Jedno z nejkrásnějších panovnických sídel v Evropě se nachází v Bavorsku. Zdejší král Ludvík II. přivede kvůli jeho výstavbě státní pokladnu na mizinu.
Na vysoké skále nad poklidnou hladinou jezera Alpsee v Bavorských Alpách se k nebi tyčí štíhlé věže jednoho z nejúchvatnějších zámků světa. Jmenuje se Neuschwanstein a postavit ho nechá podivínský bavorský král Ludvík II. (1845–1886).
Při jeho budování se inspiruje operami známého hudebního skladatele Richarda Wagnera (1813–1883). Zámek tak víc než cokoli jiného připomíná obří divadelní kulisy!
Pomáhá jim nejmodernější technologie
Zámek je postaven na strmých skalách nad městečkem Füssen nedaleko dnešních německo-rakouských hranic.
Práce je svěřena do rukou německého architekta Eduarda Riedela (1813–1885) a výtvarníka Christiana Janka (1833–1888), kteří při budování Neuschwansteinu použijí ty nejmodernější technologie. Trvá dlouhých 17 let, než je zámek konečně hotov.
Prohlásí ho nesvéprávným
Zdejší trůnní sál je pojat velkoryse. Jeho vzhled je inspirován výzdobou mešity Hagia Sofia, která leží v Istanbulu.
„Místnosti dominuje honosné schodiště z carrarského mramoru, na jehož vrcholu měl stát rozměrný trůn vyrobený ze zlata, stříbra a slonoviny,“ píše kunsthistorik Alexander Rauch (*1943). Na ten však již Ludvíkovi nezbudou peníze.
Úplného dokončení zámku se král nikdy nedočká. Jeho nákladné projekty totiž postupně spolykají všechny peníze, které jsou v bavorské pokladnici k dispozici. 11. června 1886 je navíc duševně nemocný král prohlášen za nesvéprávného.
O 2 dny později je Ludvík nalezen na břehu Starnberského jezera mrtvý. Jeho smrt je dodnes předmětem sporů a debat.