V průměru máme na hlavě asi sto tisíc vlasů, přičemž denně ženám i mužům vypadne okolo sto vlasů. Přesto může dojít k tomu, že vypadávání vlasů bude nadměrné. Kdy se tak děje nejčastěji?
Vlasy byly vnímány jako koruna krásy už odpradávna. Různé kultury jim přisuzovaly nejrůznější moc a symbolický význam, už od starověku reprezentovaly krásu, šarm a byly symbolem svádění. Proto je jejich ztráta, zejména pro ženy, tak bolestná.
Ve většině případů není naštěstí nadměrné padání vlasů konečným stavem a obvykle se po čase upraví. Pokud vám však vlasy řídnou, měli byste přece jen zpozornět. Možná tak vaše tělo dává najevo, že mu něco chybí, případně že trpí nějakým onemocněním.
150 000 vlasů na hlavě
Na hlavě má většina z nás sto až sto padesát tisíc vlasů, přičemž nejbujnější kštici mívají světlovlasí lidé, naopak slabší porost zrzci a zrzky. Vlasy se neustále obnovují, jejich růst se řídí cykly.
Střídá se fáze růstu, fáze klidu, vypadávání a opětovného růstu. Typický cyklus růstu vlastu trvá u člověka 2–6 let, jeho délku ovlivňuje věk, výživa, hormony a vnější vlivy jako například stres, nemoci či nešetrná péče.
Nejprve nastává fáze růstu, během které vlas vyrůstá z kořínku neboli folikulu zpod povrchu pokožky a roste po dobu 2–4 let u mužů a 3–6 let u žen. Každých 28 dní se vlas prodlouží o 1 cm. V normálním případě je v této fází až 90 % vlasových folikulů.
Jak rostou vlasy
Další fází je přechodová, kdy vlasy přestávají růst a oddělují se od přísunu krve, zakládá se růst nového vlasu. Tato fáze trvá asi 2–3 týdny a týká se 1–2 % celkového počtu vlasů.
Po ní následuje fáze klidová v délce asi tří měsíců, kdy starý vlas odpočívá a nový se dostává do fáze růstu. V této fázi je asi 10–15 % vlasů.
Jak nový vlas postupně roste, vytlačuje starý kořínek na povrch, kde dojde k vypadnutí vlasu a jeho nahrazení vlasem novým.
Nadměrné, nebo povolené ztráty?
Denně člověku vypadne 50–100 vlasů, což je zcela normální a nemá to za následek řídnutí vlasů, protože vlasové cykly neprobíhají u všech vlasů stejně. Trochu více mohou vlasy padat v období mezi březnem a dubnem a pak mezi zářím a říjnem.
Zpozornět byste ovšem měli v případě, že denně nacházíte po bytě, ve sprše, v hřebenu či kartáči, případně na polštáři více vlasů, než je obvyklé.
Příčin nadměrného vypadávání vlasů může být několik, seznámíme vás s těmi nejčastějšími.
NEDOSTATEK VITAMINŮ
Vlasy i jejich hustota jsou velmi ovlivňovány tím, zda má vaše tělo dostatek energie a správných živin. Padáním vlasů pak signalizuje nedostatek vitaminů a minerálů.
Příčinou může být anémie neboli nedostatek železa, akrodermatititda (ztenčení kůže), nedostatek zinku či podvýživa.
V tom případě je vhodné doplnit železo, zinek, vitaminy A, C a E, biotin (vitamin H), niacin (vitamin B3), hořčík, vitamin B6 a B12. Někdy může být naopak vitaminů až příliš, týká se to zejména vitaminu A. Případně můžete mít ve stravě nedostatek bílkovin, což má za následek zpomalení růstu vlasů.
ŘEŠENÍ: Nemusíte hned sahat po doplňcích stravy, spíše obohaťte váš jídelníček o tyto potraviny:
ryby a mořské plody, rýži, avokádo, luštěniny, zeleninu a ovoce, semínka (lněná, sezamová, dýňová a slunečnicová) a vlašské ořechy, dále také vajíčka a řecký jogurt. Upravte denní příjem vitaminu A, případně zvyšte podíl kvalitních bílkovin ve stravě.
NADMĚRNÝ STRES ČI TRAUMA
Pokud prožijete fyzické trauma, například vážné zranění nebo nemoc, těžký porod či operaci, znamená to pro tělo stresovou událost, která může narušit životní cyklus vlasů a posunout více vlasů naráz do fáze jejich vypadávání.
Projeví se to tři až šest měsíců po traumatu. Obdobně může na vlasy zapůsobit i emoční stres, způsobený špatnou situací v rodině, rozvodem, ztrátou blízké osoby, péčí o stárnoucí rodiče či ztrátou zaměstnání.
Častou příčinou nadměrné ztráty vlasů může být i alergická reakce, silný šok a u žen také vysazení antikoncepce, hladovění či nárazová dieta.
ŘEŠENÍ: Je možné doplnit vitaminy či podpořit růst vlasů tabletkami, ve většině případů se ale jejich hustota obnoví do šesti měsíců poté, co nadměrně vypadaly v důsledku stresu.
SPLAŠENÉ HORMONY
Další příčinou padání vlasů může být hormonální nerovnováha. Ženy se s jejich nadměrnou ztrátou často potýkají během menopauzy, kdy jejich tělo začíná ztrácet estrogen, nebo těsně po porodu, kdy jeho hladina v těle stoupá zpět do normálu velmi pomalu.
Padání vlasů může provázet i syndrom polycystických vaječníků, případně nadbytek mužských hormonů v těle ženy, který způsobuje vedle řídnutí kštice také tvorbu cyst na vaječnících, obezitu a zvyšuje riziko rozvoje diabetu. V těchto případech může vypadávání vlasů trvat šest až devět měsíců.
Mnoho testosteronu i hypotyreóza
U mužů tkví problém nadměrného padání vlasů a řídnutí kštice v množství hormonu testosteronu. Když je ho v těle přebytek, začne hormon ničit vlasové kořínky, a vlasy proto začnou vypadávat.
Hned dva ze tří mužů ve věku do 60 let zažijí ztrátu vlasů kvůli mužské alopecii. Ta je dílem dána mužskými pohlavními hormony a dílem dědičností.
Negativní dopad na bujnost kštice mohou mít i poruchy štítné žlázy, což je motýlovitý orgán umístěný v krku, který produkuje hormony zodpovědné za růst a rozvoj.
ŘEŠENÍ: Při potížích s vypadáváním vlasů je dobré se objednat na trichologické vyšetření. Trichologie se soustředí právě na hygienu, zdraví a krásu vlasů. Pomůže určit příčinu nadměrné ztráty vlasů a doporučit vhodnou léčbu.
V případě hormonální nerovnováhy mohou být dodávány hormonů do těla uměle. U mužské plešatosti mohou pomoci DHT blokátory, jež tlumí dopady testosteronu na vlasy, případně transplantace vlasů.
ŠPATNÁ PÉČE
Obzvláště ženy si potrpí na péči o vlasy, ovšem i zde platí známé pořekadlo „čeho je moc, toho je příliš“. I nadměrná péče o vlasový porost může zapříčinit vypadávání vlasů.
Škodí jim fénování, kulmování, teplé olejové masky, domácí či příliš časté barvení, chemické narovnávání vlasů i příliš utažené copy. Škody mohou napáchat i vlasové přípravky s obsahem sulfátů a silikonů. To vše může ovlivnit vlasové folikuly a způsobit, že vlas už znovu nevyroste.
ŘEŠENÍ: V případě, že vám začaly padat vlasy z nevhodné péče, je nejlepším řešením zajít do kadeřnického salonu, kde dokážou napravit mnohé škody. Poradí vám s regenerací vlasů i výběrem vhodných přípravků pro šetrnou péči.
Můžete také zvýšit příjem potravin, které obsahují látky příznivě ovlivňující růst vlasů, případně užívat kolagen, který podporuje růst a regeneraci porostu hlavy.
CHEMOTERAPIE
Některé z látek, využívaných v boji s rakovinou, způsobují vypadávání vlasů. Chemoterapie je jako atomová bomba, ničí rychle se dělící rakovinné buňky, ale bohužel i jiné rychle se dělící buňky v těle, jako jsou právě ty vlasové.
V důsledku toho přijde většina lidí, kteří ji podstupují o vlasy, stejně jako o řasy a obočí. Dobrou zprávou ale je, že jakmile je proces chemoterapie dokončen, vlasy opět dorostou.
Mohou však mít jinou texturu, z původně rovných vlasů jsou třeba najednou kudrnaté. I některé jiné léky mohou mít vliv na vypadávání vlasů, například antidepresiva, léky na krevní tlak, HIV či štítnou žlázu.
STÁRNUTÍ
U populace starší 50 let dochází ke ztenčování a zhoršování kvality vlasů a poté k jejich postupnému padání. Růstová fáze se zkracuje z obvyklých 3–4 let na méně než jeden rok.
Naopak se prodlužuje klidová fáze vlasového cyklu, počet vlasů v této fázi se zvyšuje na 20 %. Vlasový folikul již není ukotven tak hluboko v pokožce, zmenšuje se, nové vlasy rostou kratší. S věkem navíc ztrácejí pigment a bělají.
Bílé vlasy jsou slabší, pórovitější a mají menší odolnost, jsou i citlivější na UV záření.