Domů     Pohnutý život „poslední Přemyslovny“ Elišky
Pohnutý život „poslední Přemyslovny“ Elišky
5.7.2024

Eliška Přemyslovna vyrůstá v klášteře a může se stát abatyší, stejně jako její teta. Když je ale úkladně zavražděn její bratr Václav II., představuje náhle jedinou naději českých zemí na spravedlivého vládce. A tak se „obětuje“ pro svůj národ a bere si za manžela Jana Lucemburského …

Je 1. září 1310 a ve Špýru na březích Rýna se za přítomnosti stovek významných hostů i mnohatisícového davu koná svatba Jana Lucemburského (1296–1346) a Elišky Přemyslovny (1292–1330).

Ulice jsou plné kejklířů a komediantů, prodavačů nejrůznějšího zboží, kapsářů i prostitutek. Průvod rytířů, hrabat a knížat míří do slavnostně vyzdobené katedrály.

Jindřich VII. (1278–1313), král a později císař Svaté říše římské, usedá ve slavnostním šatu na trůn, s korunou na hlavě a žezlem v ruce. Po něm přichází jeho teprve čtrnáctiletý syn Jan s průvodem, který nese praporce Českého království.

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Nevěsta v jednoduchých šatech

Jan skládá přísahu po vzoru knížat Svaté říše římské. Poté do katedrály vstupuje osmnáctiletá princezna Eliška, vysoká, půvabná a údajně snědá po svém dědovi, Přemyslu Otakarovi II. (1233–1278).

Je oblečena v jednoduchých, nezdobených šatech a s rozpuštěnými vlasy, jak káže poslední francouzská móda. Kronikář Petr Žitavský o tom píše takto: „(…) podivili jsme se nad věcí námi v českých krajinách předtím nevídanou.

Neboť vycházela tehdy nevěsta ze své ložnice s vlasy rozpuštěnými a sem tam po svých ramenou rozvolněnými, zcela bez vínku a koruny, ozdob hlavy, celá oděná nezdobeným, velmi dlouhým rouchem francouzským.“

 Hostina přinášející plodnost

Snoubence oddá mohučský arcibiskup Petr z Aspeltu (1250–1320). Poté následuje bohatá svatební hostina. Stoly se prohýbají pod množstvím nabízených pokrmů, mezi kterými nechybějí ani ty, jež mají přinášet plodnost.

Jedná se o slepici, jablka i kaši ze sýra. Spoustu dětí značí krupicová kaše – manželé jich mají mít tolik, kolik je v ní zrnek krupice. Je oslazená medem, jež má do manželství přinést lásku a moudrost i podpořit milostnou touhu.

Vrcholem hostiny je páv upravený tak, aby se neporušily jeho ocas a korunka. Svatební oslavy a hodování trvají osm dní. Jen hrstka vyvolených tuší, jak dlouhá byla cesta k této královské veselce.

Eliška Přemyslovna ve Zbraslavské kronice. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Eliška Přemyslovna ve Zbraslavské kronice. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ztráta matky a nenáviděná macecha

Eliška se narodila jako páté dítě českého krále Václava II. (1271–1305) a jeho ženy Guty Habsburské.

Kromě ní se dospělosti dožili ještě její bratr Přemysl Otakar, později známý jako Václav III., a sestry Anežka, Anna a Markéta.

Vychovávána byla ve svatojiřském klášteře, kde byla abatyší její teta Kunhuta Přemyslovna. Její následnicí se ale nakonec nestala. O matku přišla Eliška už v pěti letech.

Její otec si následně vzal polskou princeznu Elišku Rejčku (1288–1335), která byla jen o čtyři roky starší než Eliška a ona ji od začátku nenáviděla.

Matka Guta a macecha Rejčka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Matka Guta a macecha Rejčka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Vymření Přemyslovců po meči

Roku 1305 umírá Eliščin otec na tuberkulózu a na trůn nastupuje její bratr Přemysl Otakar jako Václav III. (1289–1306). Ten je ale úkladně zavražděn v roce 1306 v Olomouci, čímž vymírají Přemyslovci po meči, a v českých zemích propukají boje o moc.

O český trůn jeví zájem Jindřich Korutanský (1265–1335), manžel Eliščiny sestry Anny Přemyslovny, ale také Rudolf Habsburský (1281–1307), který vítězí a na potvrzení svého nároku se žení s vdovou po Václavovi II. a Eliščinou macechou, Eliškou Rejčkou.

Protože střídmě jí, přezdívá se mu král Kaše. Ač se snaží o nastolení pořádku a zlepšení královských financí, umírá Rudolf předčasně roku 1307 na úplavici při obléhání Horažďovic.

Pod svoji úroveň se nevdám!

K moci se tak opět dostává Jindřich Korutanský, který již tentokrát nechce nic ponechat náhodě. Do Čech táhne i s houfem žoldnéřů a daří se mu obsadit Prahu i českou pokladnici, stříbrnou Kutnou Horu. Jeho vláda je však slabá a zadlužuje královskou pokladnu.

Aby pro něj přestala být stále neprovdaná Eliška hrozbou, chce ji provdat za neurozeného pána z Bergova. To však Eliška odmítá se slovy:

„Chceš-li mne, králi, řádně provdat, nehanob mne, ale urči mi někoho rodem mi rovného, nebo dovol, abych přijala řeholi a oddala se trvale Bohu. Tomu se dobrovolně a ochotně podrobím.

Jestliže však o mně rozhodneš tak, že ponížíš můj rod, poznáš mne bezpochyby jako svého nepřítele.“

Jiná nesmí být královnou

Nespokojenost s vládou Jindřicha Korutanského roste i mezi českou šlechtou, a tak si někteří, jejichž vůdcem se stane Jindřich z Lipé (1275–1329), projektují své naděje na změnu vládce do princezny Elišky.

Snaží se proto domluvit její sňatek se synem římskoněmeckého krále Jindřicha VII. (1278–1313), Janem. Vyjednávání provázejí problémy. Jindřich chce Elišku nejprve provdat za svého bratra Walrama, s tím ale mocní čeští páni nesouhlasí.

O Elišce se ale mluví jako o ženě s pochybnou pověstí. Během své návštěvy u Jindřicha VII. proto ona sama navrhne, ať je její panenství stvrzeno lékařským vyšetřením. Na konci její návštěvy je jí král tak nadšen, že prohlásí: „… žádná jiná dívka se nesmí stát v Čechách královnou než Eliška!“

Busta Jana Lucemburského. FOTO: Packare / Creative Commons / CC0 1.0
Busta Jana Lucemburského. FOTO: Packare / Creative Commons / CC0 1.0

Jan a Eliška naděje pro Čechy

Po Eliščině svatbě utíká Jindřich Korutanský i s manželkou zpět do Korutan. Korunovace nového českého krále se uskuteční 7. února 1311 v bazilice svatého Víta, vede ji opět arcibiskup Petr z Aspeltu, který královský pár o rok dříve oddával.

Obyvatelé Čech do vlády Jana s Eliškou vkládají velké naděje a víru, že opět nastolí v českých zemích pořádek. První roky jejich manželství jsou relativně poklidné, Jan se nechává Eliškou, jako starší a zkušenější, v mnoha věcech vést.

Během té doby se jim narodí dvě dcery, Markéta a Jitka. Eliška doufá, že se jejímu manželovi podaří obnovit věhlas, jaký měly české země v době vlády jejího otce.

Fiktivní portrét Jindřicha z Lipé od Bartoloměje Paprockého. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Fiktivní portrét Jindřicha z Lipé od Bartoloměje Paprockého. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Rozepře mezi manželi

Jan však naráží na tvrdou realitu v podobně odbojné šlechty. Postupem času se mu znelíbí i vliv, který se nad ním snaží Eliška uplatňovat. Projevuje se jeho prchlivá povaha, která naráží na manželčinu tvrdohlavost.

Na státní záležitosti mají zcela odlišné názory. Jan se proto v Čechách vyskytuje stále méně a méně, většinou si sem z ciziny, kde naopak slaví úspěchy, jezdí jen pro peníze. Proto se mu v Čechách začne říkat „král-cizinec“.

Neshody mezi manželi nakonec gradují vytvořením dvou znepřátelených skupin šlechticů.

Zatímco zájmy Jana Lucemburského hájí Jindřich z Lipé, který se objevuje po boku Elišky Rejčky, nenáviděné Eliščiny macechy, hlavním spojencem královny Elišky se stává Vilém Zajíc z Valdeka.

Macecha opět na scéně

Podporovatelů Jindřicha z Lipé je více, protože ho mnozí považují za dobrého ochránce českých zájmů, a proto ho Eliška obviní ze zpronevěry peněz. Na její popud ho pak Jan Lucemburský nechá zatknout.

To ovšem vyvolá silné nepokoje mezi šlechtou, proto musí král na její nátlak Jindřicha propustit. Celá záležitost vede k tomu, že se Jan dokonce sblíží s Jindřichem a Eliškou Rejčkou.

To ještě prohloubí nepřátelství mezi oběma královnami, o kterému se hovoří jako o válce královen. Jan nakonec přistoupí na požadavky šlechty, vedené právě Jindřichem z Lipé, s čímž Eliška nesouhlasí.

Hrad Loket. FOTO: Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Hrad Loket. FOTO: Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Krádež dětí

Roku 1316 porodí Eliška Janovi syna Václava, pozdějšího Karla IV. (1316–1378), a o dva roky později syna Přemysla Otakara.

Roku 1319 se však manželství rozpadá úplně, protože Jan uvěří tomu, co mu o manželce našeptává Jindřich z Lipé, tedy že ho Eliška plánuje sesadit z českého trůnu, aby se sama stala regentkou za jejich nezletilého syna Václava.

Proto přepadá hrad Loket, kde Eliška žije s dětmi v ústraní, a odvádí odtud nejstarší tři společné děti – dcery Markétu a Jitku a syna Václava, následníka trůnu.

Josef Mathauser - Jan Lucemburský nechává uvěznit syna Václava a odvézt Elišku na Mělník. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Josef Mathauser – Jan Lucemburský nechává uvěznit syna Václava a odvézt Elišku na Mělník. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Syna Václava už nikdy neuvidí

František Palacký líčí událost takto:

„Král, prudkým hněvem uchvácen, přichvátal tudíž se zástupem branných do Lokte, kdež královna s dítkami svými bydlila… Královna lekla se náramně, domnívajíc se zpočátku, že manžel její snad smyslem se pominul.

Ale z klamu svého brzy vyvedena jest, když co nejen od nejvěrnějších jejích služebníkův a služebnic, ale i od všech dítek ji odloučiv, do Mělníka ji poslal, kdežto se skromnou družinou život svůj v osamělosti tráviti měla.“ Syna Václava už Eliška nikdy v životě neuvidí, Jan jej nejprve vězní na hradě Křivoklátu a pak pošle na výchovu do Francie.

Bartosz Paprocki: Vilém Zajíc z Valdeka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Bartosz Paprocki: Vilém Zajíc z Valdeka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Přijel jsem k tobě zemřít

S pomocí svého spojence, Viléma Zajíce z Valdeka, a dalších odpůrců Jindřicha z Lipé se Elišce daří obsadit Prahu. Ovšem Janovo vojsko je silnější, takže její vzpoura končí prohrou a Eliška se po ní odebírá do Mělníka.

K poslednímu sblížení mezi manželi dochází v roce 1321, kdy se k manželce vrací těžce zraněný Jan. Tehdy své manželce údajně říká: „Eliško, my patříme k sobě. Přijel jsem k tobě zemřít, protože tě miluji.“ Ze svých zranění se ale dostane:

Následkem krátkodobého sblížení královského páru je narození syna Jana Jindřicha a královnino další těhotenství.

Kvůli následným neshodám ale Eliška prchá v roce 1323 do Bavorska ke své dceři Markétě, kde se jí narodí dvojčata Anna a Eliška. Žije jen z podpory příbuzných.

Věnceslav Černý – Eliška Přemyslovna prchá v přestrojení z Prahy. FOTO: neznámý autor / CC/ volné dílo
Věnceslav Černý – Eliška Přemyslovna prchá v přestrojení z Prahy. FOTO: neznámý autor / CC/ volné dílo

Umírá sama a opuštěná

Do Čech se vrací v roce 1325, oslabená souchotinami, zlomená událostmi a pokořená svým manželem. Nemá zde nikoho blízkého, všechny děti žijí v cizině a její největší spojenec, Vilém Zajíc z Valdeka, zemřel už v roce 1319 během vojenského tažení.

Eliška se proto věnuje sbírání svatých ostatků, podpoře stavby Zbraslavského kláštera a usiluje o svatořečení Anežky České. Umírá v osmatřiceti letech dne 28. září 1330 na tuberkulózu v domě Jana Volka na Vyšehradě.

Pohřbena je 1. října na Zbraslavi, v přemyslovské nekropoli kostela svatého Jakuba Většího. Spočine tak vedle svého otce Václava II. a bratra Václava III. Po své smrti je na stejném místě pohřben i její vnuk Václav IV. (1361–1419) s manželkou.

Náhrobky Václava II. a Elišky Přemyslovny na Zbraslavi. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0
Náhrobky Václava II. a Elišky Přemyslovny na Zbraslavi. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Packare / Creative Commons / CC0 1.0
Související články
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
reklama
věda a technika
Mozek hyperthymetika: Co nám prozrazuje o fungování paměti?
Lidský mozek je fascinující orgán, jehož plné fungování stále neznáme. Jedním z největších tajemství je fenomén hyperthymesie, neboli dokonale autobiografické paměti. Co se děje v mozku lidí, kteří si pamatují každý okamžik svého života? A jak se liší jejich mozek od našeho? Ponořte se s námi do neurovědeckého výzkumu, který se snaží odhalit příčiny této […]
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz