Skip to content
reklama

Podzimní deprese a obezita

S úbytkem slunečních dnů a příchodem chladného počasí se u mnohých z nás objevují typické podzimní chmury. Projevují se úbytkem energie, horší náladou a větší potřebou spánku.

Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince. Foto: pixabay

Tyto sezónní poruchy neboli „podzimní deprese“ bývají ale často spojeny také s nadměrnou chutí k jídlu a přibíráním na váze, což může vést k dalším zdravotním problémům a ke zhoršení stavu některých důležitých životních orgánů, jako jsou například játra.

Depresivní epizody se sezónním výskytem jsou provázeny mimo jiné poruchami koncentrace, dráždivostí a přecitlivělostí. U většiny lidí trpících sezónní afektivní poruchou (tzv. SAD), jak se tento stav nazývá, jsou projevy deprese mírné až středně těžké a většinou vymizí s příchodem jara.

Nedostatek energie a vyčerpanost si pacienti rovněž kompenzují doplňováním energie z jídla, zejména vysokým příjmem sacharidů. „Sacharidy jsou, jak známo, nejdůležitějším a nejrychleji využitelným zdrojem energie.

Jejich nadbytečná konzumace ovšem vede k přebytku energie, která, není-li spotřebována, ukládá se v těle ve formě tuku a vede ke vzniku nadváhy, obezity a s nimi spojených komplikací,“ říká MUDr. Emilie Niedobová, primářka interního oddělení nemocnice v Kolíně.

blank
Na pochmurné stavy pomáhá rovněž udržovat pevný režim dne, v němž nechybí prostor pro pravidelný spánek, vyváženou stravu a aerobní cvičení. Foto: pixabay

Souvislost deprese a obezity

Spojitost mezi jídlem a náladou ovšem není ničím novým. Příjem jídla nepochybně obecně uklidňuje, jde o evolučně známý mechanismus, který měl pravděpodobně umožnit klidné trávení jídla. Zvýšená chuť k jídlu může mít někdy dokonce rysy blízké drogovým závislostem.

Předpokládá se, že osoby s depresí mají v důsledků narušení stresových systémů nebo nezdravého životního stylu vyšší pravděpodobnost rozvoje obezity a obézní lidé přes negativní vliv obezity na vzhled více inklinují k rozvoji deprese.

Jak deprese, tak obezita jsou velmi rozšířené problémy, jejichž výskyt ve společnosti neustále roste a obě nemoci s sebou navíc nesou zvýšené riziko dalších onemocnění. Vnímat obousměrnou souvislost mezi nimi je proto důležité i pro klinickou praxi – u pacientů s nadváhou by měla být sledována nálada, u těch z depresí zase hmotnost.

blank
Zdravá strava a pravidelný pohyb navíc pomáhají zlepšovat fyzickou kondici, udržovat váhu pod kontrolou a jsou základním léčebným postupem i při zmiňovaném ztukovatění jater. Foto: pixabay

Důsledky vysokého příjmu sacharidů

Jak již bylo zmíněno, osoby trpící podzimní depresí mají zvýšenou chuť k jídlu s preferencí sacharidů. „Nadměrná konzumace těchto základních živin v potravě ovšem souvisí s rizikem metabolického syndromu a vede k významnému zvýšení hladiny tuku v játrech, přičemž k výrazným změnám v ukládání tuku v játrech může dojít již po týdnu,“ vysvětluje MUDr. Emilie Niedobová. Játra jsou přitom důležitým orgánem, který plní více než 500 tělesných funkcí souvisejících s trávením, imunitou, metabolismem lipidů i sacharidů. Vysoká hladina tuku v nich může způsobovat jejich ztukovatění neboli steatózu, což je nemoc, jejíž výskyt v populaci v posledních letech dramaticky roste.

Přemíra tuku v játrech může vést v pozdějším stadiu k zánětu, a někdy dokonce přerůst až v cirhózu jater.

blank
Na podporu regenerace jaterních buněk při steatóze je možné užívat také esenciální fosfolipidy. Foto: pixabay

Jak na podzimní depresi?

Řešit sezonní afektivní poruchu zvýšeným příjmem, ať už sacharidů, nebo jídla obecně, je tedy začarovaným kruhem, který může deprese ještě více prohlubovat a způsobovat další zdravotní komplikace. Efektivní léčbou u těchto pacientů bývá například ranní aplikace světla s intenzitou 2 500- 10 000 luxů, které má spektrum podobné tomu slunečnímu, ovšem bez ultrafialové složky.

Tato léčebná metoda má velmi rychlý účinek a někdy plně odstraní depresi již po týdnu aplikace.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné:...

Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se...
Turistou v universu: Nový byznys právě startuje…
21stoleti.cz

Turistou v universu: Nový...

Psal se 11. červenec 2021, když se...
VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN OPĚT V PROVOZU.
epochanacestach.cz

VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN...

Po celý víkend 10. a 11. června mohou návštěvníci...
Jdou si Lašková s Perkausovou stále drsně po krku?
nasehvezdy.cz

Jdou si Lašková s Perkausovou...

Od momentu, kdy GABRIELA...
Za tajemstvím Pražského hradu: Chrání ho energie vrcholku Žiži?
enigmaplus.cz

Za tajemstvím Pražského hradu:...

Je to nejvýznamnější český hrad a jedno z nejstarších...
Když jíte „tak trochu jinak“
panidomu.cz

Když jíte „tak trochu jinak“

Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské,...
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz

Kapr pečený v alobalu

Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava...
Městská romantika pro dva
rezidenceonline.cz

Městská romantika pro dva

Citlivá a architektonicky dotažená do detailu je...
Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení námořníci, místní lupiči i popravení nacisté
enigmaplus.cz

Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení...

Milovníci záhad ve městě Oděsa často míří...
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz

Alcron Restaurant nově...

Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské...
Lambora-Rychlíková: Proč lásku stále zatloukají?
nasehvezdy.cz

Lambora-Rychlíková: Proč...

Je to s nimi jako na...
Některá rodinná tajemství by se neměla prozradit
skutecnepribehy.cz

Některá rodinná tajemství by...

Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha