokorejský diktátor Kim Čong-un (*1984) totiž nevybíravě zúčtuje s ministrem obrany.
Hlavně neusnout
Hjon Jong-čchol (1949-2015) má pod palcem celou armádu, a tak je de facto druhým nejmocnějším mužem KLDR. Ještě v březnu horlivě řeční na konferenci v Moskvě, po návratu domů ho čeká vojenská přehlídka.
A právě tam udělá osudovou chybu, protože mu únavou klesne hlava a usne. Všimnou si toho někteří straníci, kteří to ještě za tepla vyzvoní diktátorovi. Kim Čong-un generála odvolá funkce a nechá zatknout.
Na soud rovnou zapomeňte, v Severní Koreji se všechno řeší hned, a tak nebohý Jong-čol míří na popraviště. Zákeřný vládce si ale pro něj připraví šílený trest.
Oficiálně světu nahlásí, že KLDR bude testovat novou balistickou střelu typu SLBM. Jihokorejská rozvědka ale tvrdí, že jde o podvod. Protiletadlovou zbraň totiž Kim Čong-un použije na nebohého Hjon Jong-čchola. Popravě údajně přihlíží stovky obyvatel a někdejší ministr nemá šanci přežít.
Nebezpečná podívaná
Trest smrti, v němž hraje hlavní roli dělo či kanón, ale není žádnou novinkou. Nešťastníci jsou přivazováni k hlavni zbraně zády. V okamžiku palby čeká všechny okolo brutální podívaná.
„Při správném provedení vylétne hlava až dva metry do vzduchu,“ píše se v jednom z mrazivých manuálů. A zatímco let si užijí také ruce, dolní končetiny zemdleně klesnou. Poprava je nebezpečná i pro okolostojící čumily.
V jednom případě jsou vojáci zasaženi a zraněni lidskými ostatky. Další exekuce se zase příliš nepovede, protože vystrašenému odsouzenci se podlomí kolena ve chvíli, kdy z děla vylétne ohlušující rána!
K vidění jsou hrůzné výjevy, ke zmrzačenému muži rychle přiskočí velitel a prostřelí mu hlavu. Součástí krvavého divadla jsou také zvířata, nejaktivněji si počínají divocí psi.
Odměna pro zrádce
Bolestivý skon je výsadou rebelů, povstalců a dezertérů. Nejčastěji na něj narážíme v Indii a okolních státech.
Svou chvíli slávy si dělo připíše během velkého indického povstání, které vypuká v roce 1857. Povstalci zavraždí britského důstojníka a reakce na sebe nenechá dlouho čekat.
Evropané rozpoutají nebývalý teror a vojáky, kteří zběhli z armády, bez milosti přivazují právě k dělům. Morbidní tradice nabývá na síle i v Afghánistánu, zejména když se moci ujme Abdurrahmán Chán (1840-1901).
Železný emír, jak zní jeho přezdívka, vládne v zemi od roku 1880, údajně úřady vykonají na 5 000 poprav ročně. Chán rovněž vyvraždí na 60 % Hazárů, národa žijícího v Afghánistánu. A věrným pomocníkem mu je právě dělo.
Podobná vlna násilí postihuje také oblast dnešního Tádžikistánu. Uchvatitel Habibulláh Kalakání (1891-1929) u moci vydrží jenom 7 měsíců, rozpoutá však drastické peklo. Bez okolků vraždí své odpůrce, a to všemi možnými zákeřnými metodami.
Kdo seje bouři, sklízí vítr – a panovníkovi se trýznění vrátí jako bumerang. Sám skončí na popravišti.