Skip to content

Podzimní deprese a obezita

S úbytkem slunečních dnů a příchodem chladného počasí se u mnohých z nás objevují typické podzimní chmury. Projevují se úbytkem energie, horší náladou a větší potřebou spánku.

Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince. Foto: pixabay

Tyto sezónní poruchy neboli „podzimní deprese“ bývají ale často spojeny také s nadměrnou chutí k jídlu a přibíráním na váze, což může vést k dalším zdravotním problémům a ke zhoršení stavu některých důležitých životních orgánů, jako jsou například játra.

Depresivní epizody se sezónním výskytem jsou provázeny mimo jiné poruchami koncentrace, dráždivostí a přecitlivělostí. U většiny lidí trpících sezónní afektivní poruchou (tzv. SAD), jak se tento stav nazývá, jsou projevy deprese mírné až středně těžké a většinou vymizí s příchodem jara.

Nedostatek energie a vyčerpanost si pacienti rovněž kompenzují doplňováním energie z jídla, zejména vysokým příjmem sacharidů. „Sacharidy jsou, jak známo, nejdůležitějším a nejrychleji využitelným zdrojem energie.

Jejich nadbytečná konzumace ovšem vede k přebytku energie, která, není-li spotřebována, ukládá se v těle ve formě tuku a vede ke vzniku nadváhy, obezity a s nimi spojených komplikací,“ říká MUDr. Emilie Niedobová, primářka interního oddělení nemocnice v Kolíně.

blank
Na pochmurné stavy pomáhá rovněž udržovat pevný režim dne, v němž nechybí prostor pro pravidelný spánek, vyváženou stravu a aerobní cvičení. Foto: pixabay

Souvislost deprese a obezity

Spojitost mezi jídlem a náladou ovšem není ničím novým. Příjem jídla nepochybně obecně uklidňuje, jde o evolučně známý mechanismus, který měl pravděpodobně umožnit klidné trávení jídla. Zvýšená chuť k jídlu může mít někdy dokonce rysy blízké drogovým závislostem.

Předpokládá se, že osoby s depresí mají v důsledků narušení stresových systémů nebo nezdravého životního stylu vyšší pravděpodobnost rozvoje obezity a obézní lidé přes negativní vliv obezity na vzhled více inklinují k rozvoji deprese.

Jak deprese, tak obezita jsou velmi rozšířené problémy, jejichž výskyt ve společnosti neustále roste a obě nemoci s sebou navíc nesou zvýšené riziko dalších onemocnění. Vnímat obousměrnou souvislost mezi nimi je proto důležité i pro klinickou praxi – u pacientů s nadváhou by měla být sledována nálada, u těch z depresí zase hmotnost.

blank
Zdravá strava a pravidelný pohyb navíc pomáhají zlepšovat fyzickou kondici, udržovat váhu pod kontrolou a jsou základním léčebným postupem i při zmiňovaném ztukovatění jater. Foto: pixabay

Důsledky vysokého příjmu sacharidů

Jak již bylo zmíněno, osoby trpící podzimní depresí mají zvýšenou chuť k jídlu s preferencí sacharidů. „Nadměrná konzumace těchto základních živin v potravě ovšem souvisí s rizikem metabolického syndromu a vede k významnému zvýšení hladiny tuku v játrech, přičemž k výrazným změnám v ukládání tuku v játrech může dojít již po týdnu,“ vysvětluje MUDr. Emilie Niedobová. Játra jsou přitom důležitým orgánem, který plní více než 500 tělesných funkcí souvisejících s trávením, imunitou, metabolismem lipidů i sacharidů. Vysoká hladina tuku v nich může způsobovat jejich ztukovatění neboli steatózu, což je nemoc, jejíž výskyt v populaci v posledních letech dramaticky roste.

Přemíra tuku v játrech může vést v pozdějším stadiu k zánětu, a někdy dokonce přerůst až v cirhózu jater.

blank
Na podporu regenerace jaterních buněk při steatóze je možné užívat také esenciální fosfolipidy. Foto: pixabay

Jak na podzimní depresi?

Řešit sezonní afektivní poruchu zvýšeným příjmem, ať už sacharidů, nebo jídla obecně, je tedy začarovaným kruhem, který může deprese ještě více prohlubovat a způsobovat další zdravotní komplikace. Efektivní léčbou u těchto pacientů bývá například ranní aplikace světla s intenzitou 2 500- 10 000 luxů, které má spektrum podobné tomu slunečnímu, ovšem bez ultrafialové složky.

Tato léčebná metoda má velmi rychlý účinek a někdy plně odstraní depresi již po týdnu aplikace.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemný přízrak mi ukázal směr
skutecnepribehy.cz

Tajemný přízrak mi ukázal směr

Pomoci v nouzi se můžeme...
S třetím manželem jsem spokojená a chci ho už napořád
nasehvezdy.cz

S třetím manželem jsem...

Dvě manželsví jí...
Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt
epochanacestach.cz

Troja Když jsou láska a sláva...

Nedobytné opevnění...
Konferenční a odkládací stolky
rezidenceonline.cz

Konferenční a odkládací stolky

Dnes jsou pro naše potřeby...
Po stopách čarodějnic
enigmaplus.cz

Po stopách čarodějnic

Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité...
Royal Palace Turčianské Teplice: královský lázeňský zážitek
iluxus.cz

Royal Palace Turčianské Teplice:...

Vychutnejte si lázeňskou péči na nejvyšší...
Nehledej smrt, smrt si tě najde: záhada posledního letu Daga Hammarskjölda
enigmaplus.cz

Nehledej smrt, smrt si tě...

Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické...
SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!
panidomu.cz

SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!

Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Chystá se herečka opravdu opustit svého muže?
nasehvezdy.cz

Chystá se herečka opravdu...

Od samého začátku to...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...